ماکرون در الیزه به اوربانِ ضد جنگ چه گفت؟

ملاقات امانوئل ماکرون و ویکتور اوربان در الیزه
ملاقات امانوئل ماکرون و ویکتور اوربان در الیزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوداپست که به شدت به واردات هیدروکربن روسیه وابسته است از آغاز جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ بر مواضع غیرشفاف و دو پهلوی خود پایبند بوده و از رئیس جمهوری روسیه انتقاد نکرده است.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه عصر دوشنبه در پاریس میزبان ویکتور اوربان، نخست وزیر ملی‌گرای مجارستان بود و با وی دیدار و گفتگو کرد.

به‌ گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، در این ملاقات طیف وسیعی از مسائل در پس‌زمینه جنگ اوکراین از سوی دو طرف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

این دیدار در حالی انجام شد که دولت آقای اوربان به جهت برخی مواضع اختلاف‌برانگیز و در پیش گرفتن رویکردهای مغایر با ارزش‌های اتحادیه اروپا در تقابل با بروکسل قرار گرفته است.

رهبران دو کشور در جریان یک شام کاری در الیزه موضوعات مورد طرح در نشست آتی شورای اروپا طی دو روز ۲۳ و ۲۴ مارس در بروکسل را مورد بررسی قرار دادند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه همچنین از سیاستگذاری‌‌های مرتبط با صنعت، انرژی و نیز بحران مهاجرت به عنوان دیکر محورهای کلیدی مورد بحث میان امانوئل ماکرون و ویکتور اوربان یاد کرده است.

لزوم همراهی با اتحاد اروپا در حمایت از اوکراین

امانوئل ماکرون در جریان این دیدار همچنین لزوم «اتحاد کشورهای اروپایی» با توجه به جنگ جاری در اوکراین و نیز اهمیت ارزش‌های اروپایی و حاکمیت قانون را مور تأکید قرار داده است.

این در حالیست که ویکتور اوربان برخلاف بسیاری از رهبران اروپایی آشکارا پیش‌تر از موضع اتحادیه در قبال مناقشه نظامی جاری در اوکراین انتقاد کرده است.

وی این موضع را «جنگ غیرمستقیم» اروپا علیه روسیه خوانده و در عین حال خواستار برقراری آتش‌بس میان روسیه و اوکراین شده است.

علاوه بر این، رهبر ناسیونالیست مجارستان و دولت تحت رهبری وی به دفعات بر سر موضوع پردامنه حاکمیت قانون در کشورش مورد انتقاد اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

موافقت با روند پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

ضیافت شام الیزه به مناسبت سفر آقای اوربان بیش از یکسال پس از آخرین نشست سران دو کشور در بوداپست که دسامبر ۲۰۲۱ صورت گرفته بود، ترتیب داده شد.

ملاقات رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر مجارستان به گفته یک سخنگوی الیزه «فرصتی تازه برای تاکید مجدد بر اهمیت ارزش‌های اروپایی و اتحاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حمایت از اوکراین به منظور مواجهه با تجاوز نظامی روسیه، به ویژه از طریق اعمال تحریم‌ها علیه مسکو» بود.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، همچنین انتظار می‌رود که آقای ماکرون در این دیدار «لزوم تایید پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو از سوی مجارستان» را بار دیگر یادآوری کرده باشد.

گفتنی است که از میان ۳۰ عضو سازمان پیمان آتللانتیک شمالی، تنها ترکیه و مجارستان هنوز با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو موافقت نکرده‌اند.

اوربان و پوتین، دوستان قدیمی

بوداپست که به شدت به واردات هیدروکربن روسیه وابسته است از آغاز جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ بر مواضع غیرشفاف و دو پهلوی خود پایبند بوده و از رئیس جمهوری روسیه انتقاد نکرده است.

ویکتور اوربان که قبل از جنگ روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین داشت از ارسال سلاح به کی‌یف امتناع می‌ورزد و به رغم دادن رای به تحریم‌های اروپا علیه مسکو، این تحریم‌ها را محکوم می‌کند.

اتحادیه اروپا در انتظار اصلاحات مد نظر برای مبارزه با فساد و برقراری حاکمیت قانون درمجارستان، در حال حاضر حدود ۱۲ میلیارد یورو از بودجه در نظر گرفته شده برای این کشور مسدود کرده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریاست مجارستان بر شورای اتحادیه اروپا؛ حکمرانی ضدموکراسی بر دموکراتیک‌ترین شورای جهان

اوربان: مجارستان با طرح کمک ۱۸ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین مخالف است

انتقاد شدید اتحادیه اروپا از مجارستان به دلیل یک کارزار تبلیغاتی