اوکراین چه زمانی به اتحادیه اروپا می پیوندد؟

اوکراین چه زمانی به اتحادیه اروپا می پیوندد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، آنا از اوکراین پرسش خود را در زمینه پیوستن کشورش به اتحادیه اروپا طرح کرده و پی‌تر استانو، سخنگوی سیاست هم پیمانی با شرق در اتحادیه اروپا پاسخ داده است.

آنا: اوکراین چه زمانی به اتحادیه اروپا می‌پیوندد؟

پیتر استانو: «جهت گیری اتحادیه اروپا متمرکز بر جدول زمانی نیست. بلکه بیشتر متمرکز بر وضعیت کشورهایی که در خواست عضویت در اتحادیه را دارند. شاخص‌های مختلفی در این بین مطرح‌اند از جمله شاخص دمکراسی، شاخص های اقتصادی و نظیر آن. وقتی از اوکراین صحبت می‌کنیم، این کشور تا حدی زیادی در برنامه کنونی مطرح نیست. در حال حاضر کشورهای چون ترکیه، ایسلند و کشورهای غرب بالکان نظیر کرواسی، صربستان و مونته نگرو بیشتر مطرح‌اند.

اوکراین در چارچوب سیاست همجواری اروپایی و آنچه هم پیمانی با شرق نامیده می‌شود با اتحادیه اروپا در حال چالش است.
سیاست هم پیمانی با شرق به عنوان ساز و کار یا برنامه ای به شمار می‌رود که اتحادیه اروپا در راستای چگونگی مواجه با شرکا و همسایگان شرقی، آن را مطرح کرده است که در بین آن‌ها اوکراین نمونه فعالی محسوب می‌شود. ما برای نزدیک ساختن آن‌ها به اروپا از جهات گوناگون و با در نظر گرفتن معیار‌ها و ارزشهای مختلف سعی در همکاری عملی با آن‌ها داریم.

بویژه در پرتوی همکاری‌های عملی، در دسامبر سال ۲۰۱۱ پس از مذاکراتمان که به امضا و تصویب یک توافقنامه انجامید، اوکراین از نظر سیاسی به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر شده است و ما این اطمینان را می‌دهیم از نظر اقتصادی نیز عملا امکان ادغام اوکراین در اتحادیه اروپا را فراهم سازیم.

البته وقتی از نزدیک‌تر شدن روابط بین اوکراین و اتحادیه اروپا سخن گفته می‌شود، باید انتظارات خاص اروپا را نیز خاطرنشان ساخت.

در حال حاضر، روشن نیست آیا رهبری اوکراین به معیارهای دموکراتیک روی خوش نشان می‌دهد یا نه. می‌توان به عنوان نمونه در مورد حاکمیت قانون و نحوه برخورد دستگاه قضایی با مورد خانم تموشنکو و سایر اعضای پیشین دولت اشاره کرد که اغلب از آن به عنوان قضاوتی گزینشی یاد می‌شود. ما نگرانی‌هایی در این زمینه داریم.

بنابراین، هر زمان که نشانه‌های روشنی از اوکراین دریافت کنیم مبنی بر اینکه رهبران این کشور به ارزشهای دموکراتیک مطابق با معیارهای اروپایی واقعا متعهد هستند، آنگاه می‌توانیم روابطمان را بهبود بخشیم و مسیر پیوستن اوکراین در اتحادیه اروپا را هموار‌تر سازیم.»

شما هم چنانچه پرسش یا نظری دارید می‌توانید در تارنمای یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها