Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجارستان با وجود مخالفت‌ها قانون منع ترویج دگرباشی جنسی را تصویب کرد

قانون ضد دگرباشی در مجارستان
قانون ضد دگرباشی در مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قانون مورد بحث شامل موضوع مبارزه با میل جنسی به کودکان (پدوفیلیا) و نیز سایر اصلاحات قانونی از جمله ممنوعیت انتقال اطلاعات در مورد افراد دگرباش جنسی یا روابط همجنسگرایان به نوجوانان است.

آگهی

نمایندگان پارلمان مجارستان روز سه شنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) لایحه‌ای را تصویب کردند که به موجب آن هرگونه تصویر یا محتوای ترویج‌کننده همجنسگرایی یا تراجنسیتی برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع خواهد بود.

بر اساس لایحه اصلاحی تصویب شده در مجلس مجارستان، هرگونه تصویرسازی یا بحث در مورد هویت جنسیتی و گرایش‌های جنسی مختلف در ملاء عام از جمله در مدارس و رسانه‌ها غیرقانونی خواهد شد.

اپلیکیشن یورونیوز را از اپل استور دانلود کنید

در جلسه بررسی اصلاحیه پیشنهادی برای جرم‌انگاری ترویج دگرباشی که به صورت زنده از رسانه‌ها پخش شد، ۱۵۷ نماینده از جمله نمایندگان حزب حاکم فیدز، به این لایحه رأی مثبت دادند. به استثنای نمایندگان یوبیک، تشکیلات ملی‌گرای ضد اوربان که رأی موافق داد، بقیه مخالفان دولت رأی‌گیری را تحریم کردند.

فیدز که حزب محافظه‌کار حاکم و حزب متبوع ویکتور اوربان، نخست مجارستان است، در پارلمان اکثریت را در اختیار دارد و بنابراین انتظاری جز تصویب این لایحه جنجالی نمی‌رفت.

ائتلاف دموکراتیک چپ میانه از پیش گفته بود که در اعتراض به «نفرت‌پراکنی» و «سیاست تبعیض‌آمیز» فیدز، کل نشست روز سه شنبه را تحریم می‌کند. حزب راست‌گرای یوبیک نیز روز دوشنبه اعلام کرده بود که به رغم وجود برخی نقائص در این لایحه به آن رأی مثبت می‌دهد.

طرفداران حقوق دگرباشان جنسی این تصمیم پارلمانی را تبعیض‌آمیز دانسته و محکوم کردند. برخی دیگر از مخالفان نیز می‌گویند متن این قانون حاوی ابهامات زیادی است، از جمله این که معلوم نیست چگونه باید فهمید افراد زیر ۱۸ سال محتوایی را که در فیلم‌ها، تبلیغات و سایر شبکه‌ها تولید و همرسان می‌شود، می‌بینند یا نه.

اعتراض در برابر ساختمان مجلس

پیش از تصویب این لایحه هزاران نفر از دگرباشان جنسی، طرفداران حقوق آنها و دیگر کنشگران عصر دوشنبه با راهپیمایی در برابر ساختمان مجلس مجارستان در پایتخت، بوداپست به این لایحه اعتراض کردند. آنها با حمل پلاکارد و سر دادن شعار «ما اینجاییم» از قانونگذاران خواستند تا با رد این لایحه مانع از تصویب آن به عنوان قانون شوند.

دیوید ویگ، مدیر شعبه مجارستان عفو بین‌الملل روز دوشنبه در یک سخنرانی در میان معترضان گفته بود: «ما تا قبل از رأی‌گیری فردا کارهای زیادی داریم. باید بگوییم، باید به همه اعضای پارلمان بنویسیم که چرا این لایحه ضد کودک، ضد خانواده و ضد بشر است.»

قانون مورد بحث شامل موضوع مبارزه با میل جنسی به کودکان (پدوفیلیا) و نیز سایر اصلاحات قانونی از جمله ممنوعیت انتقال اطلاعات در مورد افراد دگرباش جنسی یا روابط همجنسگرایان به نوجوانان است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

Szilard Koszticsak/MTVA - Media Service Support and Asset Management Fund
قانون ضد دگرباشی در مجارستانSzilard Koszticsak/MTVA - Media Service Support and Asset Management Fund

حزب فیدز این قانونگذاری را تلاشی برای محافظت از کودکان در برابر آزار جنسی توصیف می‌کند. اما دونیا میاتوویچ، کمیسر حقوق بشر شورای اروپا این استدلال را «گمراه کننده و کاذب» خوانده و از نمایندگان مجارستان خواسته بود که این لایحه را رد کنند. او گفته بود: «اصلاحات قانونی پیشنهادی مغایر با معیارهای بین المللی و اروپایی حقوق بشر است و در حالی که ادعا می‌شود برای محافظت از کودکان مطرح شده، گمراه‌کننده و نادرست است.»

برخی از گروه‌های حقوق بشر ممنوعیت برنامه‌ریزی شده را با قانون تبعیض آمیز روسیه در سال ۲۰۱۳ مقایسه کرده‌اند که برابر آن «تبلیغ» همجنسگرایی را ممنوع می‌کند و کنشگران آن را همچون ابزاری برای تبعیض می‌دانند.

میاتوویچ گفت: «چنین قانونی پیش‌داوری درباره افراد همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسیتی را تقویت می‌کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری نماینده پارلمان اروپا در سکس پارتی؛ عکس ضدهمجنسگرایانه در دفتر کار خبرساز شد

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست

دیدار ویکتور و دونالد در فلوریدا؛ اوربان: ترامپ مساله جنگ روسیه و اوکراین را حل می‌کند