Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنجال ها بر سر خواست جداسازی مردان و زنان از سوی حزب اسلام بلژیک

جنجال ها بر سر خواست جداسازی مردان و زنان از سوی حزب اسلام بلژیک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر حزب اسلام بلژیک که در دهه اخیر تشکیل شده است می خواهد زنان و مردان را در مکان های عمومی برای پیشگیری از آزارهای جنسی جدا کند.

آگهی

فعالیت حزب اسلام در بلژیک به یکی از پرحاشیه جنجالی ترین موضوعات سیاسی روز این کشور تبدیل شده است. بسیاری از رهبران و مقامات دیگر احزاب سیاسی خواستار بازپس گیری مجوز این حزب بدلیل افکار واپس گرای رهبران آن هستند. این افراد می گویند تنها هدف حزب اسلام بازگشت به یک حکومت مذهبی است و ارزش های رهبران این حزب با اصول دموکراسی تطابق ندارد.

بیانکا دباتز، وزیر برابری جنسیتی در بلژیک می گوید اصول این حزب کاملا برخلاف ارزش های جامعه دموکراتیک و لائیک بلژیک است. او در صفحه فیس بوک خود نوشته است یکی از اصلی ترین خواست های این حزب جداسازی زنان و مردان در سطح جامعه است. ایده ای که برای ما اروپایی ها کاملا شگفت آور است. به گفته خانم وزیر بروکسل به رهبران سیاسی و حتی مذهبی نیاز دارد که می توانند پل ارتباطی بین جوامع مختلف و زنان و مردان باشند نه خلاف آن.

تاسیس حزب «اسلام» به سال ۲۰۱۲ بر می گردد. در واکنش به انتشار برنامه این حزب، رهبر حزب میانه «دفی» در بلژیک، الیویه منگن در حساب تويیتری خود نوشت: «باید جرأت ممنوعیت چنین احزابی را داشت. هدف حزب اسلام حاکمیت دینی است که با دموکراسی در تضاد است.» آقای منگن برای رسیدن به هدف ممنوعیت چنین حزبی از مردم دعوت می کند تا به طرح اضافه کردن اصل سکولاریسم به قانون اساسی رای دهند.

بیشتر بخوانید:

عبدالهای بکالی، یکی از بنیانگذاران این حزب که در سال ۲۰۱۲ دو کرسی شورای شهر در بروکسل را از آن خود کرده است می گوید: « جداسازی زنان از مردان باعث می شود هیچ جنسی به جنس دیگر تعدی نکند و آزار جنسی کم خواهد شد.» به گفته او زنان هم باعث آزار جنسی مردان می شوند. آقای بکالی معتقد است در ژاپن هم این مساله وجود دارد که در زمان شلوغی مترو و قطارها بخشی تنها به زنان اختصاص می یابد.

حساسیت ها به این حزب پس از حملات تروریست سال های اخیر در بروکسل و پاریس و افزایش اسلام ستیزی در اروپا بیشتر شده است.

حسنی عبیدی، کارشناس علوم اسلامی درباره این حزب می گوید: «این حزب در واقع جریان مخالف احزاب راست افراطی و اسلام ستیز اروپایی است. اما نمی توانیم فعالیت این حزب را قدغن کنیم همانگونه که نمی توانیم فعالیت دیگر احزاب افراطی راست را متوقف کنیم.»

۷ درصد جمعیت بلژیک را مسلمانان تشکیل می دهند. به عبارتی ۷۸۱۸۸۷ مسلمان معتقد در بلژیک زندگی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد نخست وزیر بلژیک از اعطای دکترای افتخاری به کن لوچ

استقبال گسترده از رویداد هنری «خوش آمد به ایران» در بروکسلِ بلژیک

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند