نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا حول محور امنیت و مهاجرت

نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا حول محور امنیت و مهاجرت
نگارش از Euronews

فدریکا موگرینی می‌گوید موج عظیم پناهجویان به اروپا در سال‌های اخیر کشورهای عضو را بر آن داشته است تا نگرش خود را به مساله مهاجرت از آفریقا تغییر دهند.

نماینده ارشد اتحادیه اروپا در سیاست خارجی در پایان نشست وزرای امور خارجه این اتحادیه در بروکسل که حول محور امنیت و مهاجرت برگزار شد به خبرنگاران گفت: «در مورد نحوه کمک‌رسانی به آفریقا تصمیم گرفته‌ایم که روش سنتی خود را تغییر دهیم و به سوی یک همکاری دوجانبه‌ی حقیقی و موثر برای کنترل مساله مهاجرت روی آوریم. این بهترین راه خواهد بود برای پیشگیری از افراط‌گرایی و عواقب ناشی از آن. از این راه همچنین می‌توان شرایط و امکانات مناسب برای جوانان در آفریقا ایجاد کرد.»

مصطفی فکیر محمد، دبیرکل کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز که روز دوشنبه در این نشست حضور داشت گفت: «مساله پناهجویان را نمی‌توان فقط با تمرکز بر عواقب آن بررسی و برطرف کرد. روش و نگرش ما باید سیاسی باشد. باید به ریشه‌های اصلی این معضل پرداخت. ایجاد کمپ و ساخت دیوار و حصار مشکل را حل نخواهد کرد.»

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که مبلغ ۲ میلیارد یورو برای ایجاد ثبات و صلح در برخی کشورهای آفریقایی از جمله نیجر و سودان تخصیص داده شده است.

معضل فقر و بیکاری سالانه میلیون‌ها جوان آفریقایی را مجبور به ترک خانه و کاشانه خود کرده است. آنها به امید زندگی بهتر از راه‌های غیرقانونی و بسیار خطرناک به لیبی سفر می‌کنند و از آنجا از طریق دریای مدیترانه راهی اروپا می‌شوند.

مطالب مرتبط