Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شیوع دوباره کرونا؛ اسپانیا بدترین وضعیت را در اروپای غربی دارد

Virus Outbreak Spain
Virus Outbreak Spain Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها هفت هفته پس از اعلام کنترل کرونا در اسپانیا، کارشناسان می‌گویند که اسپانیا دوباره وارد دوران بحران ناشی از آلودگی‌های ویروس کرونا شده است.

آگهی

در هفت هفته اخیر، روزانه و به طور میانگین ۴ هزار و۹۳۲ اسپانیایی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. آماری که از مجموع آمارهای کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه و بریتانیا بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از هر ۱۰۰ هزار اسپانیایی ۹۵ تن به کووید۱۹ مبتلا هستند. این آمار در فرانسه ۲۴ تن، در بریتانیا ۱۷، در آلمان ۱۳ و در ایتالیا ۸ نفر است.

بحرانی بودن وضعیت در اسپانیا باعث شده است تا برخی کشورهای محدودیت‌هایی برای تردد مسافران به مقصد و از مبدا اسپانیا اعمال کنند. در اسپانیا اکنون حدود ۳۲۳ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. 

سالوادور مکیپ، کارشناس علوم پزشکی در دانشگاه آزاد کاتالونیا که کتابی را با عنوان «بیماری های بزرگ مدرن» نوشته است، می‌گوید: «ما اکنون در یک لحظه مهم و ویژه این بحران قرار داریم، درست در نقطه ای که همه چیزمی‌تواند بهتر یا بدتر شود. ما باید تمام اقدامات پیشگیری را در دست بگیرم یا اینکه انتظار بحرانی عمیق تر را داشته باشیم.»

فرناندو سیمون هماهنگ کننده امور اضطراری در وزارت بهداشت اسپانیا می‌گوید که هم اکنون ۵۰۰ کانون بحرانی در کشور داریم که ویروس کرونا در آنجا در حال گسترش است.

خیزش دوباره طوفان

اسپانیا از اواسط ماه مارس قوانین سختگیرانه‌ای را به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا در پیش گرفت که بر مبنای آن مردم این کشور تنها برای خرید مواد غذایی، مراجعه به پزشک، قدم زدن کوتاه با سگ‌های خود در بیرون از خانه و یا کار کردن در شرایطی که نمی‌توانند از راه دور کار کنند، مجوز خروج از خانه‌های خود را داشتند.

دولت مادرید در روز ۲۱ ژوئن قوانین سخت گیرانه خود را به طور مرحله‌ای برداشت. در حالی که کشور با موفقیت از کاهش شمار مبتلایان به ۲۳۸ مورد در روز خبر می‌داد.

اما برخی کارشناسان معتقدند که دولت به خاطر مسائل اقتصادی، در برداشتن سخت‌گیری‌ها عجله کرد و در نتیجه از هفته اول ژوئیه، ویروس دوباره به سرعت رو به گسترش گذاشت و شمار مبتلایان به شدت افزایش یافت.

سالوادور مکیپ به تابستان که فصل برداشت محصولات کشاورزی است نیز اشاره می‌کند و می‌گوید که مزارع کشاورزی و جایی که کارگران فصلی تجمع زیادی دارند، به کانون‌های تازه گسترش کرونا در کشور تبدیل شده اند.

مکیپ به خصوصیات اجتماعی مردم اسپانیا که خونگرمی و نزدیکی بیشتری با یکدیگر دارند و خانواده‌ها و دوستان در فصل گرما تجمعات گروهی بیشتری تشکیل می‌دهند نیز اشاره کرد و گفت که چنین وضعیتی به خیزش دوباره طوفان کمک کرد.

وی معتقد است که دولت باید آزمایش‌های بیشتری را در دستور کار خود قرار دهد و همچنین تعداد افراد بیشتری را برای مقابله با ویروس استخدام کند. اقداماتی که به نظر او در اسپانیا به اندازه کافی صورت نگرفته است.

چنین وضعیتی موجب شد تا کشورهای اروپایی اقدامات محتاطانه در خصوص اسپانیا در پیش بگیرند و حتی دولت آلمان روز سه شنبه از گردشگران خود خواست تا به مادرید و باسک سفر نکنند.

دولت‌های محلی دراسپانیا اقدامات سخت‌گیرانه‌ای در پیش گرفته‌اند از جمله تعطیل کردن کلوب‌های شبانه و سخت‌گیری در زدن ماسک است.

در روز دوم آوریل اسپانیا رکورد ۹۵۰ مرگ بر اثر کرونا را ثبت کرد ولی سپس و با قرنطینه‌ای که در پیش گرفت این آمار به ۲۳۵ مرگ در روز ۲۱ ژوئن رسید. دولت اسپانیا این را نشانه عملکرد مثبت خود توصیف می‌کند.

ویروس کرونا تاکنون جان ۲۸ هزار و ۵۷۶ شهروند اسپانیایی را گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپانیا توزیع چهارمین دوز واکسن کووید-۱۹ را برای «کل جمعیت» خود آغاز می‌کند

کرونا در ایران؛ مرگ ۱۷۴ نفر در شبانه‌روز گذشته، درمان بیماری تحت‌الشعاع تحریم‌های آمریکا

توصیه مقام اسپانیایی به مادریدی‌ها: حتی در خانه ماسک بزنید