دیدار نخست وزیر ایرلند و رئیس کمیسیون اروپا؛ ایرلند نگران پیامدهای برکسیت است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار نخست وزیر ایرلند و رئیس کمیسیون اروپا؛ ایرلند نگران پیامدهای برکسیت است

اندا کنی، نخست وزیر ایرلند روز پنجشنبه در بروکسل با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا دیدار کرد.

آقای یونکر با اشاره به نگرانی ایرلند نسبت به پیامدهای منفی برکسیت گفت: «نمی خواهیم کنترل های مرزی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند ایجاد شود. می خواهیم یک “توافق جمعه نیک” داشته باشیم. نمی خواهیم همه چیز را به خطر بیندازیم. می خواهیم مرزهای زمینی تا جایی که امکان دارد باز بمانند. چالش ایرلندی ها در این زمینه در حقیقت چالش کل اروپاست.»

بریتانیا اعلام کرده که پس از برکسیت از بازار مشترک اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. حال این پرسش مطرح است که پس از این اتفاق، تبادلات تجاری جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیاست به چه شکل باید انجام شود.

از سوی دیگر، موضوع حفظ صلح در ایرلند شمالی هم همچنان مطرح است. اندا کنی، نخست وزیر ایرلند در این زمینه گفت: «اولویت نخست ما این است که به هیچ وجه آسیبی به “توافق جمعه نیک” وارد نشود. امیدواریم اروپا هم از روند صلح قاطعانه حمایت کند.»

اتحادیه اروپا با برنامه صلح خود در جهت تقویت روابط تجاری، آموزشی و امنیتی میان دو ایرلند است.

دولتهای بریتانیا، ایرلند و اکثر احزاب سیاسی ایرلند شمالی در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۹۸ درباره نوع زمامداری در ایرلند شمالی به توافق رسیدند. این توافق صلح، “توافق جمعه نیک” یا “توافق بلفاست” نام گرفت و به بیش از ۳۰ سال درگیری جمهوری خواهان و سلطنت طلبان طرفدار لندن پایان داد.