Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حق شهروندی جوانان بیکار اروپایی

حق شهروندی جوانان بیکار اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شهروند اروپایی بودن به چه معناست؟ اگر می خواهیم به حقوقمان در اروپا احترام گذاشته شود باید از چه موانعی عبور کنیم؟ شناسایی و از بین بردن این موانع هدف گزارش دوم شهروندی کمیسیون اروپاست.
در این برنامه حقوق شهروندی به ابعادی از این موضوع می پردازیم.

فرناندز دِ لوس ریوس یکی از جوانان اسپانیا در مورد احساس خود از اروپایی بودن می گوید: « درست همانطور که احساس اسپانیایی بودن دارم، خود را یک اروپایی هم می بینم ولی احساس نمی کنم مثل یک اروپایی با من رفتار می شود. انگار نه صدایی دارم نه نظری، مثل این است که اصلا اروپایی نیستم.»

ناتالی استاک ول، دبیرکل کمیسیون دادگستری اروپا در مورد گزارش دوم شهروندی بیشتر توضیح می دهد: « گزارش شهروندی بر مبنای تجربیات مستقیم شهروندان تنظیم شده است. ما از سال گذشته نظرات شهروندان را جویا شده ایم و این گزارش در واقع بازتاب نکاتی است که شهروندان به ما انتقال داده اند. مسائلی که خواستار بهبود آن بودند تا بتوانند از فرصت ها و حقوقی که اتحادیه اروپا عرضه می کند به بهترین نحو ممکن استفاده کنند.»

اما این فرصت ها کدامند؟ گزارش اول شهروندی در سال 2010 به این نتیجه رسید که اکثر مردم از حقوق خود به طور کامل آگاهی ندارند. حالا بعد از سه سال ما به سراغ دانشجویان در مادرید رفتیم و از آنها خواستیم فقط نام برخی از حقوق خود را برای ما بگویند و اما نتیجه گفتگوی ما:

یکی از جوانان اسپانیایی در مورد حقوقش به عنوان یک اروپایی می گوید: « آزادی رفت و آمد در منطقه شنگن و همینطور بریتانیا و کشورهای شمال اروپا.»

شهروند دیگری می گوید:« اطلاعات عمومی ما کافی نیست. درست است که ما بخشی از اروپا هستیم ولی چیز زیادی از آن نمی دانیم.»

و اما نظر نفر سوم که اتفاقا یک دانشجوست:« برای من شهروند اروپایی بودن یعنی آزادی سفر در اروپا… مورد دیگری به ذهنم نمی رسد.»

در گزارش دوم کمیسیون اروپا شش حوزه کلیدی حقوق شهروندی برجسته شده اند:

- اطلاع رسانی، به عنوان عامل افزایش مشارکت سیاسی آنهم درحالیکه بیش از یکسال به انتخابات کمیسیون باقی نمانده، – تسهیل کارهای اداری و بوروکراتیک شهروندان، – برداشتن موانع خرید از کشورهای دیگر اروپایی، – حمایت از افراد آسیب پذیر، – و ایجاد بازار کار اروپایی،

کار و شغل یکی از حوزه هایی است که در آن احساس صددرصد اروپایی داشتن مشکل است. حتی گذراندن دوره های کارآموزی به جای اینکه یک عامل کمکی باشد اغلب مانع وارد شدن جوانان به بازار کار می شود. در این بین، اسپانیا وضعیت اسفباری در اروپا دارد.

از حدود 26 میلیون نفر بیکار در اروپا 6 میلیون نفر اسپانیایی اند. بعد از یونان، اسپانیا بالاترین نرخ بیکاری اروپا را داراست و در مورد جوانان وضعیت بمراتب اسف بار تر است، (بیش از 57 درصد).

بحران اقتصادی، بیکاری و سیاست های ریاضتی موجب شده هر روز عده زیادی از شهروندان اسپانیایی، نگران از آینده، برای بیان خواسته هایشان به خیابان بیایند.

با خورخه، جوانی که دروه کارآموزی را گذرانده در مرکز مادرید ملاقات می کنیم.

او می گوید: «25 سال دارم و سه سال می شود که دانشگاه را تمام کرده ام. در این مدت هیچوقت کار دائم نداشته ام. فقط به عنوان کارآموز در اسپانیا و خارج کمی کار داوطلبانه کرده ام که شما به آن می گویید دوره کارآموزی. مجبورید در خانه اسیر شوید بدون اینکه شغل و درآمدی داشته باشید. نمی توانید استقلال پیدا کنید یا ازدواج کنید. یا باید تحت شرایط سخت درست مثل برده ها کار کنید .البته آنها اسم آنرا برده داری نمی گذارند. به آن می گویند دوره کارآموزی.»

فروم اروپایی جوانان، متشکل از شورای جوانان اسپانیا طرحی تحقیقی را تقدیم سازمان منشور کارآموزی اروپایی کرده که نشان می دهد افراد در دوره کارآموزی کمتر و کمتر آموزش می بینند.

آگهی

ریکاردو ایبارا رییس شورای جوانان اسپانیا می گوید : « با وجود اینکه دوره های کارآموزی برای کمک به جوانان در یافتن شغل طراحی شده اند ولی در عمل کارفرمایان با سوء استفاده از شرایط این افراد که در حال جستجوی شغلی هستند، با تحمیل قراردادهای ناعادلانه از آنها کار می کشند. استفاده نامحدود از کارآموزان در اسپانیا قانونی هم شده. کمیسیون اروپا در ژوئن 2012 اعلام کرد بیش از 60 درصد دوره های کارآموزی در اسپانیا غیرقانونی هستند و در آنها حداقل حقوق کار یا دستمزد های حداقلی هم رعایت نمی شود. در اسپانیا شاهد این هستیم که جوانان مجبورند برای پیدا کردن کار، ترک وطن کنند. این تنها راه پیش روی آنهاست که به نظرم اشتباه است.»

اما موسسات اروپایی برای مهاراین پدیده چه راه حلی دارند.

پاسخ ناتالی استاک ول از مسئولان حقوق شهروندی در کمیسیون اروپا: « در حال حاضر قوانین شفاف نیستند. استانداردهای کشورهای مختلف با هم متفاوت است. هدف این است به یک چارچوب کیفی برسیم که طبق آن استانداردهای حداقلی در مورد قرارداد، دستمزد و مزایای شغلی افراد آموزش دیده اجرا شود. حقوق کسانی که دوره کارآموزی را می گذرانند نباید از بقیه کمتر باشد.»

تعداد مهاجران کاری در آلمان به بالاترین سطح خود از سال 1995 رسیده که نتیجه مستقیم بحران اقتصادی در کشورهای دیگر اروپایی است. حدود 45 درصد مهاجران ورودی به آلمان در سال گذشته را اسپانیایی ها تشکیل می دادند.

آگهی

وضعیت بازار کار بهبودی پیدا نکرده و این درحالیست که امکان تاثیر بیکاری بر اتخاذ سیاست های مهاجرتی سخت تر، جامعه شناسان اروپایی را بیش از پیش نگران کرده است.

خورخه فرناندز می گوید: «آنها به بهانه بحران و وضعیت اقتصادی می خواهند مدل بازار کار را تغییر دهند. شخصا فکر می کنم باید به اروپا به عنوان یک فرصت نگاه شود بنابراین باید وضعیت آنرا بهبود دهیم و در واقع آنرا بسازیم.»

اروپایی که برای جوانان یک فرصت باشد نه تهدیدی برای آینده آنها، هدفی دشوار اما دستیافتنی است که امروز ذهن بسیاری از اروپاییان را به خود مشغول کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی