گزینه‌های مطرح برای رهبری حزب کارگر بریتانیا چه کسانی هستند؟

گزینه‌های مطرح برای رهبری حزب کارگر بریتانیا چه کسانی هستند؟
Copyright عکس ها از رویترز، آسوشیتدپرس و آرشیو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امیلی تورنبری، یکی از نامزدهای احتمالی برای رهبری حزب کارگر در زمان قتل جمال خاشقجی گفته بود: «تصور کنید واکنش این دولت [دولت ترزا می] اگر روسیه یا ایران یکی از روزنامه نگاران منتقد حکومتشان را در خاک یک کشور دیگر می ربودند و به قتل می رساندند چگونه می بود؟»

آگهی

حزب کارگر بریتانیا در انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه این کشور بدترین نتیجه خود را از سال ۱۹۳۵ میلادی تاکنون کسب کرد. امری که باعث شد جرمی کوربین، رهبر این حزب اعلام کند که از مقامش کناره گیری خواهد کرد.

او با این حال گفته است که تا زمان انتخاب جانشینش به فعالیت خود به عنوان رهبر حزب کارگر ادامه خواهد داد.

در این گزارش کارنامه و مواضع برخی از نامزدهای مطرح برای جانشینی جرمی کوربین بررسی شده است.

جس فیلیپز؛ منتقد کوربین و مخاالف بازگشت به دوران بلر

عکس از آرشیو
جس فیلیپزعکس از آرشیو

جس فیلیپز، ۳۸ ساله یکی از سیاستمدارانی است که از او به عنوان نامزد بالقوه رهبری حزب کارگر یاد می شود. وی از سال ۲۰۱۵ عضو مجلس عوام است.

جس فیلیپز بر این باور است که حزب کارگر باید بتواند همزمان کارگران و طبقه متوسط بریتانیا را به سوی خود جذب کند. با این حال او تاکید می کند که به دنبال بازگشت به دوران «کارگر جدید» تحت رهبری تونی بلر و گوردون براون، نخست وزیران پیشین بریتانیا نیست.

او از منتقدان جرمی کوربین و شیوه مدیریت حزب طی سالهای گذشته است. جس فیلیپز به طور مشخص بر این باور است که حزب کارگر در مقابله با رشد «یهودی ستیزی» در حزب ناموفق عمل کرده است.

لیسا ناندی؛ از عضویت در کابینه سایه تا انتقاد از مانیفست کوربین

عکس از آرشیو
لیسا ناندیعکس از آرشیو

از لیسا ناندی، ۴۰ ساله نیز به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی رهبری حزب کارگر یاد می شود. او که از سال ۲۰۱۰ تاکنون نماینده مجلس عوام بوده است سابقه حضور در کابینه سایه جرمی کوربین را در کارنامه خود دارد.

لیسا ناندی نیز مانند جس فیلیپز پس از شکست حزب کارگر در انتخابات روز پنجشنبه خواستار رویکردی جدید در حزب شده است.

او بر این باور است که حزب کارگر اکنون درکی از مسائل روزانه بسیاری از رای دهندگان ندارد. لیسا ناندی از مانیفست حزب کارگر که برای کارزار انتخاباتی اخیر تهیه شده بود انتقاد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ربکا لانگ بیلی؛ نامزد مورد حمایت حلقه کوربین؟

نزدیکان جرمی کوربین از هم اکنون ربکا لانگ بیلی را تشویق به نامزدی برای رهبری آینده حزب کارگر می کنند. این سیاستمدار ۴۰ ساله عضو کابینه سایه جرمی کوربین است.

او از اعضای نسل جدید جناح چپ حزب کارگر محسوب می شود. ربکا لانگ بیلی در جریان کارزار انتخاباتی اخیر نماینده حزب کارگر در یکی از مناظرات انتخاباتی بود. وی اولین بار در سال ۲۰۱۵ به عنوان نماینده به مجلس عوام راه یافت.

ربکا لانگ بیلی یکی از ۳۶ نماینده ای بود که در سال ۲۰۱۵ جرمی کوربین را به عنوان نامزد رهبری حزب مطرح کرد.

عکس از آسوشیتدپرس
ربکا لانگ بیلیعکس از آسوشیتدپرس

کیر استارمر؛ میانه رو و عضو کابینه سایه

کیر استارمر، ۵۷ ساله از جمله سیاستمدارانی است که تحلیلگران بخت او را برای پیروزی در انتخابات رهبری حزب کارگر زیاد می دانند. او هم اکنون در کابینه سایه جرمی کوربین وزیر سایه برکسیت است. با این حال وی احتمالا به عنوان نامزدی میانه رو وارد عرصه رقابت با دیگر نامزدها خواهد شد.

کیر استارمر از هواداران بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا و مخالفان برکسیت است. او یک وکیل دادگستری متخصص در مسائل حقوق بشر است.

وی در جریان انتخابات رهبری حزب در سال ۲۰۱۵ از جرمی کوربین حمایت نکرده بود.

عکس از آسوشیتدپرس
کیر استارمرعکس از آسوشیتدپرس

آنجلا رینر؛ نامزد جناح «چپ ملایم»؟

آنجلا رینر یکی دیگر از نامزدهای بالقوه رهبری حزب کارگر است. او هم اکنون وزیر آموزش و پرورش در کابینه سایه جرمی کوربین است.

این سیاستمدار ۳۹ ساله خود را از اعضای جناح «چپ ملایم» (soft left) حزب کارگر می داند. وی اولین بار در سال ۲۰۱۵ به عنوان نماینده مجلس عوام انتخاب شد.

آگهی

آنجلا رینر پیش از ورود به عرصه سیاست یک فعال اتحادیه های کارگری بود.

عکس از رویترز
آنجلا رینرعکس از رویترز

امیلی تورنبری؛ وزیر خارجه سایه به رهبری حزب می‌رسد؟

نام امیلی تورنبری، ۵۹ ساله نیز به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی رهبری حزب کارگر مطرح شده است. او هم اکنون به عنوان وزیر خارجه سایه در کابینه سایه جرمی کوربین فعالیت می کند.

امیلی تورنبری اولین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی به مجلس عوام راه یافت. او نیز همچون آنجلا رینر سابقه فعالیت در اتحادیه های کارگری را دارد.

امیلی تورنبری از سیاست دولت های محافظه کار در زمینه جنگ یمن انتقاد کرده است. وی بر این باور است که لندن نباید از عربستان در جنگ یمن حمایت کند. او در اظهارنظری جنجالی در ماه مه سال ۲۰۱۸ گفت که غربی ها میزان حمایت مردمی از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را «دستکم» گرفته اند.

او در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ از واکنش «ضعیف و دیرهنگام» دولت ترزا می به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان انتقاد کرد. امیلی تورنبری در آن زمان گفت: «تصور کنید واکنش این دولت اگر روسیه یا ایران یکی از روزنامه نگاران منتقد حکومتشان را در خاک یک کشور دیگر می ربودند و به قتل می رساندند چگونه می بود؟»

آگهی

امیلی تورنبری از طرفداران بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا است.

عکس از آسوشیتدپرس
امیلی تورنبریعکس از آسوشیتدپرس

پیش بینی می شود که انتخابات رهبری حزب کارگر در ماه های اولیه سال ۲۰۲۰ انتخاب شود. روند انتخاب رهبر حزب کارگر در سال ۲۰۱۵ بیش از چهار ماه طول کشید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات بریتانیا؛ اسرائیل از پیروزی احتمالی کوربین ابراز نگرانی کرد

بوریس جانسون: هیچ مدرکی از دخالت روسیه در بریتانیا ندیده‌ام

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد