استرداد جدایی‌طلبان کاتالونیا به اسپانیا؛ دادگاه اتحادیه اروپا لغو مصونیت پوجدمون را تایید کرد

EU Spain Catalonia
EU Spain Catalonia Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ روز چهارشنبه ۵ ژوئیه، درخواست تجدیدنظر در تصمیم گرفته شده از سوی پارلمان اروپا برای لغو مصونیت سه نماینده جدایی‌طلب منطقه کاتالونیای اسپانیا را رد کرد.

آگهی

پارلمان اروپا پیش از این در سال ۲۰۲۱ میلادی بنا بر درخواست اسپانیا با لغو مصونیت کارلس پوجدمون، رئیس سابق دولت محلی کاتالونیا و دو وزیر پیشین کابینه‌اش موافقت کرده بود.

پوجدمون به همراه کلارا پونساتی و تونی کومین از زمان تلاش شکست خورده‌شان برای استقلال کاتالونیا از اسپانیا در سال ۲۰۱۷ میلادی، تحت پیگرد دستگاه قضایی اسپانیا هستند.

آنها پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا که دولت مرکزی اسپانیا آن را «غیرقانونی» خواند، مجبور به ترک کشور و اقامت در بلژیک شدند. سپس در سال ۲۰۱۹ میلادی یعنی زمانی که در این تبعید خودخواسته بودند، به عنوان نماینده پارلمان اروپا انتخاب شدند.

دادگاه اتحادیه اروپا در حکمی که روز چهارشنبه صادر کرد، ادعای این افراد مبنی بر «نقض اصل بیطرفی» از سوی پارلمان اروپا در لغو مصونیت آنها را رد کرد.

دادگاه همچنین اعلام کرد که نه تنها تمامی استدلال‌های طرح شده از سوی این سه نماینده را رد می‌کند، بلکه معتقد است پارلمان اروپا برای تصمیم گیری در مورد لغو مصونیت این افراد به درخواست مادرید، ملزم به بررسی قانونی بودن اقدامات قضایی اسپانیا نیست و «این موضوع تنها در صلاحیت مقامات ملی است».

لغو مصونیت این سه نفر، می‌تواند مسیر را برای استرداد آنها به اسپانیا برای گذراندن دوره حبس هموار کند. 

مادرید پس از آنکه خودمختاری منطقه کاتالونیا را به حالت تعلیق درآورد، بسیاری از رهبران جدایی‌طلب را نیز زندانی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۷ روز تا انتخابات اسپانیا؛ نظرسنجی‌ها از سقوط چپ‌ها و تشکیل دولت راست‌گرا حکایت دارد

پوجدمون، رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیا از زندان ایتالیا آزاد شد

پوجدمون، رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیا در ایتالیا بازداشت شد