Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پوجدمون، رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیا در ایتالیا بازداشت شد

کارلس پوجدمون
کارلس پوجدمون Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل کارلس پوجدمون، رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیا و از رهبران جنبش استقلال‌طلبی در این منطقه از اسپانیا اعلام کرد که وی روز پنجشنبه ۲۳ سپتامبر (یک مهر) در ساردینیا ایتالیا بازداشت شد.

آگهی

وکیل کارلس پوجدمون، رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیا و از رهبران جنبش استقلال‌طلبی در این منطقه از اسپانیا اعلام کرد که وی روز پنجشنبه ۲۳ سپتامبر (یک مهر) در ساردینیا ایتالیا بازداشت شد همزمان دولت اسپانیا خواستار استرداد او به این کشور شد و گفت پوجدمون باید در اسپانیا محاکمه شود. 

گونزالو بوی، وکیل وی در توئیتی نوشت که پوجدمون هنگام ورود به ساردینیا در حالیکه به‌عنوان نماینده پارلمان اروپا به آنجا سفر می‌کرد، بازداشت شد.

جوزپ لوئیس آلای، رئیس دفتر وی در توییتر تایید کرد که رهبر ۵۸ ساله کاتالونیا در الگرو بازداشت شده است.

آلای گفت: «به محض ورود به فرودگاه آلگرو از سوی پلیس مرزی ایتالیا بازداشت شد.» وی تصریح کرد که پوجدمون روز جمعه مقابل قضات دادگاه تجدید نظر ساساری که صلاحیت تصمیم‌گیری درباره آزادی یا استرداد وی را دارند حاضر می شود.

وی تاکید کرد که آقای پوجدمون برای شرکت در جشنواره‌ای فرهنگی و ملاقات با مقامات منتخب این جزیره ایتالیایی به آلگرو رفته است.

با این حال وکیل وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که آن‌ها نمی‌دانند که دادگاه امروز برگزار می‌شود و یا فردا. 

دستگیری کارلس پوچدمون یک هفته پس از آغاز مجدد مذاکرات بین دولت چپگرای اسپانیا و نماینده اجرایی منطقه کاتالونیا صورت گرفت که هدف آن یافتن راه حلی برای بحران سیاسی در این منطقه است.

همزمان دولت اسپانیا خواستار استرداد کارلس پوجدمون به این کشور برای محاکمه شد.

دفتر پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای پوجدمون باید مانند هر شهروند دیگری تسلیم دادگاه شود.

در صورت استرداد، پوجدمون به احتمال زیاد در دیوان عالی محاکمه می‌شود جایی که ۹ رهبر جدایی طلب کاتالان در سال ۲۰۱۹ به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند. گرچه این افراد در نهایت چند ماه پیش مورد عفو قرار گرفتند. 

پارلمان اروپا در ۹ مارس با رای اکثریت، مصونیت پارلمانی آقای پوجدمون و دو نماینده دیگر اروپایی را لغو کرده بود اقدامی که در تاریخ ۳۰ ژوئیه از سوی دادگاه اتحادیه اروپا تایید شد.

اما در مورد تصمیم پارلمان اروپا و اینکه آیا قضات دادگاه اتحادیه اروپا در این زمینه صلاحیت تصمیم گیری داشتند یا نه تقاضای فرجام خواهی شده و طبق تفسیر وکیل آقای پوجدمون، با توجه به درخواست تجدید نظر، تصمیم پارلمان اروپا باید به حالت تعلیق در بیاید.

پره آراگونس، رئیس جدید منطقه کاتالونیا که جدایی طلب است اما گرایش‌های میانه‌روتری نسبت به پوجدمون دارد بلافاصله نسبت به بازداشت پوجدمون واکنش نشان داد و آن را «سرکوب قضایی» توصیف و محکوم کرد.

تظاهرات در ایتالیا و اسپانیا

از سوی دیگر هواداران پوجدمون روز جمعه مقابل دادگاه تجدیدنظر ساساری تجمع کردند و خواستار آزادی پوجدمون شدند.

همزمان حامیان استقلال کاتالونیا نیز مقابل کنسولگری ایتالیا در بارسلون دست به تظاهرات زدند.

کارلس پوجدمون از سال ۲۰۱۷ به بلژیک تبعید شد تا از پیگرد قانونی دستگاه قضایی اسپانیا فرار کند و در امان بماند. ژوئن گذشته ۹ تن از جدایی‌طلبان زندانی در اسپانیا عفو گرفتند اما نام پوجدمون در بین آن‌ها نبود. پوجدمون به اتهام «آشوب» و «اختلاس در وجوه عمومی» تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

پوجدمون اصلی‌ترین چهره در تلاش برای جدایی کاتالونیا در سال ۲۰۱۷ بلافاصله از سوی مادرید برکنار شد. وی سپس به بلژیک فرار کرد در حالیکه در اکتبر ۲۰۱۹ چندین نفر از مقام‌های سابق تیم وی به جرم «شورش» به حبس محکوم شدند.

در ماه مارس ۲۰۱۸ کارلس پوجدمون برای نخستین بار به درخواست اسپانیا در آلمان بازداشت شد اما چند روز بعد از این بازداشت دادگستری آلمان اتهام «شورش» علیه او را قبول نکرد و او آزاد شد.

آگهی

برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در سال ۲۰۱۷، اسپانیا را با بزرگترین بحران سیاسی پس از مرگ ژنرال فرانکو روبه‌رو کرد. دادگاه قانون اساسی، برگزاری این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استرداد جدایی‌طلبان کاتالونیا به اسپانیا؛ دادگاه اتحادیه اروپا لغو مصونیت پوجدمون را تایید کرد

کارلس پوجدمون آزاد شد؛ «مادرید همه استقلال‌طلبان را آزاد کند»

پارلمان اسپانیا به قانون جنجالی «عفو جدایی‌طلبان کاتالونیا» رأی مثبت داد