Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توافق سوسیالیست‌ها و جدایی‌طلبان در اسپانیا؛ سانچز برای ماندن در قدرت از حمایت پوجدمون برخوردار شد

پدرو سانچز،نخست وزیر اسپانیا و کارلس پوجدون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا
پدرو سانچز،نخست وزیر اسپانیا و کارلس پوجدون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا برای کسب اکثریت از سوی سوسیالیست‌ها در پارلمان و باقی ماندن در قدرت دست به دامن جدایی‌طلبان کاتالونیا شد.

آگهی

حزب سوسیالیست به رهبری نخست وزیر فعلی اسپانیا به همین منظور برای جلب حمایت جدایی‌طلبان روز پنجشنبه در ازای قانونی بحث‌برانگیز، با حزب کارلس پوجدمون، رهبر تبعیدی جدایی‌طلبان کاتالونیا توافقی به امضا رساند.

این توافق در ازای تصویب قانونی جنجالی برای عفو کلیه رهبران جدایی‌طلب بدست آمده و از همین رو با انتقاد‌های تندی از سوی احزاب و تشکل‌های سیاسی اسپانیا از جمله جریان‌های راست و راست افراطی و حتی در میان اردوگاه سیاسی آقای سانچز همراه شده است.

قانونی که جدایی‌طلبان در ازای تصویب آن حاضر به توافق با سیوسیالیست‌ها شده‌اند از سوی مخالفان «شرم‌آور» خوانده شده است.

پدرو سانچز که پنج سال پیش به‌ویژه به لطف آرای احزاب کاتالونیا به قدرت رسید، پیش‌تر در سال ۲۰۲۱ رهبران جدایی‌طلبی را که دو سال قبل به دلیل ایفای نقش در برپایی همه‌پرسی استقلال و ایجاد فتنه در سال ۲۰۱۷ به مجازات‌های سنگین حبس محکوم شده بودند، عفو کرد.

این امتیاز جدید از سوی سوسیالیست به کاتالان‌های جدایی طلب که احتمالا راه را برای بازگشت کارلس پوجدمون به اسپانیا باز می‌کند اما به اختلافات و تنش‌های سیاسی در این کشور دامن زده‌ است.

حزب سوسیالیست به رهبری آقای سانچز و تشکل سیاسی «با هم برای کاتالونیا» که تحت ریاست آقای پوجدمون است پس از هفته‌ها مذاکره و رایزنی‌های فشرده، سرانجام روز پنجشنبه توافق‌نامه‌ای امضا کردند که جزئیات کامل محتوای آن هنوز رسانه‌ای نشده است.

کارلس پوجدمون پس از ناکامی در تلاش برای جدایی و استقلال کاتالونیا، در پی صدور حکم پیگیرد قانونی علیه وی و دیگر رهبران جدایی‌طلب از سوی دستگاه قضایی اسپانیا، از کشور گریخت و اکنون زندگی در تبعید را در بروکسل می‌گذراند.

پدرو سانچز که از ژوئن ۲۰۱۸ در راس دولت اسپانیا قرار دارد، بدین ترتیب بواسطه توافق بدست آمده با جدایی‌طلبان، نظرسنجی‌های پیش از انتخابات پارلمانی ۲۳ ژوئیه را که از شکست وی، دو ماه پس از ناکامی احزاب چپ در انتخابات محلی حکایت داشت، به چالش کشید و اکنون در آستانه موفقیت برای باقی ماندن در قدرت است.

رهبر سوسیالیست‌های اسپانیا از این رو بهتر از آنچه انتظار می‌رفت در برابر رقیب اصلی خود آلبرتو نونز فیخو، رئیس حزب محافطه‌کار «مردم» که در انتخابات پارلمانی ماه ژوئیه در صدر آرا قرار گرفته بود، مقاومت کرد تا راهی برای بازگشت دوباره به قدرت پیدا کند.

آلبرتو نونز فیخو که حزب تحت رهبری وی برنده اصلی انتخابات پارلمانی گذشته در اسپانیا بود به دلیل عدم جلب حمایت کافی در پارلمان نتوانست ماه سپتامبر به عنوان نخست وزیر جدید اسپانیا تشکیل دولت دهد.

آقای سانچز مجبور شده است در ازای رای ضروری نمایندگان استقلال طلب کاتالونیا، به درخواست آنها برای تصویب قانون عفو ​​رهبران و فعالانِ تحت پیگرد دستگاه قضایی اسپانیا تن بدهد.

این قانون پس از برپایی مراسم تحلیف پدرو سانچز و تایید نخست وزیری وی توسط نمایندگان که احتمالاً هفته آینده برگزار می‌شود، باید توسط به تصویب پارلمان برسد.

بر اساس این گزارش، پدرو سانچز پس از ناکامی آلبرتو نونز فیخو در جلب حمایت پارلمان، تا ۲۷ نوامبر مهلت خواهد داشت تا دولت جدید اسپانیا را تشکیل دهد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سیاست با کیاست»؛ سوسیالیست‌های پدرو سانچز اسپانیا در قدرت باقی می‌مانند

«کودتا علیه دموکراسی»؛ ادامه اعتراضات به توافق حزب حاکم اسپانیا با جدایی‌طلبان کاتالونیا

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