تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

این دوره از سال، شلوغ ترین وقت برای بازار است زیرا در بسیاری از کشورها مردم برای تهیه هدیه کریسمس و استفاده از حراج های سال نو به فروشگاه ها و تارنماهای اینترنتی هجوم می آورند، ولی چند نفر از آنها حقوق مصرف کنندگان را می شناسند و از اختیارات خود در صورت ناراضی بودن خبر دارند؟

حقوق مصرف کنندگان آخرین چیزی است که موقع خرید به آن فکر می کنیم و فقط وقتی ایرادی پیدا می شود، به نوشته های کوچک توجه می کنیم ولی به نظر متخصصان مهم است که از پیش حقوقمان را بشناسیم و به این ترتیب از جرو بحث های ناراحت کننده و طولانی بعدی اجتناب کنیم.

پرتغال کشوری است که از نظر حمایت از مصرف کنندگان قوانین خوبی دارد و از این نظر بین بهترین های اروپاست اما در عین حال هرچند این قوانین موجودند، بسیاری از آنها آگاه نیستند و یا نمی دانند چگونه آنها را بکار برند.

در پرتغال با خانمی به نام کارلا ملاقات کردیم که اخیراً به اجبار و به سرعت برای شناخت حقوق خود تلاش می کند. او هنوز در انتظار دریافت دستگاه آبمیوه گیری است که ماه نوامبر گذشته، به قیمت ۱۲۰ یورو از روی اینترنت خریده و هنوز آن را دریافت نکرده است.

او می گوید: “شک کرده بودم که ایرادی وجود دارد، پس درمورد این شرکت روی اینترنت تحقیق کردم و ترس برم داشت. نگران هستم و از این موقعیت احساس بدی دارم.”

وی دلیل نگرانیش را چنین توضیح می دهد: “تجربه ای در این مورد ندارم و کمی نگرانم چون نمیدانم چه حقوقی دارم. باید آن را بشناسم، چون می خواهم دستگاهی که سفارش دادم را دریافت کنم یا پولی که دادم پس بگیرم. ولی در حقیقت اطلاعات زیادی وجود ندارد. مقداری تحقیق کردم ولی اطلاعات کمی در این زمینه برای من بعنوان یک شخص بی تجربه هست. اگر این ماجرا برای من اتفاق افتاده، برای کسان دیگری هم می تواند اتفاق بیافتد. اشخاص زیادی این تجربه را امتحان می کنند و لازم است که هوشیار باشیم و بدانیم در این موارد چه باید بکنیم.”

کارلا، به مهم ترین انجمن دفاع از مصرف کنندگان در پرتغال مراجعه کرده است. متخصصان این مؤسسه به مسایل مختلف مثل پس گرفتن پول یا ایراد کالاها آشنا هستند و راه حل بیرون آمدن از این مشکل را می شناسند.

پائولو فونسکو از اعضای انجمن حمایت از مصرف کنندگان در پرتغال توصیه می کند که پیش از هرچیز باید سعی کنیم فروشنده را بشناسیم. وی می گوید: “باید درمورد آنها و محصولی که می خواهیم بخریم اطلاعات داشته باشیم. در پرتغال مصرف کنندگان به حقوق خود آگاه تر شده اند. می دانند چه موقع مشکل پیدا می کنند و حقشان را می شناسند. در این صورت برای حل مشکلشان به ما مراجعه می کنند. ولی مشکل دیگر این است که اغلب فروشنده ها حقوق مصرف کنندگان را نمی دانند.”

قوانین جدیدی هم برای خرید های اینترنتی در راه است. تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ همه کشورهای اتحادیه اروپا باید تدابیر جدیدی برای دفاع از حقوق مصرف کنندگان درنظر بگیرند. برای مثال وقتی مشتری نظرش را عوض می کند، اکثراً مغازه ها مجبور نیستند پولش را پس بدهند، ولی بر روی تارنما این موضوع متفاوت است.

در حال حاضر مشتریان اینترنتی هفت روز مهلت دارند که کالای خریداری شده را به هر دلیلی پس بفرستند. این زمان در قانون جدید ۱۴ روز خواهد بود. به علاوه فروشنده باید در عرض دو هفته پول خریدار و هزینه ارسال کالا را پس بدهد و اگر قرار است مشتری پول برگرداندن جنس را بدهد، این موضوع باید از ابتدا روشن شده باشد. همچنین هزینه های اضافی هنگام پرداخت با کارت بانکی روی اینترنت که بصورت پنهان یا روشن برداشته می شود قطع خواهد شد.

در عین حال انتظار طولانی و پرخرج مشتریان ناراضی پس از خرید، پشت خطوط تلفنی هزینه بردار شرکت ها ، دیگر به گذشته تعلق دارد. از این پس شرکت ها باید قیمت پایه سرویس تلفنی را رعایت کنند.

انجمن دفاع از مصرف کنندگان در پرتغال برای هماهنگی قوانین در سطوح مختلف تلاش می کند و می کوشد تا برخی از قوانین داخلی که از تدابیر جدید سخت تر بوده اند، در مقایسه با هم متعادل تر شوند.
ترزا مورایرا مدیرکل امورمصرف کنندگان در وزارت اقتصاد می گوید: “ما فکر می کنیم که یکسان سازی و هماهنگی قوانین در زمینه های مختلف اهمیت دارد. هدف اینست که مصرف کننده از فواید خرید اینترنتی و بازار داخلی به یکسان بهره برد. تنها در این صورت است که فوایدی برای خریدار و فروشنده در یک فضای واحد و بدون مرزهای مختلف، می تواند فراهم شود.”

قوانین جدید بر شرکت های فروشنده تأثیراتی خواهد داشت، بخصوص در کشورهایی که حمایت از مصرف کنندگان در آن ها حداقل است. با این حال بسیاری از فروشندگان باید پذیرفته باشند که مشتری راضی یعنی خرید و فروش بیشتر.

مانوئل لوپز، انجمن تجارت وسایل الکترونیکی پرتغال بر این نظر است که: “تمهیدات جدید حتی اگر استثناهایی برای شرکتها و مشاغل کوچک وجود دارد، هزینه بیشتری بر شرکت ها تحمیل می کند. برای نتیجه گیری هنوز خیلی زود است. باید صبر کرد و دید که حمایت از مشتری چه انعکاسی در بازار دارد و هزینه شرکت ها را جبران می کند یا نه و آیا توازنی میان حق مشتری و سود حاصل از فروش کالا برقرار می شود؟”

افزایش آگاهی درباره حقوق مصرف کنندگان در بسیاری از کشورها اولویت یافته است زیرا وقتی که مشتری خوشحال باشد اقتصاد نیز تقویت می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

نگرشی بدیع برای مقابله با مسئله قلدری در مدارس دانمارک