Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وتوی مجارستان، جلوی بسته کمک‌های ۵۰۰ میلیونی اتحادیه اروپا به اوکراین را گرفت

نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در کی‌یف
نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در کی‌یف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وتوی مجارستان باعث شد نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای تخصیص بسته کمک نظامی ۵۰۰ میلیون یورویی به اوکراین بی‌نتیجه به پایان برسد.

آگهی

این نشست که برای نخستین بار در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا و در کی‌یف برگزار می‌شود قرار بود موضوع اختصاص یک بسته کمک‌های نظامی ۵۰۰ میلیون یورویی به اوکراین را مورد بحث قرار دهد. 

مجارستان از ماه مه مخالفت خود را با این موضوع ابراز داشته و با وجود درخواست‌های مکرر جوزپ بورل، مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بوداپست به مخالفت‌های خود ادامه داد. 

آقای بورل که در این مدت تلاش بسیاری برای میانجیگری و راضی کردن مجارستان انجام داده در پایان نشست دوشنبه شب در کی‌یف گفت: « با آمدن به کی‌یف، وزرای خارجه اتحادیه اروپا پیام قوی همبستگی و حمایت از اوکراین را در مواجهه با این جنگ ناعادلانه و نامشروع ارسال می کنند. قوی ترین تعهد امنیتی که می‌توانیم به اوکراین بدهیم، عضویت در اتحادیه اروپا است.» 

بورل هیچ اشاره ای به موضع مجارستان نکرد و تنها به بیان این نکته بسنده کرد که حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین در همه ابعاد ادامه خواهد یافت. وزیر امور خارجه مجارستان در این نشست حضور نداشت و یکی از معاونین خود را راهی این جلسه کرده بود. 

پس از اینکه آژانس ملی پیشگیری از فساد اوکراین  نام OTP Bank، بزرگترین بانک مجارستان، را از فهرست «حامیان بین المللی جنگ» به حالت تعلیق درآورد، امیدها به لغو وتوی بوداپست افزایش یافته بود با این حال این اقدام کی‌یف هم جوابگو نبود. 

مجارستان تعلیق را نپذیرفته و گفته این یک تغییر کافی برای برآورده کردن خواسته‌هایش نیست و باید نام OTP Bank به صورت کلی از فهرست حامیان بین‌المللی جنگ که از سوی اوکراین منتشر شده خارج شود. 

این بانک اولین بار در اوایل ماه مه به این لیست اضافه شد و خشم بوداپست و بن بست طولانی در تصمیم گیری در اتحادیه اروپا را در قبال اوکراین به همراه داشت. 

فهرست «حامیان بین‌المللی جنگ» خلاصه‌ای از شرکت‌ها و افرادی است که به گفته این نهاد اوکراینی با تجارت با روسیه و همراهی با این کشور کار را برای ماشین جنگی روسیه هموار می‌سازند. البته اضافه شدن به این لیست هیچ پیامد قانونی ندارد اما با توجه به فضاسازی رسانه‌ای که اوکراین انجام داده، می‌تواند آسیب‌های جدی به شهرت این افراد یا شرکت‌ها وارد کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مجموعه این اتفاقات باعث شد تا بورل نتواند در پایان نشست روز دوشنبه در کی‌یف، اعلامیه مورد انتظار را قرائت کند. با این حال او در گفتگو با خبرنگاران گفت: «ما متحد باقی می‌مانیم و تردیدی هم در این خصوص وجود ندارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبلیغات علیه رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در بیلبوردهای مجارستان: «بیایید به ساز این‌ها نرقصیم»

روسیه صادرات گاز خود را به مجارستان همچنان افزایش می‌دهد

سران اتحادیه اروپا بر ضرورت اصلاحات اساسی پیش از پیوستن اوکراین و دیگر نامزدها تاکید کردند