رئیس کمیسیون اروپا اجرایی شدن قانون ضددگرباشان جنسی در مجارستان را «شرم آور» خواند

دگرباشان جنسی در رژه افتخار در مجارستان
دگرباشان جنسی در رژه افتخار در مجارستان Copyright Zoltan Balogh/MTVA - Media Service Support and Asset Management Fund
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، بار دیگر از قانون همجنسگراستیزانه دولت مجارستان انتقاد کرد و وعده مجازات گسترده علیه این عضو اتحادیه اروپا داد.

آگهی

قانون بحث برانگیز و دگرباش ستیز دولت مجارستان لازم الاجرا شد. دولت مجارستان قانونی را به پارلمان پیشنهاد داده بود که «انتشار هر گونه مطلبی که منجر به همجنسگرایی، دگرباشی جنسی، در مدارس می شود را ممنوع» کند.

پس از تصویب در پارلمان مجارستان، این قانون در این کشور از چهارشنبه اجرایی شد.

براساس این قانون که در سرتاسر این کشور اجرا می شود، اشتراک هرگونه مطلبی که در آن «همجنس گرایی» برای افراد زیر ۱۸ سال تبلیغ می شود قدغن شناخته شده و عاملان انتشار را مورد مجازات قرار می دهد.

طرح این قانون از سوی دولت راست گرای افرطی و تصویب آن توسط پارلمان مجارستانِ در هفته های اخیر مورد انتقادات فراوانی از سوی رهبران نهادهای اروپایی قرار گرفت با این حال دولت ویکتور اوربان با «بی پایه خواندن انتقادات می گوید هدف اصلی از این قانون محافظت از کودکان» است.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا چهارشنبه بار دیگر با انتقاد شدید از چنین قانونی آنرا برای اروپا «شرم آور» خواند.

وی مجارستان را تهدید کرد در صورت عدم لغو این قانون مجازات های ویژه ای علیه این کشور درنظر گرفته خواهد شد.

همزمان بروکسل می تواند به دلیل نقض قوانین اروپایی و پیمان این اتحادیه، روندی با عنوان «تخلف از قوانین از سوی یک عضو» را به جریان بیندازد.

این امر مجارستان را به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا ارجاع می دهد و این کشور با رای قضات مجازات خواهد شد. نامه رسمی اتحادیه اروپا در طرح شکایت از مجارستان در روزهای آینده به این دادگاه ارسال خواهد شد.

خانم فن در لاین در سخنان روز چهارشنبه گفت که «کمیسیون اروپا بدون در نظر گرفتن اینکه کدام کشور عضو اتحادیه اروپا قوانین وماده دوم پیمان اروپا را نقض می کند از اختیارات کامل خود استفاده خواهد کرد.»

این در حالی است که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان بار دیگر از این قانون حمایت کرد و اعلام کرد «یکی از حامیان همجنس گرایان، دگرباشان جنسی، است.» وی اظهار داشت که «هیچ چیز ضدهمجنسگرایانه ای در این قانون وجود ندارد.»

کمیسیون و پارلمان اتحادیه اروپا قبلاً بدلیل «نقض حاکمیت قانون» علیه دولت ویکتور اوربان اقدام هایی را آغاز کرده اند.

اگر چهار پنجم از ۲۶ کشور عضو اتحادیه اروپا، به جز مجارستان، رای به «خطر نقض جدی ارزش های اتحادیه اروپا» بدهند بوداپست حق رای خود در تصمیم گیری های اتحادیه را از دست خواهد داد.

در پیمان اتحادیه اروپا آمده است که این اتحادیه «بر اساس ارزش های احترام به کرامت انسانی، آزادی، دموکراسی، برابری، حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر، از جمله حقوق افراد متعلق به اقلیت ها بنا شده است.» عده ای از نمایندگان پارلمان اروپا همزمان در تلاشند تا به بهانه اجرایی شدن این قانون، «دسترسی دولت مجارستان به صندوق جدید بازیابی کرونا» را متوقف کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان در واکنش به قطع کمک‌های اسلو: نروژ به ما بدهکار است

قوانین ضد دگرباشی جنسیِ دولت مجارستان؛ ۱۷ رهبر اتحادیه اروپا واکنش مشترک نشان دادند

در آلمان تغییر هویت و تغییر جنسیت آسان شد؛ نگرانی محافظه‌کاران از عواقب تصویب قانون جدید