روی هر لینکی کلیک نکنید!

روی هر لینکی کلیک نکنید!
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک سال پس از پرده برداری از طرح اروپایی مربوط به اصلاح قوانین حفاظت از داده ها، هنوز بحث های بسیاری در اینمورد انجام می شود و به نظر می آید که دستیابی به توافق آسان نیست. یکی از اهداف اصلی، دادن اختیار بیشتر به کاربران برای کنترل جزئیات خصوصی خود در وبسایتها و مقابله با مشکلاتی همچون سرقت هویت است.

“احتمال اینکه حساب بانکی یا اطلاعات شخصی شما هک شود وجود دارد، اما در عین حال فرصت ها و امکانات بسیاری هم هست که خیلی کارها را آسانتر می کند. برای مثال بانکداری اینترنتی و غیره که واقعا فوق العاده است.”

و به نظر معضل اصلی همین است: چگونه می توان بدون جلوگیری از پیشرفت فن آوری های جدید و خدماتی که ارائه می دهد، از حریم شخصی کاربران اینترنتی محافظت کرد؟

برای بررسی این موضوع به کپنهاگ رفتیم. نظرات بیان شده در خیابان های کپنهاگ، نمونه ای از بحث ها و نقطه نظرهای گوناگونی است که پیرامون این مسئله در سراسر اروپا وجود دارد. جای تعجب نیست که طرح اصلاحی حفاظت از داده ها به یکی از نکات دشوار برای سیاستمداران تبدیل شده است.

یک مرد جوان می گوید: “شاید خیلی دیر شده چون در حال حاضر خود من اطلاعات بسیار زیادی را در اینترنت وارد کرده ام. برای مثال حساب بانکی و اطلاعات مربوط به کارت اعتباری و همینطور هنگام استفاده از گوگل.”

یورونیوز: “آیا نگران این نیستید که شاید در آینده این اطلاعات علیه شما مورد استفاده قرار بگیرد؟”

مرد جوان: “خوب البته باعث بی خوابی من نمی شود.”

یک زن جوان دیگر گفت: “این بخشی از اینترنت است و اگر شما واقعا نمی خواهید هیچ اطلاعاتی به دیگران بدهید، پس نباید روی فیس بوک اسم نویسی می کردید. باید انتخاب کرد.”

جوان دیگری در ادامه می گوید: “اما یکی از نکات بد هنگامی است که شما باید بگویید بله شرایط استفاده از سایت را خوانده ام، در حالی که صد صفحه است، و شما نمی خواهید آن را بخوانید. فقط می گویید بله، قبول می کنم، اما می دانید که این قوانین می توانستند واضح تر باشند.”

این یکی دیگر از اهداف اصلاحات جدید قانون است: اجبار وبسایت ها به دادن آگاهی بیشتر به کاربران در مورد گزینه های حفظ حریم خصوصی و تسهیل مراحل برای حذف داده ها در صورت خواست کاربر.

در عین حال، برخی نهاد ها مانند این “انجمن سیاستهای الکترونیکی دانمارک” که از حقوق کاربران دفاع می کند، سعی دارند گام های بیشتری بردارند. برای مثال با تولید و توزیع رایگان نرم افزارهای ضد جاسوسی. البته این نگرانی ها تنها مربوط به شرکت ها نیست، بلکه دولت ها هم عملکرد روشنی ندارند.

نیلز اِلگاآرد لارسِن، از “انجمن سیاستهای الکترونیکی دانمارک” می گوید: “این نمونه ای از پروژه های سیاسی ما است، که هدف آن تامین امنیت دسترسی بطور ناشناس به اینترنت است که راه حل هایی مانند پلاگین برای مرورگرها و برنامه های کاربردی ویژه برای گوشی های تلفن همراه و غیره پیشنهاد می کند و سعی دارد از حریم خصوصی افراد حفاظت کند. به نظر ما بهتر این است که خود شهروندان برای حفاظت اطلاعات شخصیشان اقدام کنند تا اینکه اینکار را به دیگران بسپارند.”

