اروپایی‌ها چند سال از عمر خود را بدون بیماری سپری می‌کنند؟ زنان اروپایی سالم‌ترند یا مردان؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان کشورهای اروپایی این سوئد است که بالاترین میزان عمر بدون بیماری برای زنان آن با متوسط ۷۲.۷ سال متصور بوده است. پس از زنان این کشور حوزه اسکاندیناوی، زنان مالت و ایتالیا قرار دارند.

آگهی

آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی یورواستات ( اداره آمار کمیسیون اروپا) نشان می‌دهد نرخ میانگین برخورداری از یک زندگی توام با سلامتی در زنان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقایسه با مردان، یک سال بیشتر است.

داده‌های مربوط به سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد زنان ۶۴.۵ سال از زندگی خود را بدون بیماری سپری می‌کنند؛ این میزان در مورد مردان اروپایی ۶۳.۵ سال است.

اما از آنجایی که نرخ امید به زندگی در بین زنان اتحادیه نسبت به مردان به طور میانگین ۵.۷ سال بیشتر است این بدان معناست که زنان بخش بزرگتری از زندگی خود را همراه بیماری می‌گذرانند.

نرخ امید به زندگی در سال ۲۰۲۰ در بین زنان اروپایی ۸۳.۲ سال و در بین مردان کشورهای عضو اتحادیه ۷۷.۵ سال محاسبه شده است.

@ec.europa.eu/eurostat
نمودار موقعیت کشورهای اروپایی و سالهای زندگی سالم@ec.europa.eu/eurostat

در میان کشورهای اروپایی این سوئد است که بالاترین میزان عمر بدون بیماری برای زنان آن با متوسط ۷۲.۷ سال متصور بوده است. پس از زنان این کشور حوزه اسکاندیناوی، زنان مالت و ایتالیا قرار دارند. نرخ متوسط زندگی بدون بیماری در این دو کشور در سال ۲۰۲۰ بترتیب ۷۰.۷ و ۶۸.۷ سال بوده است.

این درحالی است که از این حیث وضعیت زنان لیتوانی در بین کشورهای عضو ، نامناسب‌ترین است. نرخ متوسط زندگی بدون بیماری در بین زنان این کشور تنها ۵۴.۳ سال است. مردان اهل لیتوانی هم از این حیث بدشانس‌ترین در بین کشورهای اتحادیه اروپا هستند؛ میانگین عمر بدون بیماری آن ها تنها ۵۲.۶ سال است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جالب اینجاست که مردان سوئد، مالت و ایتالیا هم بمانند زنان این سه کشور بهترین وضعیت را در بین اروپایی‌ها دارند. نرخ متوسط عمر بدون بیماری در بین مردان این سه کشور به ترتیب عبارتست از: ۷۲.۸ (سوئد)، ۷۰.۲ (مالت)، ۶۷.۲ (ایتالیا)

در اسپانیا، تعداد یکسانی از سال‌های زندگی سالم برای زنان و مردان ثبت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده