Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اعتراض مدافعان حقوق بشر به عمادالدین باقی؛ وقتی همجنسگرایان با قاتلان مقایسه می‌شوند

Ronald Zak
Ronald Zak Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عمادالدین باقی در واکنش به عکسی از کنچیتا وورست، خواننده و دگرباش جنسی مشهور اهل اتریش و مردی که همراه او بود، این عکس را «چندش‌آور» خواند.

آگهی

پیام‌هایی که عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار منتقد جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در حساب کاربری خود در توییتر منتشر کرد، جنجال آفرین شد.

او در این روز در واکنش به عکسی از کنچیتا وورست، خواننده و دگرباش جنسی مشهور اهل اتریش و مردی که همراه او بود، این عکس را «چندش‌آور» خواند.

آقای باقی در ادامه، هنگامی که با واکنش‌های تند کاربران به این پیام توییتری‌اش مواجه شد، در توجیه اقدام خود، این عکس را یک «عکس عجیب» و «زنگ خطر مسخ انسانیت» توصیف کرد و نوشت: «یک مدافع حقوق بشر نمی‌تواند نسبت به مسخ انسانیت بی‌تفاوت باشد.»

عمادالدین باقی که رئیس و بنیان‌گذار کمیته دفاع از حقوق زندانیان در ایران نیز محسوب می‌شود، در سومین پیام توییتری خود، حمایت از حقوق همجنسگرایان را با دفاع از حقوق قاتلان و مجرمان مقایسه کرد و نوشت: «عمل قتل عمل شنیعی است و ما وقتی از حقوق قاتل و زندانی مجرم دفاع می‌کنیم، به معنای دفاع از عمل او نیست. از نظر من عمل ازدواج دو همجنس چندش‌آور است و این، غیر از دفاع از حقوق آنهاست. اگر من به آن تصویر نام چندش‌آور دادم، هیچ ربطی به نقض حقوق آنان ندارد.»

پیام‌های توییتری عمادالدین باقی که تا کنون جوایز حقوق بشری متعددی در سطح بین‌الملل همچون جایزه «شجاعت مدنی» از بنیاد پارکینسون، جایزه «روزنامه‌نگار بین‌المللی سال ۲۰۰۸» از بنیاد جوایز مطبوعاتی بریتانیا و جایزه کمیسیون ملی حقوق بشر فرانسه را دریافت کرده است، با واکنش‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی بویژه از سوی جامعه دگرباشان جنسی و مدافعان حقوق بشر روبرو شد.

برخی او را متهم به همجنسگراهراسی (هموفوبیا) و نفرت پراکنی کردند و برخی نیز پیام‌های او را نشانه‌ای از تحقیر دگرباشان جنسی و داشتن افکار ارتجاعی خواندند. گروهی دیگر نیز سخنان عمادالدین باقی در قبال دگرباشان جنسی را یادآور رفتار آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل در قبال مردم روهینگیا دانستند.

علاوه بر این، طی شبانه‌روز گذشه شمار قابل توجهی عکس از زوج‌های همجنسگرا در شبکه‌های اجتماعی منتشر و از عمادالدین باقی پرسیده شد: آیا اینها هم چندش آورند؟

تعلیق حساب کاربری در توییتر، بازنگری در اهدای جایزۀ مارتین انالز

ساعاتی پس از انتشار این پیام‌ها نیز حساب کاربری آقای باقی در توییتر به حالت تعلیق درآمد؛ اگرچه مهدی محمودیان، از روزنامه‌نگاران اصلاح طلب و عضو کمیته اطلاع‌رسانی انجمن دفاع از حقوق زندانیان اعلام کرد که حساب توییتری آقای باقی بنا به درخواست خودش و به این دلیل که در اختیار نهاد امنیتی قرار گرفته بود، مسدود شده است.

مهدی محمودیان همچنین اعلام کرد که بامداد پنج‌شنبه، نیروهای امنیتی به منزل عمادالدین باقی رفته و کلیه لوازم الکترونیکی از جمله لپ‌تاپ و برخی دست نوشته‌هایش را با خود برده‌اند.

همزمان خبری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد مبنی بر اینکه بنیاد جایزه حقوق بشری مارتین انالز که این جایزه را در سال ۲۰۰۹ میلادی به آقای باقی، به پاس مبارزات او علیه مجازات اعدام اهدا کرده بود، پیام‌های توییتری اخیر او را جدی گرفته و آن را پیگیری خواهد کرد.

دو ادعای اخیر که از سوی مهدی محمودیان و ایقان شهیدی مطرح شده، هنوز از سوی هیچ مقام دیگری رد یا تایید نشده است.

دیدگاه‌های جنجال آفرین عمادالدین باقی در حالی مطرح شده است که در ایران دگرباشان جنسی با چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و حقوقی بسیاری روبرو هستند.

اگرچه در ایران افراد می‌توانند بطور قانونی جنسیت خود را تغییر دهند اما ارتباط جنسی دو فرد همجنس، ممنوع است و همجنسگرایان با مجازات اعدام روبرو هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دنیای فوتبال تحت تاثیر اعلام عمومی همجنس گرا بودن بازیکن حرفه ای لیگ فوتبال استرالیا

تایلند ازدواج همجنس‌گرایان را قانونی کرد

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد