چگونه می توان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چگونه می توان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد

در سال های اخیر شاهد انتشار فهرست های گوناگونی از اسامی مقامات دولتی اروپایی بودیم که ثابت می کردند آن ها طی سال ها از پرداخت مالیات در کشورهای متبوع خود شانه خالی کرده اند.

واکنش اروپاییان به اینگونه رفتار ها، با توجه به طرح های ریاضتی و بحرانی که دست به گریبانشان بود، بسیار تند شد. به ویژه که بسیاری از سیاستمداران متخلف، خود را مدافع افزایش مالیات و احترام به قوانین مالیاتی معرفی می کردند.

بر اساس گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا، کشورهای اتحادیه سالانه یک هزار میلیارد یورو به دلیل تخلفات مالیاتی ضرر می کنند. برای مبارزه با این معضل، کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا موافقت کردند اطلاعات مالیاتی بین پنج کشور به اشتراک گذاشته شود. آن ها خواستار رفتاری مشابه از دیگر اعضای اتحادیه شدند.

این درخواست همزمان شد با رسوایی تخلفات مالی وزیر بودجه دولت فرانسه که با همکاری مقامات سوئیسی ابعاد جدید به خود گرفت و وزیر را مجبور به کناره گیری کرد.

آیا دولت های اروپایی به اندازه کافی برای کنترل فرار مالیاتی اقدامات لازم را صورت می دهند؟ یا اینکه میزان اخذ مالیات در برخی کشور ها بیش از حد زیاد است و عملا موجب فرار مالیات دهندگان می شود؟