مناطق جنوبی اوکراین هدف بمباران گسترده ارتش روسیه قرار گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حملات روسیه به مناطقی در نزدیکی بندر اودسا
حملات روسیه به مناطقی در نزدیکی بندر اودسا   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات اوکراینی روز سه‌شنبه از بمباران گسترده مناطق جنوبی این کشور به ویژه چند روستای ساحلی در نزدیکی اودسا و نیز بندر میکولائیف توسط ارتش روسیه خبر دادند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از منازل مسکونی ویران شده در زاتوکا، یک تفرجگاه ساحلی دریای سیاه در نزدیکی اودسا نوشت: «صبح است. یک روستای معمولی در زاتوکا. مردم در حال استراحت و زندگی بودند. هیچ پایگاه یا نیروی نظامی در اینجا نبود. تروریست های روس فقط قصد شلیک داشتند.»

این دور از حملات روسیه در حالی با شدتی بیش از گذشته انجام شده است که مسکو و کرملین هفته گذشته تحت میانجی‌گیری ترکیه و سازمان ملل توافقنامه‌ای برای رفع موانع موجود بر سر صادرات غلات اوکراین از طریق سه بندر واقع در منطقه اودسا امضا کرده بودند.

فرماندهی ارتش اوکراین در جبهه جنوب نیز روز سه‌شنبه حملات موشکی گسترده ارتش روسیه به مناطق جنوبی این کشور با استفاده از هواپیماهایی که از سمت دریای سیاه عملیات خود را آغاز کرده بودند را مورد تایید قرار داد.

در بیانیه ارتش آمده است که بنا به اطلاعات اولیه ساختمان های مسکونی در روستاها و شهرک های ساحلی نزدیک به بنادر اودسا و میکولائیف هدف حملات گسترده قرار گرفته است.

ارتش اوکراین همچنین ضمن اشاره به اینکه حملات روز سه‌شنبه تلفاتی به همراه نداشته یادآور شده که زیرساخت‌های بندر میکولائیف از جمله اهداف این حملات بوده است.

فرماندار منطقه میکولائیف ویتالی با انتشار تصاویری ویدئویی از انفجارهای متعدد و دود سیاه ناشی از حملات گسترده ارتش روسیه در تلگرام نوشت: «بر اساس اطلاعات اولیه، یک تأسیسات زیرساختی حیاتی و یک شرکت خودروسازی در این حملات که تلفات جانی نداشته مورد اصابت قرار گرفته است.»

به گفته همین منبع، مناطق حومه شهر و تاسیسات زیربنایی بندر میکولائیف نیز در این دور از حملات هدف قرار گرفته است.

ادامه حملات در جبهه شرق

از سوی دیگر مسئولان و فرماندهان نظامی در شرق اوکراین اعلام کردند که طی حملات بیست و چهار ساعت گذشته ارتش روسیه دست کم سه غیرنظامی در منطقه دونتسک جان خود را از دست دادند.

فرماندار دونتسک در مصاحبه با تلویزیون ملی اوکراین گفت: «تقریبا هیچ منطقه‌ای در دونتسک از حملات ارتش روسیه در امان نمانده و مناطق تورتسک، آودیئیفکا، ماریینکا و کراسنوهوریفکا طی شبانه روز دوشنبه تا سه شنبه هدف حملات نظامیان روس قرار گرفتند.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

به گفته سرهی هایدایی، فرماندار نظامی منطقه لوهانسک که تقریباً به طور کامل توسط روس ها اشغال شده، نیروهای اوکراینی چهار حمله روسیه را طی ۲۴ ساعت گذشته دفع کرده‌اند.