شهادت نظامی سابق ناتو از دوران زندان در ترکیه پس از کودتا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شهادت نظامی سابق ناتو از دوران زندان در ترکیه پس از کودتا

پس از کودتای نافرجام در ترکیه که در پانزدهم ژوییه سال ۲۰۱۶ بوقوع پیوست ده ها تن از افسران ارتش ترکیه که در ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی مشغول بکار بودند از مقام خود خلع و برخی نیز بازداشت شدند.

یکی از آنها کافر توپکایا است. او یکی از کارشناسان خبره ناتو بود که در سال ۲۰۱۵ مشغول به کار در مقرناتو در شهر بروکسل شده بود. سه ماه پس از کودتا، دولت ترکیه او را به یک جلسه اضطراری فراخواند. او پس از حضور در ترکیه به یکسال و نیم حبس محکوم شد اما در ماه فوریه گذشته در حالی که بصورت مشروط آزاد شده بود، ترجیح داد بصورت غیرقانونی و از طریق یونان ترکیه را ترک و وارد اتحادیه اروپا شود.

وی در مقام یکی از کارکنان ناتو از سوی دادستان عمومی محکوم شد که در راستای «منافع غرب فعالیت» کرده است. یکی دیگر از اتهامات او «فعال بودن این نظامی ترک در صفحه تووییتر» عنوان شده بود. سرآخر دادگاه ترکیه او را حامی فتح الله گولن، مخالف رجب طیب اردوغان معرفی کرد. (فتح الله گولن هر گونه اقدام به کودتا در سال ۲۰۱۶ را رد کرده است.)

بیشتر بخوانید:

کافر توپکایا در حال حاضر با خانواده اش در بروکسل زندگی می کند. نظامی دیروز ناتو امروز یک پناهنده در شهر محل زندگی اش شده است. وی به خبرنگار ما در بروکسل می گوید: « زمانی که از سوی دولت ترکیه به بازگشت فراخوانده شدم همکاران من در مقر ناتو مرا از رفتن به ترکیه برحذر داشتند اما به آنها گفتم بی گناهم و دلیلی برای دادگاهی کردن من وجود نخواهد داشت و به همین دلیل تصمیم گرفتیم دستور فرماندهی را اجرا کنم.»

وی می گوید: « در بدو ورودم به ترکیه من را به همراه صدها بازداشتی دیگر در یک سالن ورزشی بردند. لباسهایمان را از تن درآوردند و فیلم گرفتند. بیش از ۱۰۰ نفر در این سالن ورزشی بودیم. ۱۳ اکتبر بود و به جز روزنامه نگاران و چند کارمند ارشد دولتی اغلب از نظامیان ترکیه بودیم که در خارج از کشور فعالیت داشتیم.»

کافر توپکایا می گوید در جریان بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته است. وی می گوید مورد هتاکی و آزار فیزیکی قرار گرفته است.

او می گوید: « در جریان بازداشت زمانی که موفق شدم چشم بند را از صورت بردارم دیدم که روی زمین پر از خون بازداشتی های دیگر است.»

این نظامی پس از ۱۲ روز سپری کردن در سالن ورزشی در پایتخت ترکیه به زندان سینکان منتقل شده است و می گوید: « من را به اتاقی فرستادند. اتاقی که گنجایش تنها سه نفر را داشت اما زمانی که وارد اتاق شدم به جز روی تخت ها سه زندانی در کف اتاق بودند. زمستان بسیار سردی بود و ما سه نفر ناگزیر روی زمین می خوابیدیم. در برخی شب ها دمای هوای آنکارا به منفی ۲۰ می رسید. پنجره کوچک سلول زندان پلاستیکی بود سرما بطور کامل از آن رد می شد. همچنین در سلول مجاور سه بازداشتی داعش حضور داشتند و می توانستینم با آنها گفتگو کنیم. یکی از این زندانیان اتاق مجاور یک آلمانی ترک تبار بود. او به ما گفت که می تواند با خانواده اش در آلمان صحبت کند در حالی که هیچ کدام از ما نمی توانستیم با خانواده مان گفتگو کنیم.»

کافر توپکایا تنها پس از دوماه موفق شد برای همسرش در بروکسل نامه ای بفرستد. پس از کودتای نافرجام ترکیه، دولت این کشور بازداشت های گسترده ای را در دستور کار قرار داد. در عرض دو سال، ۱۷۰ رسانه مستقل این کشور تعطیل شدند و همچنان ۱۵۰ روزنامه نگار ترک در زندان هستند. در طی دو سال ۱۵۰۰ نهاد غرانتفاعی و مدنی در ترکیه بسته شد و در ماه های اخیر دولت ترکیه اجازه برگزاری تظاهرات به مخالفان را نداده است.