رئیس کمیسیون اروپا: امروز همبستگی در اروپا مسری شده است

رئیس کمیسیون اروپا: امروز همبستگی در اروپا مسری شده است
Copyright  AP
نگارش از یورونیوز

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در نامه ای خطاب به شهروندان اروپایی نگزارشی از فعالیت ها اتحادیه اروپا درباره مقابله با شیوع کرونا نوشت و تاکیدکرد "اروپا ازهمیشه قویتر" است.

اوروزلا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا بار دیگر با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به شهروندان اتحادیه اروپا نوشت :«در این روزهای بحرانی اتحادیه اروپا از همیشه قوی تر است.»

این دومین بار در یک هفته اخیر است که خانم فون در لاین، احتمالا در پاسخ به انتقادهای گسترده از عملکرد اتحادیه اروپا، بر قدرت و هماهنگی حاکم بر این نهاد تاکید می‌کند.

رئیس کمیسیون اروپا با بیان اینکه پس از شیوع ویروس کرونا زندگی همه شهروندان اتحادیه اروپا تغییراساسی پیداکرده است نوشت که : «آنچه در مورد وضعیت ما بی نظیر است این است که همه ما بخشی از راه حل هستیم.»

وی خطای اروپا در جدی نگرفتن شیوع ویروس، خصوصا در ایتالیا، را پذیرفت و نوشت: «اروپا در ابتدا با یک دشمن ناشناخته و بحرانی که از لحاظ مقیاس و سرعت بی سابقه عمل می کرد، چشمانش بسته بود. این شروع نادرست تا امروز به ما آسیب رسانده است.»

رئیس آلمانی کمیسیون اروپا که چند روز پیش از این نامه نیز، مقاله ای به بهانه معذرت خواهی از تاخیر اقدام اروپا در قبال شیوع ویروس کرونا در ایتالیا و درروزنامه لارپوبلیکا چاپ کرده بود، در مقاله جدید خود خطاب به تمام شهروندان اروپایی نوشت: «اما اروپا امروز قاطع و استوار ایستاده است و این ناشی از شفقت دلسوزی در اتحادیه اروپایی ما است. در هفته‌های گذشته ، شاهد بودیم که پزشکان و پرستاران بازنشسته پاسخ به ندای وظیفه شان داده اند و به جمع همکاران خود پیوسته اند. شاهد بودیم که میلیونها نفر داوطلب دیگر در سراسرقاره برای مقابله با بحران کنونی همکاری می کنند. "همبستگی" امروز در اروپا مسری است و این قلب تپنده اروپای ماست.»

رئیس کمیسیون اروپا هفته گذشته اعلام کرده بود که طی یک پروژه جاه طلبانه موسوم به SURE کمک و حمایت های مالی تا سقف صد میلیارد یورو به کشورهای بحران زده صورت می گیرد. البته او تاکید کرده بود که اتحادیه اروپا نسبت به ظرفیتی که دارد می تواند به نیازها پاسخ بدهد.

اورزولا فون در لاین در بخش دیگری از نامه اخیر خود نوشته است: «در هفته‌های گذشته، ما اقداماتی را اتخاذ کردیم که برای بسیاری تا همین چندروز پیش غیرقابل تصور بود. ما قوانین را در جهت کمک به دولت ها انعطاف پذیرترکرده ایم تا بتوانیم مشاغل کوچک و بزرگ را نجات دهیم. ما قوانین سخت گیرانه بودجه و بدهی خود را بیش از گذشته انعطاف پذیر کرده ایم تا اجازه دهیم هزینه های ملی و اتحادیه اروپا به سرعت به سمت نیازمندان برود. بیشتر از همه جای جهان نزدیک به سه تریلیون برای کمک به موسسات و مشاغل آسیب دیده درنظرگرفته شده است. بیشتر از همه جای جهان.»

در چهار هفته گذشته، شیوع ویروس کرونا عملا تمام مناسبات و پیش بینی ها در اتحادیه اروپا را با چالش بی سابقه روبه‌رو کرده است. برخلاف سخنان رئیس آلمانی کمیسیون اروپا، سه کشور اسپانیا، ایتالیا و فرانسه در چالش مستقیم با آلمان و هلند برای حذف موقت بدهی های مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند. آلمان و هلند هفته گذشته با این درخواست که در شرایط بحرانی نیز مطرح می شود مخالفت کردند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا