Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دادگاه اتحادیه اروپا بار دیگر درخواست بازگشت مصونیت پارلمانی پوجدمون را رد کرد

کارلس پوجدمون، رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا و رهبر استقلال‌طلبان
کارلس پوجدمون، رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا و رهبر استقلال‌طلبان Copyright Francisco Seco/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Francisco Seco/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه اتحادیه اروپا روز جمعه درخواست بازگشت مصونیت پارلمانی کارلس پوجدمون، نماینده پارلمان اروپا و رئیس پیشین دولت محلی منطقه کاتالونیای اسپانیا را رد کرد.

آگهی

دادگاه اتحادیه اروپا روز جمعه درخواست بازگشت مصونیت پارلمانی کارلس پوجدمون، نماینده پارلمان اروپا و رئیس پیشین دولت محلی منطقه کاتالونیای اسپانیا را رد کرد.

این دومین بار در شش ماه گذشته است که همین مرجع قضایی درخواست اعاده مصونیت پارلمانی رهبر استقلال طلبان کاتالونیا را رد می‌کند. پارلمان اروپا ماه مارس امسال با تائید درخواست دولت اسپانیا، مصونیت پارلمانی آقای پوجدمون و ۲ تن دیگر از همقطارانش را لغو و امکان استرداد آن‌ها به این کشور برای گذراندن دوره حبس ۱۳ ساله را فراهم کرده بود.

با این حال دادگاه اتحادیه اروپا که شعبه بدوی رسیدگی کننده به شکایات علیه تصمیمات نهادهای اروپایی به شمار می‌رود اعلام کرد در حال حاضر خطر استرداد و زندانی شدن متوجه آقای پوجدمون نیست. این مرجع قضایی در رای خود استدلال کرده با توجه به اینکه درخواست فرجام‌خواهی آقای پوجدمون در دیوان عالی اسپانیا در انتظار پاسخ دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به یک پرسش (نظریه مشورتی) است، احتمال اجرای حکم علیه وی و یک نماینده دیگر کاتالونیایی در پارلمان وجود ندارد.

کارلس پوجدمون در پی برگزاری رفراندوم نافرجام استقلال کاتالونیا در پاییز سال ۲۰۱۷، همراه با شمار گسترده از رهبران سیاسی جدایی‌طلب این منطقه، به اتهام سوءاستفاده از بودجه دولتی و به راه انداختن آشوب و اغتشاش تحت پیگیرد قرار گرفت.

آقای پوجدمون به همراه آنتونی کومَن و کلارا پونساتی از اکتبر ۲۰۱۷ به بلژیک گریخت. کلارا پونساتی تابستان امسال و در پی لغو حکم بازداشت وی از سوی دادگستری اسپانیا به کشورش بازگشت.

آقای پوجدمون در ۴ سال گذشته چند بار در کشورهای مختلف اروپایی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده است. آخرین مورد در سپتامبر امسال و زمانی که وی برای شرکت در یک جشنواره فرهنگی کاتالونیایی‌ها به جزیره ساردینیا ایتالیا سفر کرده بود، دستگیر شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با حکم دادگاهی در آلمان امکان استرداد پوجدمون به اسپانیا فراهم شد

آلمان پوجدمون را به اسپانیا تحویل می‌دهد

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد