Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان جهانی بهداشت: ابتلا به کووید-۱۹ در اروپا ممکن است در تابستان به «سطوح بالایی» برسد

سازمان جهانی بهداشت
سازمان جهانی بهداشت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تقریباً همه کشورهای اروپایی در حال ثبت افزایش موارد ابتلا هستند؛ پرتغال، لوکزامبورگ، فرانسه، یونان، قبرس، آلمان و اتریش در حال حاضر با بالاترین میزان ابتلا نسبت به دیگر کشورها پیشرو هستند.

آگهی

سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه از احتمال شیوع گسترده بیماری کووید۱۹ در اروپا طی تابستان امسال خبر داد و خواستار نظارت دقیق نهاد‌های بهداشتی کشورها بر وضعیت همه‌گیری ویروس پس از سه برابر شدن موارد روزانه ابتلا در یک ماه گذشته شد.

هانس کلوگه، مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت در این خصوص تصریح کرد: «از آنجایی که کشورها در سراسر اروپا محدودیت‌های بهداشتی را کنار گذاشته‌اند، ویروس ممکن است تابستان امسال در سطوح بالایی منتشر شود.»

این مسئول سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای مکتوب که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفت، یادآور شد:«ویروس تنها به این دلیل از بین نمی‌رود که کشورها نظارت و کنترل بر انتشار آن را متوقف کنند. این ویروس همچنان افراد را آلوده می‌کند، همچنان به جهش و تغییر ادامه می دهد و هنوز هم می کشد.»

براساس داده‌های عمومی منتشر شده و با توجه به شیوع تازه‌ترین نوع فرعی ویروس جهش یافته اومیکرون موسوم به «ب.آ.۵»، تعداد موارد ابتلای روزانه به بیماری کووید۱۹ در پنجاه کشور تحت پوشش سازمان بهداشت جهانی در اروپا طی این هفته به ۵۰۰ هزار نفر رسید، در حالی که این رقم در پایان ماه مه حدود ۱۵۰ هزار مورد در روز بود.

میزان مرگ و میر روزانه ناشی از ابتلا به بیماری کووید۱۹ که در بخش عمده‌ای از فصل زمستان به حدود ۴ تا پنج هزار نفر رسیده بود در حال حاضر به سطح پایین روزانه ۵۰۰ نفر، ‌معادل رقم ثبت شده در تابستان سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

تقریباً همه کشورهای اروپایی در حال ثبت افزایش موارد ابتلا هستند؛ پرتغال، لوکزامبورگ، فرانسه، یونان، قبرس، آلمان و اتریش در حال حاضر با بالاترین میزان ابتلا نسبت به دیگر کشورها پیشرو هستند.

مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت در ادامه بیانیه خود آورده است: «ما امیدواریم که برنامه‌های گسترده واکسیناسیون که اکثر کشورهای عضو آنرا اجرا می‌کنند، و همچنین عفونت‌های گذشته که خود عامل ایمنی در برابر ویروس است از عوارض جدی و سخت ابتلا به بیماری کووید۱۹ که قبلاً در دوره اوج همه‌گیری شاهد آن بودیم، جلوگیری کند.»

وی سپس افزود: با این وجود همه توصیه‌های گذشته ما به کشورها پابرجا و به قوت خود باقی است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

سازمان جهانی بهداشت از اروپایی‌ها می‌خواهد در صورت داشتن علائم تنفسی به قرنطینه خود ادامه دهند، واکسیناسیون‌ را به روز کنند و در مکان‌های شلوغ ماسک به صورت بزنند.

مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت همچنین از کشورهای عضو خواست تا سطح واکسیناسیون خود را بیشتر افزایش دهند.

وی تاکید کرد که ایمنی بالای جمعیت و تدابیر که برای کاهش خطر بیماری نزد افراد مسن در پیش گرفته می‌شود، کلید پیشگیری از مرگ‌ومیر بیشتر در تابستان امسال خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کووید طولانی؛ از هر ۸ بیمار دست کم یک نفر علائم کرونا را حفظ می‌کند

سازمان جهانی بهداشت: پیشگیری از سرطان دهانه رحم در جوانان با یک دوز واکسن امکان‌پذیر است

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند