Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لیتوانی تهدیدهای نظامی مسکو را جدی می داند

لیتوانی تهدیدهای نظامی مسکو را جدی می داند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نقض مکرر حریم هوایی توسط جنگنده های روسی و رزمایشهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای لتونی، لیتوانی و استونی، باعث نگرانی این سه کشور حوزه دریای بالتیک شده است.

نقض مکرر حریم هوایی توسط جنگنده های روسی و رزمایشهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای لتونی، لیتوانی و استونی، باعث نگرانی این سه کشور حوزه دریای بالتیک شده است. این سه عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواستار حمایت ناتو در مقابل تهدیدات روسیه شده اند. در لیتوانی که در سال ۲۰۰۴ به ناتو پیوست، قانون نظام وظیفه عمومی پس از چند سال دوباره اجباری اعلام شده است. لتونی هم قصد دارد ارتش خود را تقویت کند. هانس ون در برلی، گزارشگر برنامه کندوکاو به لیتوانی رفته و گزارشی درباره تقویت ائتلاف نظامی ناتو در این کشور تهیه کرده است.

ودا و ویلیوس دوران سربازی را در لیتوانی می گذرانند. قانون خدمت نظام وظیفه اجباری در این کشور که در سال ۲۰۰۸ میلادی لغو شده بود، از سال گذشته احیا شد. علتش هم گسترش حضور نظامی روسیه در اوکراین است که باعث نگرانی کشورهای حوزه دریای بالتیک شده است.

این دو سرباز وظیفه نمونه ای از وجود تنوع قومی در این کشور شمال شرق اروپا هستند: پدر ودا لهستانی است و مادرش اهل روسیه. زبان مادری ویلیوس لیتوانیایی است.

مساله اقلیت روس زبان در لیتوانی در مقایسه با دو کشور دیگر حوزه دریای بالتیک یعنی لتونی و استونی کمتر مشکل زاست. از ودا که زبان مادری اش روسی است می پرسیم آیا حاضر است در صورت حمله روسیه به لیتوانی از این کشور دفاع کند؟ وی می گوید: «من هیچ مشکلی با این موضوع ندارم. از کشوری که در آن متولد شده ام دفاع می کنم. اینجا زادگاه من است و من اینجا بزرگ شده ام. تمام دروان درس و تحصیل را هم اینجا گذرانده ام. و الان هم مشغول گذراندن دوران سربازی در ارتش هستم. لیتوانی وطن من است.»

ویلیوس به زبان لیتوانیایی می گوید: «شهروندان زیادی هستند که در گروهها و جوامع خودشان می مانند، جوامع بسته هم داریم. روس زبان ها، لهستانی ها و کسانی که به زبان لیتوانیایی صحبت می کنند. اما در ارتش همه با هم و در کنار یکدیگر هستند، و همه با هم برابرند.»

وزیر دفاع لیتوانی: تقویت نیروهای ناتو در مقابل تهدیدات روسیه اقدام خوبی است

وزارت دفاع لیتوانی به تازگی جزوه ای برای آمادگی شهروندان بهنگام جنگ و در صورت حمله روسیه منتشر کرده است.

یوئوزاس اولِکاس، وزیر دفاع لیتوانی می گوید که از نظر این کشور فدراسیون روسیه تهدید به شمار می رود: «ما نسبت به حملات (تهاجماتی) که در اوکراین رخ داده، آگاه هستیم. نسبت به رفتار بسیار تهاجمی روسیه در دریای بالتیک و رزمایش های نظامی در مرزهای خودمان هم آگاه هستیم. یک اراده و یک جنگ لفظی از سوی روسیه وجود دارد: آنها می گویند می توانند از نیروهای نظامی شان برای حل مشکلات خارج از مرزهای روسیه استفاده کنند. ناتو موقعیت و حضورش را تقویت کرده و به نظرم این اقدام بسیار مناسبی برای متوقف کردن تهدیدات روسیه است.»

ائتلاف نظامی ناتو در مقابل رزمایشهای نظامی روسیه

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو برای مقابله با نقض مکرر حریم هوایی توسط جنگنده های روسی و رزمایشهای نظامی روسیه، مراکز فرماندهی در کشورهای حوزه دریای بالتیک، لهستان، بلغارستان، و رومانی به راه انداخته است که در آنها حدود ۴۰ کارشناس پشتیبانی نظامی فعالیت می کنند.

سخنگوی نیروهای ناتو در لیتوانی می گوید: «ناتو می تواند در صورت درخواست لیتوانی در فاصله ای کوتاه، بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت، ۵۰۰۰ نیرو به منطقه بفرستد.»

اگر بحرانی پیش بیاید پنج هزار سرباز ناتو نوک پیکان نیروی چهل هزار نفری واکنش سریع این سازمان خواهند بود. ماده ۵ پیمان ناتو تضمین می کند که در صورت حمله به هر کشور عضو، ناتو به کمک آن کشور خواهد آمد.

دانمارکی ها با ۱۴۰۰ سرباز و ۵۰۰ خودرو نظامی در این تمرینات شرکت دارند. یک سرگرد دانمارکی می گوید: «مأموریت ما تمرین برای تقویت توان کار مشترک با متحدانمان در ناتو است تا بتوانیم به شکل گروهی و به صورت نیروی واحد عمل کنیم.»

