Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجارستان از قانون ملی خود «علیه رنگین‌کمانی‌ها» در دیوان دادگستری اروپا دفاع می‌کند

یک فعال دگرباش مقابل پارلمان مجارستان در بوداپست
یک فعال دگرباش مقابل پارلمان مجارستان در بوداپست Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات دولت مجارستان پیش از این ضمن هشدار نسبت به «هجمه‌ها و مداخلات ایدئولوژیک یا بیولوژیک» از سوی دنیای مدرن غربی بر تربیت و آموزش کودکان بر اساس فرهنگ مسیحیت تاکید کرده بودند.

آگهی

وزیر دادگستری مجارستان روز چهارشنبه تاکید کرد که بوداپست در دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به دفاع از قانونی در حوزه آموزش این کشور خواهد پرداخت که از آن به عنوان ضد دگرباشی جنسی یاد شده است.

بروکسل پیش‌تر اعلام کرده بود که این قانون بر مبنای گرایش جنسی و هویت جنسیتی رویکردی تبعیض‌آمیز نسبت به شهروندان دارد.

جودیت وارگا، وزیر دادگستری مجارستان با انتشار مطللبی در فیس‌بوک یادآور شد که دعوی متقابلی را به دیوان اروپایی ارائه کرده، زیرا دولت همچنان به این موضع پایبند است که تصمیم‌گیری در حوزه آموزش و تربیت بر عهده دولت‌های ملی است.

کارزار ضد دگرباشی جنسیِ ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان ژوئن ۲۰۲۱ همزمان با تصویب قانونی بحث‌برانگیز در پارلمان تحت تسلط حزب تحت رهبری وی، فیدز تشدید شد.

به موجب این قانون ترویج دگرباشی جنسی در رسانه‌ها و مراکز آموزشی به کلی منع و هر گونه مواد و ابزار آموزشی که از آن درجهت ترویج همجنس‌گرایی و تغییر جنسیت در مدارس استفاده شود، ممنوع اعلام شد.

دولت در توجیه تصویب این قانون و در دفاع از آن تاکید دارد که هدف این قانون حفاظت از کودکان است و جامعه دگرباشان جنسی را هدف قرار نمی‌دهد.

وزیر دادگستری مجارستان سپس تصریح کرد: وقتی موضوع حفاظت از کودکان در میان است آنطور که تاکنون عمل شده ما را به بن بست خواهد کشاند.

وی ضمن تاکید مجدد بر ضروری بودن اجرای این قانون، بدون توضیحات بیشتر گفت که اقدامات بعدی نیز در راه است.

مجارستان اما هم‌اکنون به دلیل وضع قوانینی بحث‌برانگیز و اصلاحاتی که در نظام قضایی در دست انجام دارد بن‌بستی عینی را در روابط با بروکسل تجربه می‌کند.

اتحادیه اروپا چندی است که پرداخت میلیاردها یورو از بودجه اختصاص یافته به مجارستان را تا زمان بهبود وضعیت استقلال دستگاه قضایی و مقابله جدی با فساد به حالت تعلیق درآورده است.

از سوی دیگر، کمیسیون اروپا مجارستان را به دلیل تصویب قانون ضد دگرباش جنسی در اواسط سال ۲۰۲۲ به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا ارجاع داد.

نهاد اجرایی اتحادیه اروپا این قانون را مغایر با قوانین بازار داخلی اتحادیه و در تضاد با حقوق بنیادین افراد و ارزش‌های حاکم بر اتحادیه اروپا ارزیابی کرده است.

ویکتور اوربان ماه گذشته میلادی طی نطقی در دفاع از این قانون گفته بود: «تبلیغات جنسیتی فقط ... رنگین کمان نیست، بلکه بزرگترین تهدیدی است که در کمین فرزندان ما قرار دارد. ما می خواهیم فرزندانمان را رها کنند...این جور چیزها جایی در مجارستان و به خصوص در مدارس ما ندارند.»

مقامات دولت مجارستان پیش از این ضمن هشدار نسبت به «هجمه‌ها و مداخلات ایدئولوژیک یا بیولوژیک» از سوی دنیای مدرن غربی بر تربیت و آموزش کودکان بر اساس فرهنگ مسیحیت تاکید کرده بودند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا سیاست‌های «تشویق ازدواج» اوربان در مجارستان شکست خورد؟

ویکتور اوربان قانون ضد دگرباشان جنسی در مجارستان را به همه‌پرسی می‌گذارد

درگیری رهبران اتحادیه اروپا با نخست‌وزیر مجارستان بر سر حقوق دگرباشان جنسی