Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روسیه هزاران کیلومتر دورتر از جبهه اوکراین رزمایشی با مشارکت نیروهای خارجی برگزار می‌کند

یک سرباز روسی از فرماندهی منطقه جنوب
یک سرباز روسی از فرماندهی منطقه جنوب Copyright REUTERS/Sergey Pivovarov
Copyright REUTERS/Sergey Pivovarov
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته وزارت دفاع روسیه، واحدهایی از نظامیان دیگر کشورها در رزمایش شرق دور این کشور شرکت خواهند کرد. اگرچه وی اشاره‌ای به ملیت نیروهای خارجی نکرده اما حضور نظامیان چینی در این مانور دور از ذهن نیست.

آگهی

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه ۲۶ ژوئیه اعلام کرد این کشور اواخر ماه اوت و اوایل سپتامبر یک رزمایش استراتژیک بزرگ در منطقه شرق روسیه برگزار خواهد کرد. این منطقه تمام سیبری و بخشی از مرز روسیه با چین را شامل می‌شود. 

این رزمایش قرار است از ۳۰ اوت تا پنجم سپتامبر در ووستوک (شرق) روسیه برگزار شود. به‌نظر می‌رسد اجرای این مانور نظامی، هزاران کیلومتر دورتر از جبهه‌ جنگ اوکراین پیامی صریح از جانب مسکو به دشمنان غربی مبنی بر آمادگی دفاعی و عادی بودن شرایط این کشور باشد. این در حالی است که با فرسایشی شدن جنگ اوکراین، پیشاپیش شمار گسترده‌ای از واحد‌های نظامی شرق روسیه به سوی جبهه‌های جنوبی و غربی این کشور اعزام شده‌اند.

ماتیو بولگ، کارشناس مسائل نظامی اتاق فکر چتم هاوس لندن می‌گوید: «شمار زیادی از سربازان و تجهیزات نظامی منطقه شرق به اوکراین اعزام و تلفات و خسارات بسیاری را متحمل شده‌اند. مشاهده چگونگی بازسازی و به‌کارگیری این واحدها جالب توجه خواهد بود.»

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خبری برگزاری این رزمایش تاکید کرده که «ظرفیت نظامی روسیه برای سازماندهی و اجرای چنین مانوری با وجود "ادامه عملیات نظامی ویژه" در اوکراین همچنان برقرار است.» قرار است یگان‌هایی از نیروهای زمینی، دریایی و هوایی روسیه در این رزمایش شرک کنند.

همین بیانیه، از حضور واحدهای نظامی دیگر کشورها در رزمایش وستوک خبر داده است. با این حال اشاره‌ای به این کشورها نشده است. در رزمایش مشابه پیشین که در سال ۲۰۱۸ برگزار شد، واحدهایی از چین، مغولستان و ترکیه حضور داشتند. در آن زمان، ۳۰۰ هزار نیروی نظامی روسیه در مانور نظامی شرق شرکت کردند.

حضور یا غیبت چین در رزمایش امسال، سنجش خوبی برای مشاهده میزان نزدیکی میان دو ابرقدرت شرق در جهان دوپاره کنونی خواهد بود.

تلفات گسترده روسیه در جنگ با اوکراین و تلاش برای احیای چهره ارتش

سازمان اطلاعات و امنیت ایالات متحده آمریکا هفته گذشته شمار نظامیان کشته شده روسیه در ۵ ماه جنگ اوکراین را حدود ۱۵ هزار نفر برآورد کرد. این رقم با شمار تلفات یک دهه حضور نظامی ارتش سرخ شوروی در افغانستان برابر است. 

بیانیه وزارت دفاع روسیه، احتمالا نشانگر تلاش مسکو برای احیای چهره نیروهای نظامی این کشور است که در جنگ اوکراین عملا توان پیشرفت بزرگی ندارند. پیش از این شماری از مقام‌های نظامی روسیه کندی پیشرفت و تلفات بالا در این جنگ را ناشی از رویارویی خود با اتحادی بین‌المللی شامل اوکراین و بیش از ۴۰ کشور غربی توصیف کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه هنگ آزوف اوکراین را «گروه تروریستی» اعلام کرد

تحرکات ارتش اوکراین در «خرسون»؛ روسیه با ده‌ها موشک سراسر اوکراین را هدف گرفت

مناطق جنوبی اوکراین هدف بمباران گسترده ارتش روسیه قرار گرفت