احتمال جنگ سرد؛ گفتگو با دبیر کل سازمان پیمان همکاری و امنیت اروپا

احتمال جنگ سرد؛ گفتگو با دبیر کل سازمان پیمان همکاری و امنیت اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تمایل آشکار روسیه به افزایش قدرت و توسعه طلبی باعث ایجاد نگرانی در اروپا شده است.

تمایل آشکار روسیه به افزایش قدرت و توسعه طلبی باعث ایجاد نگرانی در اروپا شده است. مسکو می گوید چنین چیزی درست نیست و ائتلاف نظامی ناتو را متجاوز می خواند. سوفی کلوده، گزارشگر یورونیوز دراین باره با لامبرتو زانی یر، دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا گفتگو کرده است:

یورونیوز: آیا سقوط به یک جنگ سرد جدید، یا یک جنگ خطری واقعی است یا اینکه روسیه و ناتو فقط دارند برای هم خط و نشان می کشند؟

لامبرتو زانی یر: من نمی گویم که ما در یک دوران جدید جنگ سرد هستیم اما در واقع با یک وضعیت امنیتی بسیار پیچیده روبرو هستیم. از یک سو، شاهد مناقشه در قلب اروپا هستیم و این البته بسیار نگران کننده است، و این مناقشه خطر بالاگرفتن رویارویی بین شرق و غرب را به وجود می آورد. در عین حال، در بخشهایی از دستور کار بین المللی، اگر به مبارزه با تروریسم نگاه کنید، شاهد همکاری نزدیک هستیم. اخیرا اینجا در وین درباره امنیت فضای مجازی تصمیم گرفتیم.

یورونیوز: اما می دانید که لهستان و کشورهای بالتیک نگرانند.

لامبرتو زانی یر: می بینیم که روسیه با ایجاد فضای مختص به خود، نسبت به توسعه نهادهای اروپایی آمریکایی واکنش خاص خود را نشان می دهد و این کار را از طریق کشورهای مستقل همسود، اتحاد اقتصادی اوراسیا و غیره انجام داده است. منطق، منطق فشار است که باعث تقویت ابزارهای نظامی و افزایش خطر حمله می شود که این ممکن است به بحرانی تبدیل شود که در سوریه با روسیه، زمانی که ترکیه هواپیمای آنرا سرنگون کرد، دیدیم. این حوادث همیشه خطر بالقوه بدتر شدن وضعیت را در خود دارند. آنچه مرا نگران می کند این است که در جریان جنگ سرد، اینجا در سازمان امنیت و همکاری اروپا یک تعداد ابزارهای اداره روابط بین ارتشها را داشتیم. این ابزارها اکنون فرسوده و از کارآمدی آنها کاسته شده است. روزآمد کردن آنها نیز سخت است زیرا کار دیالوگ مشکلتر شده است. بنابر این، بستر ایمنی موثری را که در زمان جنگ سرد داشتیم، بمانند گذشته نداریم.

*یورونیوز: سازمان شما، سازمان همکاری و امنیت اروپا مسئول نظارت بر آتش بس در شرق اوکراین است. در گزارش ما نیز دیدیم که این آتش بس رعایت نمی شود. چرا؟ *

لامبرتو زانی یر: یکی از چیزهایی که سعی داریم منتقل کنیم، کاهش تنش در آن منطقه است زیرا شاهد نقض مکرر آتش بس بوده ایم. می توانم بگویم که در حاضر، این موارد نقض، حالت سیستماتیک پیدا کرده است. این وضعیت، تا حدی نتیجه این واقعیت است که خطوط مقدم نبرد به یکدیگر بسیار نزدیک شده است. فاصله آنها در برخی موارد کمی بیش از صد متر است که این، زمینه را برای ادامه تبادل آتش فراهم می کند. بنابر این، سعی داریم در طول آن خطوط تماس، نیروها را از هم دورتر برانیم. این کار، همچنان برای ما اولویت اساسی دارد زیرا در آن صورت می توانید موقعیتهای بهتری برای پیشرفت در سطح سیاسی ایجاد کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیتوانی تهدیدهای نظامی مسکو را جدی می داند

آتش جنگ در مرزهای شرقی اوکراین خاموش نمی شود

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت