هلندی ها شادمان از مهار راست افراطی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هلندی ها شادمان از مهار راست افراطی

مردم هلند عموما از نتایج انتخابات پارلمان این کشور شادمان اند، چراکه توانسته اند خیزش جناح راست افراطی را مهار کنند. گرچه رأی چشمگیر حزب آزادی به رهبری خیرت ویلدرز برخی را نگران کرده است.

فِرِد که یک فروشنده کتاب است می گوید :«امیدوارم که وضعیت آرامتر بشود و احزاب دست راستی مانند حزب ویلدرز عقب بنشینند و این کار پیام خوبی به فرانسه و آلمان خواهد داد.»

شهروند دیگری می گوید: «نتایج کمی نومید کننده است. چون من به حزب چپگرای سبز رأی دادم. اما می بینیم که حزب آزادی باز هم رأی زیادی آورده است. این نومیدکننده است.»

آقای ویلدرز گفته است این پایان کار نیست و حزب او می خواهد در دولت ائتلاف سهمی داشته باشد.

خبرنگار یورونیوز در هلند در این باره می گوید: «ازآنجا که نخست وزیر، مارک روته از همکاری با ویلدرز دوری می کند احزاب ائتلافی وی احتمالا حزب دموکراتهای مسیحی و حزبِ حامیِ اروپای D66 خواهند بود. اما همچنان او برای داشتن اکثریت مجلس، نیاز به پشتیبانی حزب چهارم کشور خواهد داشت. بنابراین گفتگوهای ائتلاف ممکن است هفته ها یا ماهها طول بکشد. به طور میانگین گفتگوهای ائتلاف در هلند حدود ۷۴ روز زمان می برد. فرآیند تشکیل دولت آینده هلند تازه شروع شده است.»

در سطح اروپا نیز آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، از نتایج انتخابات هلند استقبال کردند.