قوانین ضد دگرباشی جنسیِ دولت مجارستان؛ ۱۷ رهبر اتحادیه اروپا واکنش مشترک نشان دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
EU leaders
EU leaders   -  کپی رایت  Phil Noble/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

هفده نفر از رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با خطاب قراردادن مقام‌های عالی رتبه نهادهای اروپایی، کمیسیون و پارلمان و شورا، در یک نامه مشترک از آنها خواستند تا تمام تلاش خود را برای «احترام به حقوق همه دگرباشان جنسی ساکن در سراسر قاره» بکار ببندند. این نامه در واکنش به تصویب قوانین ضد دگرباشی جنسی در مجارستان منتشر شد. مجارستان به رهبری ویکتور اوربان یکی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا است.

در این نامه بدون این که نامی از ویکتور اوربان، رهبر راستگرای افراطی مجارستان آورده شود، می‌خوانیم:« حزن‌انگیز است که همچنان در اروپا حقوق اساسی شهروندان به سخره گرفته می‌شود و افرادی به دلیل گرایشات جنسی متفاوت مورد تبعیض قرار می‌گیرند.» این رهبران در این نامه با اشاره به ماده دوم پیمان اتحادیه اروپا نوشته‌اند:«تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا ناگزیر باید به حقوق اولیه و اساسی تمام شهروندان پایبند باشند.»

این نامه در آستانه نشست دو روزه رهبران اروپایی در بروکسل منتشر شد. نام رهبران فرانسه، ایتالیا، آلمان و اسپانیا نیز در پای این نامه دیده می‌شود.

تصویب قانون ضد دگرباشی جنسی پیشنهاد شده توسط دولت ویکتور اوربان در پارلمان مجارستان با واکنش‌های منفی زیادی روبرو شده است. از جمله این که اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز گذشته در یک کنفرانس خبری تاکید کرد:«نهادهای اروپایی همه تلاش خود را بکار می بندند تا اجازه تبعیض شهروندان به هر دلیل از جمله گرایشات جنسی را ندهند.»

چهارشنبه شب نیز مسئولان فدراسیون فوتبال آلمان تصمیم گرفتند تا استادیوم آریانزآرنا، میزبان بازی آلمان و مجارستان در چارچوب رقابت‌های یورو۲۰۲۰ را به نمادهای رنگین کمانی دگرباشان جنسی مزین کنند که البته یوفا، فدراسیون فوتبال اروپا، به دلیل «حساسیت های سیاسی» اجازه این کار را نداد؛ اقدامی که با انتقاد آلمان و فرانسه مواجه شد.