اسپانیا توزیع چهارمین دوز واکسن کووید-۱۹ را برای «کل جمعیت» خود آغاز می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسیناسیون در اسپانیا
واکسیناسیون در اسپانیا   -  Copyright  AP

مقامات بهداشتی اسپانیا می‌گویند قصد دارند چهارمین مرحله از واکسیناسیون سراسری جمعیت خود را آغاز کنند.

کارولینا داریاس، وزیر بهداشت اسپانیا، روز پنجشنبه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) گفت که کمیسیون بهداشت عمومی این کشور اجازه داده است تا چهارمین دوز (دوز تقویتی دوم) واکسن کووید-۱۹ به «کل جمعیت» اسپانیا داده شود.

او افزود زمان توزیع این دوز چهارم هنوز مشخص نشده، اما این واکسن احتمالا در پاییز در دسترس خواهد بود.

خانم داریاس گفت: «ما منتظر ورود واکسن‌های جدید سازگار با انواع کووید-۱۹ تا آن تاریخ هستیم و در قراردادهایی که با شرکت‌های دارویی امضا کردی این مسئله را قید کرده‌ایم.»

وزارت بهداشت اسپانیا اعلام کرده است نوبت چهارم واکسیناسیون ابتدا در اقشار آسیب‌پذیر، نظیر افراد بالای ۸۰ سال و افرادی که در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند، توزیع خواهد شد و سپس به تدریج در اختیار گروه‌های سنی دیگر قرار خواهد گرفت.

اسپانیا، کشوری با ۴۷ میلیون نفر جمعیت، تا به امروز ۹۳ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال خود را به طور کامل واکسینه کرده است که یکی از بالاترین نرخ‌های ایمن‌سازی در جهان به شمار می‌رود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این کشور از آغاز همه‌گیری در مارس ۲۰۲۰ تاکنون ۱۲.۵ میلیون مورد ابتلا به کووید-۱۹ و حدود ۱۰۷ هزار مورد مرگ مرتبط را ثبت کرده است.

در آوریل امسال، آژانس دارویی اروپا (EMA) در نظر گرفتن دوز چهارم واکسن برای همه گروه‌های سنی را «خیلی زود» عنوان کرد، با این حال تزریق آن را برای گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر مجاز دانست.