«ساعت همیاری» به‌جای «ساعت خوشحالی»؛ کمک به آبجوفروشی‌های محبوب بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تولید آبجو در بلژیک سنتی ریشه‌دار است
تولید آبجو در بلژیک سنتی ریشه‌دار است   -   کپی رایت  AP Photo

بلژیکی‌ها ابتکاری به‌خرج داده‌اند و برای تقویت بنیهٔ مالی رستوران‌ها و به‌ویژه بارهای آبجوفروشی‌ معروفشان که در بحران کرونا ضربهٔ سنگینی‌ خورده‌اند، به جای ساعات اولیهٔ عصر که به «ساعت خوشحالی» یا «هَپی‌آوِر» معروف‌اند، زمانی را به عنوان «ساعت همیاری» یا «هِلپی آوِر» در نظر گرفته‌اند.

انجمن سراسری کافه‌های بلژیک که پیشگام این طرح است، اعلام کرده که نیمی از ۱۲ هزار کافه و بار این کشور ممکن است از شدت سنگینی بارِ ضررِ این مدت، دیگر نتوانند کمر راست کنند.

با این ابتکار بناست مشتری‌ها به کافه‌چی‌هایی که دو ماه است کاسبی نکرده‌اند در این ساعات، برای خرید آبجو و دیگر نوشیدنی‌ها مبلغی هم دست‌خوش بدهند.

طراحان این اقدام در واقع به مشتری‌ها می‌گویند شما که همیشه عادت داشتید در «ساعات خوشحالی» آبجوی ارزانتر بخورید، حالا بیایید و برای کوتاه‌زمانی این لطف را در «ساعات همیاری» جبران کنید تا نانِ کافه‌ها و آبجو‌فروشی‌ها هم آجر نشود.

AP Photo
بیش از نیمی از آبجوفروشی‌های بلژیک در خطر ورشکستگی هستندAP Photo

دایان دِلِن،‌ رئیس این انجمن می‌گوید:‌«گمان نمی‌کنم بلژیکی‌ها از اینکه درِ بارهای محبوبشان تخته شود چندان خوشحال بشوند.» وی افزود که طرح «ساعتِ یاری» در واقع «اقدامی موقتی است که شاید نگذارد بهمنِ ورشکستی‌ بر سر (صاحبان کافه‌ها و بارها) آوار شود.»

خانم دلن می‌افزاید که نکتهٔ «ساعت همیاری» این است که تصمیمش با خودِ مشتری است. او می‌گوید: «یعنی هر وقت کسی می‌خواهد به عنوان کمک مبلغ بیشتری بابت نوشیدنی‌اش بپردازد، به پیشخدمت می‌گوید این هم بابت ساعت یاری.» و می‌افزاید: «این کمترین کمکی است که می‌‌توانیم بکنیم.»

سنت ریشه‌دارِ تولید انواع آبجو در بلژیک به‌عنوان نوعی از میراث معنوی بشر از سوی یونسکو به ثبت رسیده است.

بارها و رستوران‌ها در بلژیک بناست از فردا ۸ ژوئن بازگشایی شوند اما رعایت تمامی موازین بهداشتی نظیر فاصله گذاری اجتماعی در آنها ضروری خواهد بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید