Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک روز پس از انتخابات؛ انتظارات از آینده سیاسی هلند

یک روز پس از انتخابات؛ انتظارات از آینده سیاسی هلند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جیمز فرنی، خبرنگار یورونیوز پیرامون چیدمان سیاسی هلند و انتظارات خارج از این کشور پس از انتخابات پارلمانی، با ویرت دوک، کارشناس سیاسی گفتگو کرده است: ویرت دوک، کارشناس سیاسی: «این مبارزه میان مارک روت

آگهی

جیمز فرنی، خبرنگار یورونیوز پیرامون چیدمان سیاسی هلند و انتظارات خارج از این کشور پس از انتخابات پارلمانی، با ویرت دوک، کارشناس سیاسی گفتگو کرده است:

ویرت دوک، کارشناس سیاسی: «این مبارزه میان مارک روته و خیرت ویلدرز نبود. اینجا کشور ائتلاف است. جایی که احزاب برای حکومت کردن باید بدنبال ائتلاف باشند و این اتفاقی است که در حال روی دادن است. حتی اگر ویلدرز حزب اکثریت بود باز هم از قدرت کنار گذاشته می شد. این مساله ای است که توضیح دادنش برای کشورهای دیگر مشکل است.
مساله بعد این است که هلندی هایی که به ویلدرز رای ندادند می خواستند نشان دهند که می توان جلوی موج پوپولیسم ایستاد. زیرا پس از برکسیت و دونالد ترامپ خیلی ها فکر می کردند که کشور ما دومینوی سوم جنبش پوپولیستی در غرب خواهد شد. و این در هلند متوقف شد. اما باید منتظر بود زیرا در فرانسه و آلمان بازی کاملا متفاوت است.»

یورونیوز: سرنوشت آقای ویلدرز چه می شود؟

ویرت دوک، کارشناس سیاسی: «آینده او احتمالا در اپوزوسیون خواهد بود. تبلیغات انتخاباتی او خیلی بد بود. او نامرئی بود. میتوانست پیروز شود اما نشد. پس باید این را از خودمان بپرسیم و او هم باید از خودش بپرسد که آیا اصلا میخواهد در دولت باشد؟ به نظر می رسد که او با همین تاثیرات مناظره ها خوشنود می شود و می تواند تا ابد اینکار را انجام دهد. در حقیقت او بر مناظره ها تاثیر زیادی هم داشت. زیرا احزاب اصلی نظیر “دموکرات مسیحی” یا لیبرالهای حزب “مردم برای آزادی و دموکراسی” بر روی مسائلی مانند مهاجرت و اسلام از قبل حساس تر شده اند. بنابراین ویلدرز تاثیرگذار بود اما در سالهای آینده در حاشیه خواهد بود.»

یورونیوز: چگونه شکاف چپها در هلند را توصیف می کنید؟ به نظر می آید که حزب کارگر کاملا محو شده است و حالا حزب «گرونلینکز» یا چپهای سبز بسیار مهم شده اند؟

ویرت دوک، کارشناس سیاسی: «سوسیال دموکراتها برای مدت طولانی در اروپا در کشمکش بوده اند. این برای آنها پایان کشمکش در هلند است. یا در چند سال آینده می توانند باز گردند یا بصورت کامل محو شده و با جنبش های چپ جوانان سبز جایگزین می شوند. جنبش هایی که حالا جس کلاور را دارند. مردی جذاب و رهبری قوی که کارزار انتخاباتی بسیار خوبی هم داشت.»

یورونیوز: فکر نمی کنید که با یک موج پوپولیسم جدید در احزاب چپ روبرو خواهیم شد؟

ویرت دوک، کارشناس سیاسی: «من فکر نمی کنم که آقای کلاور پوپولیست باشد. او پوپولیست ضد پوپولیسم است. تنها از ابزارها و سبک پوپولیسم استفاده می کند و خیلی هم در کارش موفق بوده است. من فکر میکنم که جوانان چپ به وجود شخصیتی مانند جس کلاور احساس نیاز می کنند. او می تواند خیلی مهم شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هلندی ها شادمان از مهار راست افراطی

دولت پیشین هلند در آخرین روز کاری‌اش سند تحویل ۲۴ فروند جنگنده به اوکراین را امضا کرد

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود