آیا یونان باید از منطقۀ یورو خارج شود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آیا یونان باید از منطقۀ یورو خارج شود؟

بسیاری از اروپایی ها از یورو نفرت دارند و خیلی ها هم واقعا آن را دوست دارند. پس از یک دهه موجودیت، بسیاری آن را بانی افزایش قیمت ها و این دوران سخت می دانند و همچنین نابودی فرصت های شغلی، ریاضت اقتصادی و قوانین سخت مالی را به آن ربط می دهند. در حالی که قرار بر این نبود و یورو باید حقیقتاً یک بازار مشترک اروپایی ایجاد می کرد که به فعالیت های اقتصادی و رفت و آمد ها در سراسر اتحادیه اروپا کمک کند و موجب افزایش رقابت و ایجاد کار باشد.

برخی می گویند این بحران نیز جزئی از مراحل “رشد اقتصادی” اروپا است و برای مدرنیزه کردن آن مورد نیاز بوده است. برخی دیگر می گویند، این داروی ریاضتی ممکن است باعث مرگ بیمار و به نابودی خود یورو بیانجامد. برخی هم می گویند زمان آن رسیده که اتحادیه اروپا، اوراق قرضه صادر کند و برای مدرن سازی زیر ساخت های اروپا و ایجاد شغل، طرحی به سبک طرح مارشال راه بیاندازد. دیگران ابراز ناامیدی می کنند و می گویند یورو دیگر سپری ترک خورده بیش نیست.

در این برنامۀ “25 ثانیه” از پارلمان اروپا در بروکسل، “اِلمار بروک“، نمایندۀ مجلس آلمان و عضو گروه حزب مردم اروپا که شامل حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل، است، حضور دارد و به پرسش های کریس برنز پاسخ می دهد. همچنین، “گیورگیوس کاراتسیوبانیس“، از یونان و عضو حزب چپِ سیریزا، مهمان این برنامه است. این حزب خواهان خروج از طرح ریاضتی، اما ماندن در حوزۀ یورو است. و همینطور “کارستن جِسکی“، اقتصاددان ارشد در بانک “آی ان جی”. او به تازگی گفته است اگر یونان یورو را ترک کند، “هرج و مرج تمام عیاری” ایجاد خواهد شد، زیرا رهبران اتحادیه اروپا، برای آن آماده نشده اند.