Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات بریتانیا؛ جانسون: نتیجه آراء به معنی تحقق برکسیت است

انتخابات بریتانیا؛ جانسون: نتیجه آراء به معنی تحقق برکسیت است
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انتخابات بریتانیا؛ جانسون: نتیجه آراء به معنی تحقق برکسیت است

آگهی

نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا با پیروزی قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون رقم خورد.

مطابق نتایج شمارش آراء انتخابات سراسری بریتانیا، حزب محافظه‌کار این کشور به رهبری بوریس جانسون ۳۶۵ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام این کشور را تصاحب کرد و در مقابل شمار کرسی‌های حزب کارگر به ۲۰۳ مورد کاهش یافت که ۵۹ کرسی کمتر از سهم فعلی این حزب در پارلمان بریتانیاست.

آقای جانسون در اظهارنظری پس از اعلام نتایج اولیه گفت:«نتیجه انتخابات به معنی تحقق برکسیت است.» او همچنین نتیجه انتخابات را به پایان بن‌بست تعبیر کرد و قاطعیت بُرد حزبش را از دهه ۵۰ تاکنون بی‌سابقه خواند.

او ادامه داد:«ما سیاستمداران ۳ سال گذشته را بر باد دادیم ولی دیگر اتلاف وقت کافیست، مردم خواستار اجرای برکسیت هستند و من این کار را تا ۳۱ ژانویه انجام خواهم داد.»

در مقابل جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر که برآوردها نشان می‌دهد که حزب متبوعش متحمل بزرگ‌ترین شکست انتخاباتی در ۸۴ سال گذشته شده، اعلام کرد که از رهبری این حزب کناره‌گیری می‌کند.

در میان رهبران جهان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و از حامیان نخست وزیر بریتانیا نخستین کسی بود که به نتایج اولیه انتخابات سراسری بریتانیا واکنش نشان داد. آقای ترامپ با انتشار توییتی نوشت:«به نظر می‌رسد پیروزی بزرگی برای بوریس در انتخابات بریتانیا حاصل شده!»

آقای ترامپ پس از مسجل شدن کسب اکثریت کرسی های پارلمان توسط حزب محافظه‌کار با انتشار توییت دیگری ضمن عرض تبریک به آقای جانسون، وعده داد که بلافاصله پس از اجرای برکسیت، آمریکا و بریتانیا توافق‌نامه تجارت آزادی امضاء می‌کنند که منافع آن بسیار بیشتر از هرگونه توافقی با اتحادیه اروپاست.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا هم در واکنش به پیروزی محافظه‌کاران در بریتانیا و تاکید آقای جانسون بر اجرای سریع برکسیت از آمادگی اروپا برای مذاکره با بریتانیا در خصوص خروج این کشور و نیز حصول توافق‌نامه تجاری خبر داد.

برندگان و بازندگان انتخابات

نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند که حزب متبوعش اکثر کرسی‌های اسکاتلند(۴۸ کرسی) را کسب کرده، در واکنش به پیروزی درخشان حزبش گفت که نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که باید به اسکاتلند حق انتخاب داد.

البته خانم استورجن سپس از نتایج کلی انتخابات که گویای پیروزی حزب محافظه‌کار است ابراز ناخرسندی کرد و این نتیجه را «تیره و تار» توصیف کرد.

در مقابل، جو سوینسون، رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا که حامی برگزاری رفراندوم دوم در مورد برکسیت بود، کرسی خود در مجلس عوام را به نامزد حزب ملی اسکاتلند واگذار کرد. او با وحشتناک توصیف کردن نتیجه انتخابات، گفت:«عده‌ای از موج ملی‌گرایی استقبال می‌کنند ولی برای بسیاری دیگر این نتیجه ناراحت کننده است.»

حزب لیبرال دموکرات بریتانیا پس از شکست رهبر آن در انتخابات سراسری بریتانیا، از لزوم تغییر رهبری آن در سال جدید میلادی خبر داد.

اما کارولاین لوکاس موفق شد باردیگر تنها کرسی حزب سبز را در پارلمان بریتانیا حفط کند و اکثریت رای مردم شهر برایتون را کسب کند. رهبر حزب سبز با وجود خوشحالی از پیروزی حزبش به عنوان یکی از نمایندگان حامی برگزاری همه‌پرسی دوباره برکسیت، نتایج کلی انتخابات را ناامیدکننده قلمداد کرد.

حزب اتحادگرای دموکراتیک نیز ۲ کرسی خود را از دست داد ولی حزب سوسیال دموکرات و حزب اتحاد ایرلند شمالی موفق شدند به ترتیب ۲ و ۱ کرسی در مجلس عوام به دست آورند. نامزدهای مستقل نیز تنها کرسی خود را از دست دادند.

شکست نامزد ایرانی‌تبار از نخست وزیر بریتانیا

علی میلانی، نامزد ایرانی‌تبار حزب کارگر در حوزه آکسبریج با بوریس جانسون، نخست وزیر محافظه‌کار بریتانیا رقابت کرد. آقای میلانی در مجموع با کسب ۱۸ هزار رای در مقابل ۲۵ هزار رای از آقای جانسون شکست خورد.

پیش از آغاز انتخابات، نظرسنجی‌ها از رقابت نزدیک این دو نامزد حکایت داشت و حزب کارگر نیز برای شکست رقیب محافظه‌کار خود حسب ویژه‌ای بر روی حوزه آکسبریج باز کرده بود.

علی آوایی، نامزد ایرانی‌تبار حزب لیبرال‌دمکرات نیز با کسب ۲۷۰۹ رای در حوزه نیوکسل مرکزی سوم شد. در این حوزه چی اونوورا، نماینده حزب کارگر پیروز شد.

علی آوایی، پسر اسدالله آوایی، نماینده رهبر ایران در منچستر و برادرزاده علیرضا آوایی، وزیر دادگستری دولت حسن روحانی است.

انتخابات پارلمانی بریتانیا از ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه(۱۲ دسامبر) به وقت محلی در در ۶۵۰ حوزه انتخابیه در سراسر بریتانیا آغاز شد و تا ۱۰ شب ادامه داشت.

آگهی

در این انتخابات ۴۶ میلیون بریتانیایی بالای ۱۸ سال، واجد شرایط رای دادن بودند. این انتخابات سومین انتخابات مجلس عوام بریتانیا از سال ۲۰۱۵ تاکنون محسوب می‌شود.

پارلمان بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد و احزاب رقیب برای کسب اکثریت آن باید حداقل ۳۲۶ نماینده در پارلمان داشته باشند. حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون برای تحقق برنامه خروج از اتحادیه اروپا نیازمند تصاحب اکثر کرسی‌های پارلمان بود.

در انتخابات پیشین که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، حزب محافظه کار ۱۳ کرسی خود را از دست داد و به حضور ۳۱۷ نماینده اکتفا کرد. امری که محافظه کاران را برای تشکیل دولت ناچار به ائتلاف با حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی کرد.

این نخستین بار در یک قرن اخیر بود که انتخابات سراسری بریتانیا در ماه دسامبر برگزار می‌شد. پیشتر و برای اولین بار در دسامبر سال ۱۹۲۳ مردم تجربه حضور در انتخابات را در این ماه کسب کرده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟

کشف یک «توده مرموز» متعلق به عصر امپراطوری روم که معلوم شد بیشتر از طلا ارزش داشته است