Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اهداف و چشم اندازهای اجلاس «مشارکت شرقی»

اهداف و چشم اندازهای اجلاس «مشارکت شرقی»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه سخن شما، یکی از بینندگان از ورشو از طریق اینترنت پرسش خود را مطرح کرده و پرسیده است که اتحادیه اروپا سومین نشست موسوم به «مشارکت شرقی» را اواخر ماه نوامبر در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی برگزار خواهد کرد. هدف از برگزاری این اجلاس چیست؟

پی یر ورلییوز، متخصص ژئوپلیتیک به این پرسش پاسخ می دهد:

« “مشارکت شرقی” از جهتی، نتیجه سیاستهای اروپایی با کشورهای حاشیه شرقی آن است که آغاز آن به سال ۲۰۰۴ برمی گردد. از نظر تاریخی سال ۲۰۰۴ سال مهمی است زیرا در این سال بود که اتحادیه اروپا گسترش یافت و ده کشور، از جمله ۸ کشور اروپای شرقی و مرکزی به آن اضافه شدند.

از سال ۲۰۰۹ بر اساس سیاستهای همجواری اروپایی دیدگاهی خاص نسبت به مرزهای شرقی قاره اروپا شکل گرفت. سیاست شرقی اتحادیه اروپا به شش جمهوریِ سوسیالیستی سابق در شوروی یعنی بلاروس، اوکراین، مولداوی، و همچنین جمهوری های ارمنستان، آذربایجان و گرجستان در قفقاز مربوط می شود.

موضوع این سیاست، مرزهای شرقیِ اتحادیه اروپا یا به عبارت دیگر فضای بین اتحادیه اروپا و روسیه است.»

این کارشناس امور ژئوپلیتیک در پاسخ به پرسش بیننده یورونیوز می افزاید: «هر کدام از همراهان شرقی مایلند سیاست خود را پیش ببرند و در صفحه شطرنج سیاست، پیاده های خود را به سمت جلو برانند. سیاست اتحادیه اروپا در این زمینه چیست؟ اتحادیه اروپا می گوید که نمی تواند نهادهای اتحادیه اروپا را برای رسیدن به خواسته های آنها به کار بگیرد، اما حاضر است از آنها حمایت کند، به آنها یاری برساند و بودجه بدهد تا آنها خود را با مجموعه قوانین اروپایی وفق بدهند و به استانداردهای اتحادیه نزدیک شوند.

در واقع هر کشور عضو اتحادیه اروپا موازین خاص خود را دارد: کشور فرانسه هیچ برنامه ای برای ادغام این شش کشور در اتحادیه اروپا ندارد در حالی که کشوری مانند لهستان یا دست کم بخشی از گروههایِ سیاسی لهستان بدشان نمی آید که اوکراین و شاید حتی روزی بلاروس به اتحادیه اروپا نزدیک تر شوند و یا مثلا رومانی ترجیح می دهد مولداوی به اتحادیه اروپا نزدیک تر شود….

با وجود سیاست های رئيس جمهوری گرجستان که دوره ریاست جمهوریِ او رو به پایان است، این کشور به غرب، به ویژه به کشورهای عضو پیمان ناتو، و در نتیجه به اتحادیه اروپا بسیار نزدیک بوده است. جمهوری آذریایجان منابع عظیم نفت دارد و واضح است که برای اتحادیه اروپا مهم است.

بنابراین محاسبات، هر طرف از جنبه های استراتژیک و ژئوپلیتیک برخوردار است. صحبت از قدرت است و البته همسایگی با روسیه که فرهنگ ژئوپلیتیک و استراتژی و توازن قوای خاص خود را دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها