تنش های قومی و مشکلات اقتصادی درکشورهای حوزه بالکان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تنش های قومی و مشکلات اقتصادی درکشورهای حوزه بالکان

تنش های قومی در کشورهای بالکان افزایش داشته است. مقدونیه با بحران سیاسی روبروست و بعد از حمله مرگبار افراط گرایان آلبانیایی تبار به یک ایستگاه پلیس، این خطر وجود دارد که این بحران به درگیری قومی بدل شود. از سوی دیگر کوزوو با خروج دسته جمعی وزرا از دولت فاسد این کشور مواجه است در حالیکه صربستان هنوز حاضر نیست استقلال این کشور را به رسمیت بشناسد.

صلح 20 ساله بوسنی با صربستان و کروات ها ناپایدار و سست باقی مانده و رهبران مسلمان از همکاری بر تغییر این شرایط سر باز می زنند.

در این برنامه 25 ثانیه از مقر پارلمان اروپا در بروکسل، دالیبور ماتانیچ کارگردان کروات و برنده جایزه «نوعی نگاه» جشنواره فیلم کن امسال برای فیلم «آفتاب ظهر»، تونینو پیسولا، نماینده سوسیالیست و کروات پارلمان اروپا و عضو هیات دوستی بوسنی و هرزگوین و کوزوو و روزا بالفور، عضو ارشد برنامه اروپایی در صندوق مارشال المان، به پرسش هایی درباره شرایط کشورهای حوزه بالکان پاسخ می دهند.

از میهمانان این برنامه پرسیده ایم : تنش های قومی و مشکلات اقتصادی در بالکان تا چه اندازه خطرناک اند و چطور می توان با آنها مقابله کرد؟ این مشکلات تا چه اندازه برای پیوستن این کشورها به اتحادیه اروپا ضرر دارد؟