Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درگیری رهبران اتحادیه اروپا با نخست‌وزیر مجارستان بر سر حقوق دگرباشان جنسی

ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان
ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اجلاس خود ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان را به خاطر قوانین جدید تصویب‌شده در این کشور در محدودسازی دگرباشان جنسی مورد حملات لفظی قرار دادند.

آگهی

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اجلاس خود ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، را به خاطر قوانین جدید تصویب‌شده در این کشور در محدودسازی دگرباشان جنسی مورد حملات لفظی قرار دادند.

اورزولا فن‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در نشستی مطبوعاتی در این باره گفت: «قانون جدید مجارستان به وضوح تبعیض‌آمیز است و همانطور که شایسته دموکراسی است، ما با استفاده از ابزارهای قانونی که در اختیار داریم با آن مبارزه خواهیم کرد.»

هفته گذشته پارلمان مجارستان قانون جدیدی تصویب کرد که به موجب آن همجنس‌گرایی و تغییر جنسیت از برنامه درسی مدارس حذف و نشان دادن آن در برنامه‌های تلویزیونی زیر ۱۸ سال این کشور ممنوع خواهد شد.

دولت راستگرای مجارستان استدلال می‌کند که هدف از این قانون تولید محتوای مناسب برای کودکان است، با این حال این اقدام به دلیل «تداوم کلیشه‌های آسیب‌رسان» به شدت توسط کارشناسان حقوق بشر و جامعه مدنی اروپا محکوم شده است.

این اولین باری است که حقوق دگرباشان جنسی در مرکز توجه شورای اروپا قرار گرفته است. یک مقام اتحادیه اروپا گفته است طرح مسئله حقوق دگرباشان منجر در جلسه روز گذشته منجر به بحثی «ریشه‌ای و حتی گاه احساسی» در صحن شورا شده است.

خاویر بتل، نخست وزیر لوکزامبورگ و تنها رهبر اتحادیه اروپا که آشکارا همجنسگرا محسوب می‌شود، از همکاران خود خواست تا با مداراناپذیری مبارزه کنند.

وی گفت: «شما باید بدانید که ما بسیاری از جوانانی را داریم که خودکشی می‌کنند به این دلیل که نمی‌توانند با خودشان کنار بیایند و در سطح کشوری سرزنش می‌شوند به این خاطر که به آن‌ها به عنوان فردی «طبیعی» نگاه نمی‌شود. همجنسگرا بودن یک انتخاب نیست، اما عدم رواداری یک انتخاب است و من در برابر کسانی که رواداری به خرج نمی‌دهند رواداری نخواهم کرد.»

یورونیوز دریافته است که در میان کشورهای اروپایی تنها لهستان از اوربان پشتیبانی کرده است، در حالی که اسلواکی ترجیح داده است سکوت کند.

آنتونیو کوستا، نخست وزیر پرتغال، که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برای شش ماه بر عهده دارد نیز گفت: «قابل قبول نیست که کسانی که ارزش‌های اتحادیه اروپا را قبول ندارند ،عضوی از اتحادیه اروپا باشند.»

مارک روته، نخست‌وزیر هلند، پیشنهاد کرد که اگر مجارستان نمی‌خواهد ارزش‌های اروپایی را رعایت کند ماده ۵۰ برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا فعال شود همچنانکه برای بریتانیا برای برکسیت فعال شد.

با این حال اورزولا فن‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اروپا، با بیان اینکه هنوز دلایل خوب و مستحکمی برای ماندن مجارستان ۱۰ میلیون نفری در اتحادیه اروپا وجود دارد گفت: «ما روز گذشته روشن کردیم که قانون جدید مجارستان مغایر ارزش‌های ماست. ما از همه شهروندان خود، در هر کجای اتحادیه که زندگی می‌کنند و عاشق هرکسی که هستند، محافظت خواهیم کرد.»

پیشتر هفده نفر از رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در واکنش به تصویب قوانین ضد دگرباشی جنسی در مجارستان با نوشتن نامه‌ای مشترک از مقام‌های عالی رتبه نهادهای اروپایی، کمیسیون و پارلمان و شورا خواسته بودند تا تمام تلاش خود را برای «احترام به حقوق همه دگرباشان جنسی ساکن در سراسر قاره» به کار ببندند.

بنابر اطلاعاتی که به یورونیوز رسیده است، رهبران اروپایی قصد کاهش فشار بر مجارستان را ندارند و می‌خواهند این رویه را تا زمانی که قانون جدید لغو نشود ادامه دهند.

در صورتی‌که مجارستان همچنان مصر به اقدام خود باشد، کمیسیون اروپا به عنوان نهادی بالادستی می‌تواند یک پرونده تخلف رسمی را علیه این کشور به جریان بیاندازد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان از قانون ملی خود «علیه رنگین‌کمانی‌ها» در دیوان دادگستری اروپا دفاع می‌کند

مجارستان با وجود مخالفت‌ها قانون منع ترویج دگرباشی جنسی را تصویب کرد

کمیسیون اروپا ویکتور اوربان را به دلیل سفرهایش به مسکو و چین تحریم کرد