Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح مالی هنگفت کمیسیون اروپا برای کمک به اعضای آسیب دیده از ویروس کرونا

 طرح مالی هنگفت کمیسیون اروپا برای کمک به اعضای آسیب دیده از ویروس کرونا
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد طرح کمک مالی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا موسوم به SURE که از شیوع ویروس کرونا ضربه و ضرر زیادی دیده اند آماده راه اندازی است.

آگهی

اورزولا فون در لاین چهارشنبه اعلام کرد که کمیسیون اروپا طرحی برای کمک به خطرات ناشی از بیکاری و حمایت از مشاغل در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با نام SURE، «اطمینان»، راه اندازی کرده است.

رئیس کمیسیون اروپا در پیام ویدئویی که در صفحه توییترمنتشرشد این طرح را نماد عملی «همبستگی اروپایی» دانست.  به گفته این سیاستمدار آلمانی طرح جدید قادر است میلیون ها «شغل در خطر» را در ارووپا نجات دهد. خانم فون در لاین اظهار امیدواری کرد که طرح جدید اجازه خاموشی را به «موتور اقتصاد اروپا» نخواهدداد.

کمیسیون اروپا با انتشار بیانیه ای در تایید سخنان اورزولا فون درلاین، اعلام کرد که پروژه SURE در کوتاه مدت به سرعت به صاحبان مشاغل ریسک پذیر کمک خواهدکرد. کمک ها به کشورهای عضو اتحادیه اروپا با توجه به درآمد ناخالص داخلی و هم چنین میزان ضرر و زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا اهدا خواهد شد. به ایتالیا و اسپانیا در این طرح نگاه ویژه ای خواهد شد.

کمیسیون اروپایی بودجه دهها میلیارد یورویی برای این کار در نظرگرفته است. این بودجه قرار است هم به کمک مشاغل در خطر بیاید و هم کمک یار کشورهایی باشد که ضربه و ضرر زیادی بدلیل قرنطینه طولانی متوجه‌شان شده است.

با این حال رئیس کمیسیون اروپا در سخنان خود تاکید کرد که «کمک های مالی تنها می تواند بطور موقت ناجی رکود اقتصادی باشد و کشورهای عضو باید برای خروج احتمالی از بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا تلاش بیشتری داشته باشند.»

پیش تر در میانه‌های بحران کرونا، در اوائل ماه مارس، تیری برتون، کمیسر صنایع و مسئول بازار داخلی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود بی‌تردید اروپا با یک رکود اقتصادی شدید در ماه‌های آینده مواجه خواهدشد. به گفته کمیسر فرانسوی اتحادیه اروپا، پیش از بحران کرونا تحلیلگران انتظار رشد کمتر از دو درصدی اقتصاد قاره را پیش بینی کرده بودند و حالا دست کم انتظار رکود بین دو تا سه درصدی در ماه‌های آینده وجود خواهدداشت.

هرچند که رئیس کمیسیون اروپا سخن از «همبستگی» اروپایی می کند اما بحث و گفتگوهای هفته گذشته رهبران اروپایی بر سر بودجه مشترک اتحادیه شک و شبهه‌های زیادی ایجاد کرده است.

ایتالیا، اسپانیا و فرانسه، سه کشوری که مهم‌ترین کانون‌های کرونا در قاره هستند، خواهان حذف موقت بدهی‌های مشترک کشورها شدند در حالی که دو کشور آلمان و هلند با این درخواست مخالفت کردند.

مخالفت آلمان و هلند انتقادات فراوانی را در بحبوحه بحران کرونا برانگیخت. نخست وزیر ایتالیا، جوزپه کونته هشدار داد که وحدت اعضای اتحادیه اروپا در رویارویی با بحران کرونا که یک آزمایش جدید و دردناک برای آنها محسوب می شود، تحت تاثیر قرار گرفته و اگر این بلوک نتواند در برابر این بحران ایستادگی کند، پایه‌های آن دچار سستی و تزلزلی جدی خواهدشد.

ایتالیا با بیش از دوازده هزار کشته و بیش از صدهزار مبتلا مهم‌ترین کشور اروپایی است که با چالش کرونا دست و پنجه نرم می کند.

شیوع ویروس کرونا تمام پیش بینی‌های تحلیلگران اقتصادی را نقش برآب کرده است.

قرنطینه حدود سه میلیارد نفر در جهان اقتصاد را کاملا با بحران روبرو کرده است.

در همین راستا، چالش اصلی کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای جهان، پاسخ به سوالی حیاتی است: نسبت حفظ جان شهروندان و نجات اقتصاد به چه اندازه است؟ رهبران بسیاری از کشورهای جهان پیش از کشف واکسن و یا درمان بیماری کووید-۱۹ نمی توانند جوابگوی چنین سوالی باشند. اما برخی از اقتصاددانان نگران وضعیت اقتصادی در ماه های آینده هستند.

رئیس بانک مرکزی(ملی) بلژیک سه شنبه در یک مصاحبه اعلام کرد در صورت ادامه قرنطینه شهروندان و تعطیلی شهرها دست کم کشور بلژیک با بحران اقتصادی بی‌سابقه‌ای روبرو خواهدشد. بحرانی که به گفته او تاثیرات شدیدتری از بحران مالی سال ۲۰۰۸ روی زندگی شهروندان خواهد داشت. این اقتصاددان معتقد است که باید هرچه سریعتر کشورها دستورات مربوط به قرنطینه را لغو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از برنامه اتحادیه اروپا؛ کاهش ۷۶ میلیون نفری محرومان تا ۲۰۳۰

گزارش نهاد ضد فساد اروپا: نمایندگان پارلمان همچنان رشوه می‌گیرند

جوزپ بورل: منابع کشورهای اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران سلامت باید تجمیع شود