Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا برای آوارگان «خارجی» جنگ اوکراین چه تسهیلاتی در نظر گرفته؟

پناهجویان اوکراینی در ایستگاه مرکزی قطار برلین
پناهجویان اوکراینی در ایستگاه مرکزی قطار برلین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علاوه بر آوارگان اوکراینی، اتحادیه اروپا برای افراد خارجی مقیم اوکراین نیز تسهیلاتی برای ورود به خاک اتحادیه در نظر گرفته است.

آگهی

اتحادیه اروپا برای حمایت از آوارگان اوکراینی تسهیلات خاصی را در نظر گرفته اما این مقررات صرفا شامل حال شهروندان اوکراینی نمی‌شود، دانشجویانی که در اوکراین مشغول به تحصیل بودند یا حتی پناهندگان و افرادی که برای کار و زندگی ساکن اوکراین بودند همه آنها فارغ از ملیتشان چه اروپایی باشند یا آسیایی، خاورمیانه‌‌ای و آفریقایی می‌توانند تحت شرایطی از این تسهیلات برخوردار شوند.

اما این تسهیلات چیست؟

ورود راحت به خاک اتحادیه اروپا

اگر فرضا شما دانشجوی ایرانی ساکن اوکراین باشید، برای ورود به خاک اتحادیه اروپا نیاز به داشتن پاسپورت و ویزا دارید، اما اتحادیه اروپا اعضا را ملزم کرده که در شرایط فعلی حتی اگر ویزا ندارید، ورود شما را تسهیل کنند و اجازه بدهند تا شما بتوانید به راحتی به کشور خود بازگردید.

اتحادیه اروپا توصیه می‌کند که هنگام خروج از اوکراین، مدارک معتبر مسافرتی همراه داشته باشید. با این حال اگر مدارک سفر یا مدارک پزشکی مثل گواهی واکسیناسیون و یا گواهی تست کووید ۱۹ را همراه خود نداشته باشید، همچنان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانند مانع ورود شما به کشورهای عضو شوند.

همه کشورهای اتحادیه اروپا که هم مرز با اوکراین هستند به همه افرادی که از جنگ اوکراین به دلایل بشردوستانه فرار می کنند، صرف نظر از داشتن یا نداشتن گذرنامه بیومتریک اجازه ورود می دهند. این در مورد کودکان نیز صدق می کند.

اجازه اقامت و کار در اروپا

اگر شما دارای اقامت دائم اوکراین باشید و از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ به بعد برای گریز از جنگ این کشور را ترک کردید، می‌توانید در هر کشور عضو اتحادیه اروپا از حمایت‌های موقت برخوردار شوید.

این حمایت موقت که فعلا حداقل برای یک سال است، بسته به شرایط وضعیت اوکراین ممکن است مدت تمدید هم شود. حمایت‌ها و حقوق جنگ زدگان، فارغ از اینکه ملیت شما اوکراینی باشد یا نه، شامل مورادی چون اجازه اقامت، دسترسی به بازار کار و مسکن، کمک های پزشکی و دسترسی به آموزش برای کودکان است.

درخواست پناهندگی

امکان ارائه درخواست پناهندگی از موارد دیگری است که اتحادیه اروپا در نظر گرفته این امکان اما تحت نظر قوانین سازمان ملل است. فردی که می‌خواهد درخواست پناهندگی دهد باید در اولین کشوری که وارد می‌شود درخواست خود را ارائه کند، در صورت پذیریش درخواست پناهندگی فرد می‌تواند ۹ ماه پس از پذیرش پناهندگی وارد بازار کار شود.

سفر از کشوری به کشوری دیگر

شما به عنوان یک ایرانی یا یک افغانستانی که مقیم اوکراین بودید می‌توانید پس از ورود به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد کشور دیگری هم بشوید. اما دقت داشته باشید که ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن اشتاین کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، اما عضو کشورهای شینگن هستند. به این معنی که شما می توانید پس از ورود به منطقه شینگن به این کشورها هم سفر کنید، اما حقوق و حمایت موقت ممکن است با حقوقی که در کشورهای اتحادیه اروپا ارائه می‌شود، متفاوت باشد.

مورد استثنایی دانمارک

در حالی که دانمارک یک کشور عضو اتحادیه اروپا و همزمان عضو شینگن است، در طرح حمایت موقت اتحادیه اروپا شرکت نمی کند و قوانین اتحادیه اروپا در مورد پناهندگی را اعمال نمی کند. بنابراین، حقوق شما مربوط به حمایت بین المللی یا حمایت‌های موقت در دانمارک ممکن است با حقوقی که در سایر کشورهای اتحادیه اروپا دارید متفاوت باشد.

مسافرت رایگان تا کشورهای مقصد

بسیاری از کشورهای اروپایی برای اینکه پناهجویان اوکراینی و جنگ زدگان را بتواند به کشورهای خود منتقل کنند، سرویس‌های قطار و اتوبوس‌های فلیکس باس رایگان در نظر گرفته‌اند. علاوه بر این شرکت هوایی ویزایر مجارستان ۱۰۰ هزار صندلی رایگان در نظر گرفته تا پناهجویان را از کشورهایی چون لهستان، رومانی و اسلواکی به سایر کشورها منتقل کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با جواب منفی کاخ سفید انتقال جت های میگ-۲۹ به ارتش اوکراین منتفی شد

آیا جرقه جنگ جهانی سوم در مناقشه اوکراین زده خواهد شد؟

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