Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجارستان دو نهاد مهم اتحادیه اروپا را به رویارویی کشاند؛ بودجه ۱۰ میلیارد یورویی مسدود ورشو آزاد شد

پارلمان اروپا
پارلمان اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای راه اقدام قانونی احتمالی علیه کمیسیون اروپا را به‌دلیل آزادسازی ۱۰ میلیارد یورو از وجوه مسدود شده مجارستان، هموار می‌کند. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که همه اعضای اتحادیه بر سر کمک به اوکراین درگیر جنگ با روسیه، متحدالقول نیستند.

آگهی

کمیسیون اروپا که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، ۱۰ میلیارد یورو را در آستانه نشست ماه آینده رهبران این بلوک در اختیار مجارستان قرار داد چرا که بروکسل به‌دنبال رای موافق ویکتور اوربان، نخست مجارستان در راستای حمایت بیشتر از اوکراین است.

کمیسیون استدلال کرد که مجارستان قانونی را برای استقلال بیشتر قوه قضاییه خود تصویب کرده است و بنابراین استحقاق دسترسی به این بودجه را دارد.

اما قانونگذاران معتقدند که بوداپست اصلاحات را انجام نداده است و در عوض کمیسیون را متهم کردند که در برابر فشار اوربان تسلیم شده است.

قانونگذاران در بیانیه‌ای گفتند: «پارلمان بررسی خواهد کرد که آیا اقدامات قانونی باید در ارتباط با لغو انسداد وجوه پیگیری شود یا خیر.» این نهاد تاکید کرد که می‌توانند از مجموعه‌ای از اقدامات قانونی و سیاسی استفاده کنند.

پارلمان اروپا همچنین از کشورهای عضو اتحادیه خواست تا رویه‌ای را علیه مجارستان که در سال ۲۰۱۸ به دلیل عقب‌نشینی از استانداردهای دموکراتیک اتحادیه اروپا آغاز شده بود پیش ببرند.

این رویه می‌تواند منجر به تعلیق حق رای مجارستان در نشست‌های اتحادیه اروپا شود.

میلیاردها یورو در نظر گرفته شده برای مجارستان از سوی بروکسل در انتظار پیشرفت در موضوعات حاکمیت قانون مانند شرایط سخت‌تر برای اعطای قراردادهای عمومی، حفاظت از آزادی علمی، تضمین حقوق دگرباشان جنسی و پذیرش حق مهاجران برای درخواست پناهندگی مسدود شده است.

ویکتور اوربان در ماه دسامبر گذشته کمک۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای هزینه در چهار سال آینده را وتو کرد و از تصمیم برای آغاز مذاکرات با کی‌یف برای پیوستن به این بلوک خودداری کرد.

ورشو در ازای لغو وتوی ویکتور اوربان خواستار دریافت تمام بودجه خود از اتحادیه اروپاست.  

اوربان روز پنجشنبه خواستار بازنگری سالانه حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین شد.

او از سیاستمداران «لیبرال» انتقاد کرد که می‌خواهند «در طول چهار سال به اوکراین پول بدهند» و استدلال کرد که انجام این کار درست قبل از انتخابات پارلمان اروپا در ژوئن آینده غیردموکراتیک است.

او در شبکه ایکس نوشت: «اگر می‌خواهیم به اوکراین کمک کنیم بیایید این کار را خارج از بودجه اتحادیه اروپا و به‌صورت سالانه انجام دهیم.»

اوربان تنها رهبر اتحادیه اروپا است که پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ روابط نزدیک خود با کرملین را حفظ کرده است.

مقامات اتحادیه اروپا می‌گویند که اگر شاهد رای موافق مجارستان نباشد، ۲۶ کشور دیگر به‌دنبال تامین نقدینگی خارج از بودجه اتحادیه اروپا خواهند بود اما این احتمالا برای بازه زمانی کوتاه‌تری خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه ترکش‌های عفو آزارگر جنسی؛ تظاهرات ده‌ها هزار نفری در بوداپست علیه دولت اوربان

یکصد و بیست نماینده پارلمان اتحادیه اروپا خواستار سلب حق وتوی مجارستان شدند

روسیه در واکنش به وتوی کمک مالی اتحادیه اروپا به اوکراین توسط مجارستان: تحسین می‌کنیم