این انجمن می گوید قوانین مربوط به حفظ حریم خصوصی کاملا لزومی است، اما استفاده مناسب از آنها موضوع دیگری است. همچنین بالا بردن سطح آگاهی عمومی در مورد خطرات و نقاط ضعف بسیار مهم است.

در این دوران که زندگیمان هر چه بیشتر روی انیترنت سپری می شود، باید در مورد همه عواقب کوتاه و به ویژه طولانی مدت استفاده از آن آگاه باشیم. سیاستمداران نیز در حال جستجوی راه حل های عملی، واقع بینانه و قابل اجرا هستند.

بسته پیچیده اصلاحات این قانون در ماه ژانویه سال گذشته ارائه شد، اما هنوز هم به تصویب نرسیده است. بحث ها و مشاورهای عمومی انجام شده و حال باید توسط چند کمیته پارلمان اروپا مورد بررسی قرار بگیرند و سپس باید این اصلاحات به رای گذاشته شود، اما نه تنها به رای نمایندگان پارلمان اروپا، بلکه سران کشورها و دولت ها نیز باید موافقت خود را با آن اعلام کنند. سعی می شود تا قبل از انتخابات بعدی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ نتیجه ای بدست بیاید.

کشور قبرس که اخیرا، ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده داشت، تلاش های زیادی برای اجماع نظر بر روی نکات اصلی این اصلاحات انجام داد. در دانشگاه قبرس، نظرات آگاهانه ای داده می شود.

نیکلاس، یکی از دانشجویان مقطع دکترا می گوید: “به عنوان پژوهشگر، و به عنوان افرادی که این فن آوری ها را توسعه می دهند، حفظ حریم خصوصی افراد قطعا در دستور کار پژوهشهای آینده ما قرار دارد.”

جورجیوس، دانشجوی دیگری نیز ادامه می دهد: “در جهان گوشی های هوشمند، هک کردن تلفن های موبایل یا دستگاه های دیگر می تواند امر آسانی باشد. یعنی بسادگی می توانیم حریم خصوصیمان را از دست بدهیم. مطمئنا ما مایل به چنین چیزی نیستیم.”

پس برای توسعه مفاهیم حریم خصوصی در فن آوری های جدید پژوهشگران تلاش می کنند اما محصولاتی که وارد بازار می شوند، همیشه این ملاحظات را در نظر نمی گیرند. البته وظیفه دشوار قانونگذاران هم این است که مقررات جدید نباید به سرعت منسوخ شوند.

ماریوس دیاکایدوس، رئیس بخش علوم کامپیوتر در دانشگاه قبرس است و می گوید: “فکر نمی کنم تنها یک راه حل وجود داشته باشد، زیرا این بخش به طور مداوم در حال توسعه است و پیش بینی آنچه در دو یا سه یا پنج سال آینده اتفاق خواهد افتاد بسیار دشوار است.
اما در این زمینه، مقاماتِ نظارتی و جوامع علمی و پژوهشی و همچنین شرکت هایی که این نوع خدمات را ارائه می دهند باید با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند.”

همچنین نگرانی هایی در مورد هزینه بالای این مقررات برای شرکت های کوچک وجود دارد. کونستانتیوس جیورجیادِس، از کمیساریای حفاظت از داده های شخصی قبرس هم توضیح می دهد: “یکی از نگرانی های اصلی ما در مورد اصلاحات پیشنهاد شده، در مورد مسئله هزینه های اداری است که شرکت های کوچک و متوسط ​​باید تحت مقررات پیشنهادی جدید تحمل کنند. نود و نه درصد از شرکت های تجاری در اروپا و همینطور در قبرس شرکت های کوچک و متوسط هستند.”

در این میان شرکت های بزرگ اینترنتی نقش بزرگی بازی می کنند. همچنین موضوع بحث برانگیز به اشتراک گذاری اطلاعات بین کشورها هنوز حل و فصل نشده است. با این حال امید به یک اینترنت امن و مطمئن هنوز باقی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی