روسیه مدعی حمله اوکراین به کشتی جنگی خود در آبهای ترکیه شد

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه روز چهارشنبه ۲۴ مه، اوکراین را به حمله به یک کشتی جنگی خود در آبهای ترکیه متهم کرد.

آگهی

وزارت دفاع روسیه می‌گوید این حمله به هنگام گشت‌زنی کشتی روسی در منطقه انحصاری اقتصادی ترکیه صورت گرفته است.

به گفته وزارت دفاع روسیه، ناو جنگی روسی ایوان هورس، توسط سه قایق تندرو و بدون سرنشین اوکراینی در دریای سیاه در نزدیکی تنگه بسفر مورد حمله ناموفق قرار گرفته است. 

در بیانیه‌ای که در تلگرام منتشر شده، این وزارتخانه اعلام کرد که این ناو جنگی از خطوط لوله گاز «ترک‌استریم» و «بلو استریم» که گاز را از روسیه به ترکیه و بخشی از دریای سیاه می‌رساند، محافظت می‌کند و در حال ادامه ماموریت خود است. 

کی‌یف درباره این ماجرا هنوز اظهارنظری نکرده است. 

وزارت دفاع روسیه این حمله را توجیهی برای گسترش اقدامات دفاعی روسیه عنوان کرد. علاوه بر این هم در سپتامبر گذشته، انفجارهای غیرقابل توضیح، خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ که گاز روسیه را از زیر دریای بالتیک به آلمان می‌برد را دچار آسیب کرده بود. 

افزایش تنش در دریای سیاه

به نظر می‌رسد بیانیه روسیه احتمالا تنش‌ها را در دریای سیاه افزایش می‌دهد. روسیه هفته گذشته، با تمدید قراردادی به اوکراین اجازه داد غلات رو به طور ایمن از بنادر دریایی خود صادر کند. اگرچه در بیانیه جدید هیچ اشاره‌ای به پیامدهایی برای ایمنی کشتی‌های غلات نشده است.

خطوط لوله ترک‌استریم، گاز را از شبه جزیره تامان روسیه در عرض دریای سیاه به سمت غرب و غرب بسفر در سواحل اروپایی ترکیه حمل می‌کند. همچنین خطوط لوله بلو استریم از شمال به جنوب و از شرق دریای سیاه عبور می‌کند و بیش از ۷۰۰ کیلومتری شرق بسفر به خشکی می‌رسد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق بیانیه‌ وزارت دفاع روسیه، «تمامی قایق‌های دشمن با آتش تسلیحاتی استاندارد یک کشتی روسی در ۱۴۰ کیلومتری شمال شرق بسفر منهدم شده‌اند.» ایوان هورس، یک کشتی شناسایی متوسط است که در سال ۲۰۱۳ به آب انداخته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در یک کارخانه موشک‌سازی در نزدیکی آنکارا؛ وزارت دفاع ترکیه: دستکم ۵ نفر کشته شدند

پیشگامی ملی‌گرایان در بازی انتخاباتی ترکیه؛ کارشناسان در این باره چه می‌گویند؟

مسکو مدعی است «خرابکاران اوکراینی» به خاک روسیه تجاوز کرده‌اند