Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیروز در خانه، منزوی در بروکسل؛ «رهبر شورشی» اتحادیه اروپا برای خود و مجارها چه می‌خواهد؟

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان روز جمعه در بازگشت از نشست سران اتحادیه اروپا به کشورش به سرعت مجارها را در جریان وتو کمک مالی تازه بروکسل به اوکراین قرار داد.

آگهی

او در گفتگو با رسانه‌ها برای مردم کشورش توضیح داد که چگونه سد راه تصویب این کمک مالی شده و اینکه برغم همراهی ضمنی با دیگر رهبران برای توافق بر سر آغاز گفتگوهای الحاق با اوکراین هر لحظه می‌تواند این مسیر را نیز برای کی‌یف مسدود کند.

اوربان که سابقه طولانی در استفاده از تنش‌ها با بروکسل برای کارزارهای داخلی دارد، این بار نیز می تواند با ارائه تصویری از خود به عنوان «جنگجوی تنها» نظر رای دهندگان را به سوی خود جلب کند.

با این حال او هرگز به اندازه‌ای که رهبران اروپایی هنگام پیشرفت و گفتگوها و تصمیم‌گیری در باره مذاکرات الحاق از وی خواستند سالن کنفرانس را ترک کند، چنین انزوایی را در جمع بیست و هفت کشور عضو اتحادیه تجربه نکرده بود.

این شکاف میان ویکتور اوربان و اتحادیه اروپا که به عنوان حمایت حیاتی متحدان غربی‌ از اوکراین در نبرد این کشور با تهاجم روسیه تلقی شده است همچنین به نوعی محدودیت‌های قدرت مانور اوربان برای تغییر تصمیمات اتحادیه اروپا را آشکار کرد.

با این حال، رهبر ملی‌گرای مجارستان به عنوان یک عضو اتحادیه همچنان می‌تواند تصمیمات آتی این نهاد اروپایی در مورد مسیر الحاق اوکراین، مسائل مربوط به بودجه و دور تازه مذاکرات در خصوص کمک بلندمدت به اوکراین در سال آینده را متوقف کند.

ویکتور اوربان که در رادیو دولتی کشورش سخن می‌گفت همچنین شکی باقی نگذاشت که در صورت نیاز از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد.

وی گفت که الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا یک «فرآیند بسیار طولانی» خواهد بود و حدود ۷۵ مورد وجود خواهد داشت که بوداپست می تواند در صورت تمایل آن را متوقف کند.

آقای اوربان اعتقاد دارد که اوکراین پیش شرط‌های لازم برای آغاز مذاکرات عضویت را برآورده نکرده است و لذا پیش‌روی اتحادیه اروپا در این مسیر را غیرعقلانی می‌داندخواند.

او در این خصوص هشدار داد: «به صراحت اعلام کردم که مردم مجارستان تاوان عواقب مالی این تصمیم را نخواهند پرداخت... و در صورت لزوم، مجارستان ترمز دستی را خواهد کشید.»

ویکتور اوربان که از سال ۲۰۱۰ سکان هدایت مجارستان را در دست دارد سال‌ها است با بروکسل بر سر مسائل مربوط به حاکمیت قانون در کشورش اختلاف دارد.

این چالش از آنجا پا گرفت که دولت تحت رهبری آقای اوربان، کنترل بر دادگاه‌ها و رسانه‌ها، سازمان های‌غیرانتفاعی و دانشگاهیان را تشدید کرد و در مقابل بهای آنرا با مسدود شدن بخشی از بودجه اختصاص یافته به این کشور پرداخت.

اوربان روز جمعه اعلام کرد که سال آینده تلاش خواهد کرد تا تمام وجوه مسدود شده کشورش در اتحادیه اروپا را آزاد کند.

این اظهارات در حالی ایراد شد که کمیسیون اروپا به تازگی در پی تغییراتی که در جهت بهبود استقلال قوه قضاییه در مجارستان اعمال شد ۱۰.۲ میلیارد یورو از وجوه مسدود این کشور را آزاد کرد.

مبلغ یاد شده تنها یک سوم از وجوه تعلیق شده مجارستان در اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد؛ این در حالیست که ۲۱ میلیارد یورو دیگر از این بودجه به دلیل «نقض حاکمیت قانون» توسط بوداپست در چارچوب اقدامات مختلف از سوی اتحادیه اروپا مسدود شده است.

ویکتور اوربان با اشاره به مذاکرات آتی سران اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۴ گفت: «این فرصت بزرگی برای مجارستان است تا بر همگان روشن کند که باید آنچه حق آن را دارد به دست آورد. نه نیمی از آن، یا یک چهارم آن را.»

آگهی

بنابراین، ویکتور اوربان در ماه‌های آتی به تقابل با دیگر رهبران اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد؛ این همان چیزی است که او برای کارزار داخلی خود در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در ژوئن آینده و نیز همزمان با آماده شدن برای به دست گرفتن ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا توسط کشورش برای دومین بار به آن نیاز دارد.

راجر هیلتون، پژوهشگر اندیشکده گلابسک می‌گوید: «اوربان به پرورش و دفاع از کیش شخصیتی خود به عنوان یک شورشی ضد اتحادیه اروپا که هیچ نشانه‌ای از تسلیم در آن دیده نمی‌شود، ادامه می‌دهد.»

مجتبی رحمان، تحلیلگر گروه اوراسیا نیز معتقد است: «روند کلی روابط میان اتحادیه اروپا و مجارستان به گونه‌ای پیش‌ می‌رود که اوربان در آن جسورتر و ناسازگارتر می‌شود به اضافه اینکه مدیریت وی با گذشت زمان سخت تر خواهد شد.»

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبلیغات علیه رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در بیلبوردهای مجارستان: «بیایید به ساز این‌ها نرقصیم»

نگرانی‌ها در مجارستان از طرح جدید دولت؛ فشار بر سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌های مستقل بیشتر می‌شود؟

کمک ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین؛ اتحادیه اروپا: در صورت وتوی مجارستان «پلان بی» را رو می‌کنیم