Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مسکو مدعی است «خرابکاران اوکراینی» به خاک روسیه تجاوز کرده‌اند

یک سرباز روسی در منطقه‌ای از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در قلمرو تحت کنترل ارتش روسیه، در جنوب شرقی اوکراین
یک سرباز روسی در منطقه‌ای از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در قلمرو تحت کنترل ارتش روسیه، در جنوب شرقی اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات روسیه مدعی شدند که «خرابکاران ارتش اوکراین» روز دوشنبه ضمن حمله به آن سوی مرز هشت نفر را در یک شهر کوچک زخمی کردند. در مقابل اما مقامات کی‌یف هرگونه ارتباط با این گروه را رد کرده و علت این حادثه را شورش روس‌های ناراضی از کرملین دانسته‌اند.

آگهی

هیچ کدام از روایت‌های ارائه شده از این رویداد را نمی‌توان به طور مستقل تائید کرد. فرماندار منطقه بلگورود روسیه که هم‌مرز با اوکراین است، گفت که یک گروه «خرابکار» از نیروهای مسلح اوکراین وارد شهر گرایورون، در حدود پنج کیلومتری مرز شده‌اند. او گفت که این شهر همچنین زیر آتش توپخانه‌های اوکراینی قرار گرفته است.

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه بلگورود گفت که هشت نفر زخمی شدند و اکثر ساکنان، منطقه را ترک کرده‌اند اما وضعیت همچنان «متشنج» است.

گلادکوف گفت که یک عملیات ضدتروریستی در حال انجام است و مقامات در حال اعمال کنترل‌های ویژه از جمله بررسی اسناد شخصی و توقف کار شرکت‌هایی هستند که از «مواد منفجره، رادیواکتیو، شیمیایی و بیولوژیکی خطرناک» استفاده می‌کنند.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه از حمله «خرابکاران» مطلع شده است. او ادامه داد که تلاش برای «بیرون راندن آنها از خاک روسیه و انحلال آنها» در حال انجام است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیمیتری پسکوف این اقدام را تلاشی از سوی اوکراین برای انحراف توجه‌ها از سقوط شهر باهموت توصیف کرد. مسکو مدعی است پس از ماه‌ها نبرد این شهر را تصرف کرده، اما کی‌یف می‌گوید در این شهر هنوز در حال جنگ است.

مقامات اطلاعاتی ارتش اوکراین تائید نکردند که کی‌یف، خرابکارانی را در روسیه مستقر کرده باشد. در عوض آنها مدعی شدند که شهروندان روسی که به دنبال تغییر رژیم در مسکو هستند، پشت حملات به گرایورون هستند.

آندری چرنیاک، نماینده اطلاعات اوکراین گفت که شهروندان روسی متعلق به گروه‌هایی که خود را «ارتش داوطلبان روسیه» و «لژیون آزادی روسیه» می‌نامند در این حملات نقش دارند.

میخائیلو پودالیاک، مشاور رییس جمهوری اوکراین در صفحه توئیتر خود نوشت که اوکراین «هیچ ربطی به این حملات ندارد». او افزود که یک «جنبش چریکی مسلح» مسئول این حمله است.

گروه «ارتش داوطلبان روسیه» در یک پست تلگرامی مدعی شد که پس از ادعای نقض مرز در اوایل ماه مارس، دوباره از مرز روسیه عبور کرده است.

«ارتش داوطلبان روسیه» خود را به عنوان «یک تشکیلات داوطلبانه که به نفع اوکراین می‌جنگد» توصیف کرده‌ است. اطلاعات کمی درباره این گروه وجود دارد و مشخص نیست که آیا این گروه با ارتش اوکراین ارتباط دارد یا خیر. همین امر در مورد «لژیون آزادی روسیه» هم صادق است.

«ارتش داوطلبان روسیه» ماه اوت گذشته تاسیس شد و طبق گزارش‌ها بیشتر اعضای آن از تندروهای راست افراطی ضدپوتین تشکیل شده‌اند که با گروه‌های راست افراطی اوکراین ارتباط دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه مدعی حمله اوکراین به کشتی جنگی خود در آبهای ترکیه شد

اهمیت «سقوط باهموت اوکراین» برای روسیه و گروه واگنر در چیست؟

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است