مردم هلند به پوپولیسم «نه» گفتند

مردم هلند به پوپولیسم «نه» گفتند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیمون آمبلین، خبرنگار یورونیوز در بروکسل نظر جیمز فرنی، گزارشگر یورنیوز در هلند و لویئز هون، استاد علوم سیاسی داشگاه آزاد بروکسل را درباره نتیجه انتخابات پارلمانی هلند جویا شده…

آگهی

دیمون آمبلین، خبرنگار یورونیوز در بروکسل نظر جیمز فرنی، گزارشگر یورنیوز در هلند و لویئز هون، استاد علوم سیاسی داشگاه آزاد بروکسل را درباره نتیجه انتخابات پارلمانی هلند جویا شده است.

یورونیوز: جیمز تو این انتخابات را برای یورنیوز پوشش دادی، نظرت درباره نتیجه بدست آمده چیست؟

جیمز فرنی: حزب آقای ویلدرز در صدر قرار نگرفت و همین امر هم موجب شد تا خیلی از مردم اروپا نفس راحتی بکشند. با این وجود به نظرم باید محتاط بود. او با ارائه سیاستهای سختگیرانه خود رای بیش از یک میلیون نفر را بدست آورد. هلند از پایه گذاران اتحادیه اروپاست، حال به نظر می رسد در مناطق مهم رای گیری در این کشور شعارهایی مثل ممنوعیت قرآن و بستن مساجد طرفدار دارد. زود است درباره اظهارات چند روز اخیر آقای روته درباره افول پوپولیسم صحبت کرد. باید منتظر ماند. انتخابات بزرگ فرانسه و آلمان در راه است. باید ببینم شکست آقای ویلدرز چه تاثیری در بر روی این دو انتخابات خواهد گذاشت.

یورونیوز: آقای ویلدرز در پی کسب پیروزی بزرگتری بود. به نظرت نتیجه بدست آمده چه تاثیراتی خواهد داشت و هلند به چه سمتی خواهد رفت؟

جیمز فرنی: او پیروزی هایی بدست آورد، ولی پیروزی اصلی اش این بود که در هفته ها و ماه ها اخیر گفتمان خود را به گفتمان غالب فضای سیاسی تبدیل کرد. دیدیم که نخست وزیر روته، سیاستهای خود را در موضوع مهاجرت و روابط با ترکیه تغییر داد. همچنین دمکرات مسیحی ها. فضای انتخابات از ابتدا تحت تاثیر گفتمان آقای ویلدرز بود. حال باید ببینیم چه نوع ائتلافی شکل می گیرد. هنوز وضعیت روشن نیست و امکان دارد این روند هفته ها زمان ببرد. در لاهه صحبتهایی هم درباره ائتلاف با حزب سبز و چپ آقای یِسِ کلاوِ شنیده می شود. باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی می افتد.

یورونیوز: خانم لویئز هون به نظر شما پیام رای مردم هلند برای بقیه مردم اروپا چیست؟

لوئیز هون: مردم بقیه اروپا این انتخابات را یک نه به پوپولیسم می دانند. همچنین جلوی یک روند را گرفت. این پیامی به مردم فرانسه و آلمان است. یک پیام نمادین خیلی مثبتی است. از سوی دیگر باید با توجه به ساختار انتخابات در هلند این موضوع را بررسی کرد، انتخاباتی که دیدگاه های مختلفی در آن مطرح می شود و هیچ زمانی تنها دو نامزد وجود ندارد. در حقیقت در این ساختار پیروز یا شکست خورده ای وجود ندارد. مثل ساختار فرانسه در نهایت رقابت بین دو نامزد نیست. نتیجه را باید بر اساس این ساختار بررسی کرد.

یورونیوز: انتخابات هلند، نخستین انتخابات سه گانه در اروپا بود. مارک روته این انتخابات را یک چهارم نهایی نامید. این انتخابات چه تاثیری روی احزاب آلترناتیو برای آلمان و جبهه ملی فرانسه خواهد داشت؟

لوئیز هون: در حال حاضر در رسانه های بین المللی مرتب می گوید مردم هلند به پوپولیسم نه گفتند. وقتی جدی صحبت می کنیم باید کمی دقت کنیم. باید به ساختار انتخابات هلند توجه کرد و تاثیر آن را دید. فکر کنم نتیجه یک انتخابات دو قطبی بین ویلدرز و روته می توانست متفاوت باشد. هویت، مهاجرت، اروپا و ادغام خارجی ها در جامعه، موضوعات اصلی این انتخابات بود و احزاب مختلف درباره آن بحث کردند. احزاب پیشرویی، مثل حزب سبز پیروزی ها خوبی کسب کردند. حزب لیبرال هم توجه اش بیشتر به مسائل اقتصادی بود که کمتر کسی درباره آن حرف می زد. در واقع این موضوع به ما نشان می دهد که مهاجرت، بحران پناهجویان و اروپا، موضوعات اصلی بودند. این موضوعات مورد توجه حزب آلترناتیو برای آلمان و مارین لوپن است. بنابراین آنها موضع قوی خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوش‌بینی دیدبان حقوق بشر به عقب‌نشینی پوپولیسم در سال ۲۰۱۸

یک روز پس از انتخابات؛ انتظارات از آینده سیاسی هلند

مارک روته پیروزی در انتخابات هلند را «پیروزی دموکراسی» می داند