در رزمایشهای گسترده نظامی که روسیه انجام می دهد گاهی۱۶۰هزار سرباز شرکت دارند، در حالیکه تعداد نفرات درگیر در مانورهای نظامی ناتو خیلی کمتر است. در ماه ژوئن سال جاری میلادی ۱۰ هزار نفر از نظامیان ناتو در مانور «ضربه شمشیر» که در سه کشور حوزه دریای بالتیک (لتونی، استونی و لیتوانی) به انجام رسید شرکت کردند.

تمرینات «گرگ آهنین» ناتو در لیتوانی

بخشی از تمرینات ناتو که در لیتوانی انجام می شود «گرگ آهنین» نامیده شده است.

فرماندهان نظامی و دولت های ناتو دیگر به تصمیم های مسکو اعتماد ندارند. کشورهای حوزه دریای بالیتک و لهستان از ناتو خواسته اند حضور خود در منطقه آنها را پررنگتر کند. ناواسایتیس آلگیرداس، سروان ارتش لیتوانی تمرینات فشرده ناتو را مثبت ارزیابی می کند و می گوید: «توان اقدام مشترک خیلی بالا رفته است و دیگر برای همکاری بین کشورهای مختلف و نیروهای نظامی مختلف مانعی وجود ندارد.»

ناتو سربازانی از چندین ملیت و متشکل از ۴۰۰۰ نفر به لهستان خواهد فرستاد تا دفاع ازاین کشور و کشورهای حوزه دریای بالتیک را تقویت کنند. کانادا، بریتانیا، و ایالات متحده فرماندهی این چهار گردان را بر عهده خواهند داشت.

کریستوفر سالیسبری، سروان آمریکایی می گوید: «تمرینات ما برای تقویت توان از وضعیت تهاجمی به وضعیت دفاعی و بالعکس است و دست کم پنج روز طول خواهد کشید. چگونگی این تغییر وضعیت را به متحدان نظامی خودمان هم نشان می دهیم. بنابراین برقراری ارتباط قطعا بزرگترین بخش کار ماست که تا کنون از پس آن برآمده ایم.»

لهستان و کشورهای حوزه دریای بالتیک نگران هستند که چهار گردان ناتو به میزان کافی بازدارنده نباشند. اما حضور چهار هزار نفر فقط حضوری نمادین نیست بلکه باعث کند شدن پیشرفت نیروهای مهاجم خواهد شد تا ناتو بتواند به سرعت نیروهای تقویتی را وارد صحنه کند.

یک سرهنگ ارتش آلمان در نیروهای ناتو می گوید: «برای ما دیگر جابه جایی مواد و نفرات مشکل نیست. نفرات را با هواپیما و سلاح های سنگین و خودروها را با استفاده از راه آهن و تجهیزات خاص را از طریق جاده ها جابه جا می کنیم.»

https://infogr.am/0acfebee-ca90-4ddb-860f-c6208860526a

خدمت در ماموریتهای ناتو، رویای جوانان لیتوانیایی

۳۹۲ جوان لیتوانیایی تمرینات «گرگ آهنین» را تمام کرده و خدمت نظام وظیفه شان را نیز به پایان رسانده اند. سرگی یکی از آن ها است.

زبان مادری سرگی روسی است. ما را همراه خودش به سربازخانه «گرگهای آهنین» لیتوانی می برد. وقتی در لیتوانی خدمت نظام وظیفه دوباره برقرار شد او داوطلب انجام خدمت شد. سرگی می گوید: «خوشحالم که تصمیم گرفتم ۹ ماه خدمتم را انجام بدهم. پذیرفتم که سرنوشت کشور در دست تک تک افراد است. ما تنها نیستم … هزاران نفر هستیم که می خواهیم از لیتوانی دفاع کنیم.»

۱۶کشور از ۲۸ کشور عضو ناتو بودجه نظامی خود را افزایش داده اند، از جمله لیتوانی.

پدر سرگئی راننده لوکوموتیو در راه آهن لیتوانی است. در زمان خدمتش در ارتش در مرزهای جنوبی شوروی سابق راننده تانک بود. او درباره برقراری مجدد خدمت نظام وظیفه در لیتوانی می گوید: «خوب است که خدمت نظام وظیفه دوباره برقرار شده است. جوانها بیکار هستند و جایی برای خودشان در جامعه پیدا نمی کنند که بعضی وقت ها باعث می شود لوس بار بیایند. جوانها باید بروند خدمت نظام وظیفه چون خدمت در ارتش درس زندگی است و همه باید به سربازی بروند.»

در برخی از خانواده ها بحث در این باره حساسیت برانگیز است. پدر سرگی نمی خواهد نظرش را در باره عضویت لیتوانی در ناتو به ما بگوید اما خود سرگی مشکلی ندارد و راحت صحبت می کند. رؤیای او این است که به استخدام دائم ارتش لیتوانی در آید و سرباز حرفه ای ناتو شود. وی می گوید: «فکر می کنم همکاری نزدیک لیتوانی با ناتو چیز مثبتی است. من خدمت نظام را در گردان “گرگ آهنین” آغاز کردم و خیلی انگیزه داشتم و تصمیم گرفتم که علامت “گرگ آهنین” را روی سینه ام تاتو (خالکوبی) کنم. خوب است که لیتوانی به ناتو پیوسته است.»

Insiders NATO LITHUANIA

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افتتاح شهرک آموزش نبردهای خیابانی در لیتوانی

احتمال جنگ سرد؛ گفتگو با دبیر کل سازمان پیمان همکاری و امنیت اروپا

آتش جنگ در مرزهای شرقی اوکراین خاموش نمی شود