اختلافات مرزی مانع عضویت کشورهای بالکان غربی در اتحادیه اروپا

اختلافات مرزی مانع عضویت کشورهای بالکان غربی در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران سیاست خارجی اروپا آخرین استراتژی ها برای الحاق شش کشور حوزه بالکان غربی به این اتحادیه را ارائه کردند.

آگهی

استراتژیست های اصلی سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا، کمیسر و نماینده عالی اتحادیه در سیاست خارجی و امور امنیتی، سه شنبه با حضور در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ استراتژی‌های جدید آخرین دور الحاق کشورهای حوزه منطقه بالکان (غربی)  را به اتحادیه ارائه کردند. 

فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی در استراسبورگ به خبرنگاران گفت آخرین موج الحاق شش کشور آلبانی، بوسنی و هرزگووین، کوزوو، مقدونیه، مونته نگرو و صربستان را دربرمی گیرد. موگرینی اعلام کرد که ماه‌های آینده می تواند برای تاریخ اروپا و این کشورها سرنوشت ساز باشد. خانم موگرینی گفت: «بیایید تلاش کنیم کشورهای بالکان غربی در همین زمانی که زنده ایم و با قدرت نسل‌های ما به عضویت اتحادیه اروپا درآیند.»

اختلاف مرزی عامل اصلی کندی روند الحاق

اتحادیه اروپا برای سرعت یخشیدن به روند پذیرش بالکان غربی به اتحادیه اروپا تلاش مضاعفی دارد و یکی از مهمترین دلایل آن عدم حضور روسیه در این منطقه از اروپا است. 

 ولی اختلافاتی که بین کشورهای بالکان غربی وجود دارد مانع تحقق این روند الحاق در آینده نزدیک است.

در این میان کشورهایی چون صربستان و مونته نگرو بیشترین شانس را برای عضویت در اتحادیه اروپا در ۱۰ سال آینده دارند. این دو کشور در دو سال اخیر اراده قوی خود در جهت اصلاحات اساسی در ساختار سیاسی و اقتصادی را به نمایش گذاشته اند. انتظار می رود این دو کشور تا سال ۲۰۲۵ میلادی به اتحادیه اروپایی ملحق شوند. البته با اما و اگرهای فراوان؛ چرا که با توجه به بحران پناهجویان در اروپا، اندیشه های راست‌های افراطی در این دو کشور مانند اغلب کشورهای شرق اروپا افزایش یافته  و احتمال به قدرت رسیدن آنها در این کشورها تقویت شده است. 

آلبانی، بوسنی و هرز گووین و همچنین کوزوو سه کشوری هستند که اصلاحات مورد نظر اتحادیه اروپایی در آنها رخ نداده است. همچنین با توجه به گستردگی جمعیت مسلمانان در این کشورها به نظر می رسد رهبران اروپایی با سخت گیری بیشتری به عضویت آنها در اتحادیه اروپا بیندیشند. به این ترتیب اتحادیه اروپا امیدوار است این کشورها دست کم تا ده سال آینده شرایط را برای درخواست عضویت در اتحادیه اروپا فراهم کنند.

مقدونیه دیگر کشور منطقه بالکان است که بدلیل تنشهای عمده‌اش با یونان که از سال ۱۹۸۶ عضو اتحادیه اروپا است، هنوز نتوانسته است مذاکرات الحاق با مقامات اروپایی را آغاز کند. مقامات اروپایی سه شنبه اظهار امیدواری کردند اختلافات یونان و مقدونیه که تحت تاثیر نام این کشور است، تا پایان سال جاری میلادی حل وفصل شود. 

یکی از مهمترین اختلافاتی که مانع پشرفت مذاکرات الحاق میان کشورهای حوزه بالکان غربی است تعیین حد و حدود مرزها نیز است. به جز آلبانی باقی این کشورها تنها پس از فروپاشی دیوار برلین و برخی حتی پس از جنگهای خونین بالکان به استقلال رسیده اند. به عنوان مثال صربستان در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا با مساله کوزوو مواجه است. صربستان اعلام یکجانبه استقلال کوزوو را قبول ندارد و همچنان این کشور را استان جنوبی خود می داند. 

بلغارستان که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد قصد دارد در دوره جدید عضویت کشورهای حوزه بالکان در اتحادیه اروپا را محقق کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برغم مخالفت صربها پارلمان کوزوو با ایجاد ارتش ملی موافقت کرد

تشکر وزیر خارجه اتریش از کشورهای بالکان برای بستن راه پناهجویان

زندگی طاقت فرسای مهاجران در یونان و در مسیر بالکان