Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس سیا: پوتین جنگ اطلاعاتی اوکراین را می‌بازد

ویلیام برنز، رئیس سیا (نفر اول از راست) و شماری دیگر از مقامات اطلاعاتی آمریکا از جنگ اطلاعاتی روسیه سخن گفتند
ویلیام برنز، رئیس سیا (نفر اول از راست) و شماری دیگر از مقامات اطلاعاتی آمریکا از جنگ اطلاعاتی روسیه سخن گفتند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، «سیا» روز پنج‌شنبه گفت که روسیه و ولادیمیر پوتین در حال «باختن» جنگ اطلاعاتی در اوکراین هستند.

آگهی

ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، «سیا» روز پنج‌شنبه گفت که روسیه و ولادیمیر پوتین در حال «باختن» جنگ اطلاعاتی در اوکراین هستند.

برنز روز پنج‌شنبه دهم مارس در جلسه استماع در سنای آمریکا که با محوریت تهدیدات امنیت ملی برگزار شد، گفت که واشنگتن تلاش‌های مسکو را در استفاده از عملیات‌های فریب برای دفاع از حملات خود به اوکراین به شکست کشانده است.

رئیس سازمان سیا در ادامه گفت: «در تمام سال‌هایی که به عنوان یک دیپلمات حرفه‌ای فعالیت کردم، موارد زیادی را در جنگ‌های اطلاعاتی با روس‌ها دیدم که شکست خوردیم. اما در این مورد، من فکر می‌کنم که ما تأثیر زیادی در برهم زدن تاکتیک‌ها و محاسبات آن‌ها داشته‌ایم.»

او گفت که آمریکا به همه جهان نشان می‌دهد که حمله نظامی روسیه به اوکراین «از پیش برنامه‌ریزی‌شده» و بر اساس مجموعه‌ای از «روایت‌های دروغ» ساخته شده است.

برنز گفت: «این یک جنگ اطلاعاتی است که به نظر من پوتین در حال شکست خوردن است.»

برنز نخستین رئیس سازمان سیا است که همه پیشینه کاری‌اش به دستگاه دیپلماسی آمریکا باز می‌گردد. او همچنین پیشتر سفیر آمریکا در روسیه بوده است.

مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا بر این نظرند که تصمیم آنها برای انتشار جریان‌های اطلاعاتی پیش از حمله گسترده روسیه به اوکراین، برنامه‌های پوتین را مختل کرده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید و شماری دیگر از مقامات ارشد آمریکا روز چهارشنبه روسیه را به دلیل ادعایش مبنی بر وجود سلاح‌های شیمیایی آمریکایی در اوکراین مورد انتقاد قرار داده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های غربی پیشتر روسیه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه و همچنین مسموم کردن مخالفانی مانند الکسی ناوالنی متهم کرده بودند.

ایوریل هینز، اداره کننده اطلاعات ملی آمریکا هم گفت که جدیدترین ادعاهای روسیه با روایت‌های گذشته در مورد تلاش این کشور برای ایجاد عملیات فریب در طول یک درگیری مطابقت دارد.

او همچنین گفت که جنگ به خودی خود در یک لحظه پر از بحران است بنابراین پوتین ممکن است در شرایطی که نیروهایش با مقاومت سرسختانه اوکراینی‌ها مواجه شوند بر شدت عملیات‌های فریب بیافزاید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با جواب منفی کاخ سفید انتقال جت های میگ-۲۹ به ارتش اوکراین منتفی شد

جنگ اوکراین؛ آمریکا آزمایش موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای را به تعویق انداخت

عملیات «پرچم دروغین» و بمب کثیف؛ آمریکا اواخر ۲۰۲۲ برای حمله اتمی روسیه به اوکراین آماده شده بود