کارلس پوجدمون آزاد شد؛ «مادرید همه استقلال‌طلبان را آزاد کند»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز
کارلس پوجدمون آزاد شد؛ «مادرید همه استقلال‌طلبان را آزاد کند»

کارلس پوجدمون رئیس سابق منطقه کاتالونیا روز جمعه ۱۷ فروردین/ شش آوریل به قید وثیقه از زندانی در شهر نومونستر آلمان آزاد شد. 

روز گذشته دادگاه اشلسویگ-هولشتاین آلمان حکم آزادی پوجدمون را با قرار وثیقه هفتاد و پنج‌هزار یورویی صادر کرده بود. مطابق تصمیم این دادگاه، دولت آلمان می‌تواند تنها بر اساس اتهامات فساد اقتصادی و نه اتهام «شورش» آقای پوجدمون را به اسپانیا مسترد کند.

آقای پوجدمون پس از آزادی از زندان به خبرنگاران گفت: «مادرید هیچ دلیلی برای آغاز نکردن مذاکرات ناظر به استقلال کاتالونیا ندارد.» وی همچنین خواستار آزادی فوری تمام زندانیان استقلال‌طلب در اسپانیا شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دادگاه آلمان می‌گوید که اتهام «شورش» در نظام قضایی این کشور جرم محسوب نمی‌شود. به عقیده این دادگاه «خشونت» نیز باید بخشی از اتهام باشد تا بتوان کسی را به «خیانت به کشور» متهم کرد که در این اتهام، موردی از «خشونت» وجود ندارد. بنابراین دادگاه صالح آلمانی درباره درخواست استرداد به اتهام «شورش» قرار منع تعقیب صادر کرد.

روند تصمیم گیری برای استرداد پوجدمون به اتهام فساد اقتصادی ادامه خواهد یافت.

کارلس پوجدمون، رئیس سابق منطقه خودگردان کاتالونیا ماه گذشته در مرز آلمان دستگیر شده بود. پیش از این دولت اسپانیا تقاضای استرداد پودجدمون را به اتهام «شورش و فتنه برای سازماندهی یک همه‌پرسی غیرقانونی» که در ماه اکتبر گذشته منجر به اعلام استقلال یک جانبه این منطقه خودگران شد، داده بود.

بیشتر بخوانید: چرا پوجدمون نه در بلژیک بلکه در آلمان بازداشت شد؟