Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

با جواب منفی کاخ سفید انتقال جت های میگ-۲۹ به ارتش اوکراین منتفی شد

میگ ۲۹
میگ ۲۹ Copyright میگ ۲۹
Copyright میگ ۲۹
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که لهستان روز سه شنبه پیشنهاد تحویل جت های جنگی میگ-۲۹ به ارتش اوکراین را مطرح کرده بود ایالات متحده با رد این درخواست، اعلام کرد این کار کل ائتلاف ناتو را وارد جنگ با مسکو می کند.

آگهی

در پی جواب منفی کاخ سفید، دولت لهستان نیز پذیرفت که هرگونه انتقال جت و تجهیزات نظامی برای کمک به دولت اوکراین باید با موافقت همه اعضای ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، انجام گیرد.

روز سه شنبه، دولت لهستان اعلام کرد که آماده است تمام جت‌های میگ-۲۹ خود را در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان مستقر کند و آنها را در اختیار ایالات متحده قرار دهد و از دیگر اعضای ناتو نیز خواست تا همین کار را انجام دهند. با این حال روز چهارشنبه، آمریکا پیشنهاد لهستان مبنی بر انتقال جنگنده‌های «میگ -۲۹» برای تکمیل نیروی هوایی اوکراین را رد کرد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در واکنش به پیشنهاد دولت لهستان گفت که «پرواز هواپیماهای جنگی از خاک ناتو و ورود آنها به منطقه درگیری‌ها در اوکراین می‌تواند برای کل کشورهای ناتو مشکلات جدی ایجاد کند.»

یاکوب کوموچ، مشاور سیاست خارجه رئیس جمهوری لهستان به شبکه تلویزیونی «تی وی پی اینفو» گفت: «ایالات متحده نمی‌خواهد این هواپیماها از پایگاه‌های آمریکایی به اوکراین منتقل شوند. اما لهستان آماده عمل است، با این حال تنها و تنها در چارچوب اتحاد و در چارچوب ناتو.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین بارها در روزهای گذشته از غرب خواسته بود تا بر آسمان اوکراین را منطقه پرواز اعلام کند، اما ایالات متحده و متحدانش در ناتو این درخواست‌ها را به دلیل واهمه از رویارویی مستقیم با مسکو و آغاز یک جنگ جهانی رد کرده‌اند. همزمان کاخ کرملین بارها در روزهای گذشته به کشورهایی که به اوکراین کمک نظامی می‌کنند، هشدار داده است.

کارشناسان نظامی می‌گویند میگ-۲۹ یک جت جنگنده است که در اتحاد جماهیر شوروی توسعه یافته و از آنجایی که خلبانان ارتش اوکراین از قبل با هواپیماهای ساخت روسیه پرواز کرده‌اند، بهترین انتخاب برای آنها است چرا که شیوه کار با این جنگنده‌ها را می شناسند. آموزش خلبانان جنگی در هواپیماهای ساخت ایالات متحده ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد و چنین امکانی برای خلبانان اوکراینی در حال حاضر وجود ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا برای آوارگان «خارجی» جنگ اوکراین چه تسهیلاتی در نظر گرفته؟

رئیس سیا: پوتین جنگ اطلاعاتی اوکراین را می‌بازد

جنگ اوکراین؛ سخنرانی زلنسکی در پارلمان بریتانیا: نه تسلیم می‌شویم، نه شکست می‌خوریم