نقش ریاست اتحادیه اروپا؟

نقش ریاست اتحادیه اروپا؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، روآلد پرسش خود را در مورد نقش و هدف ریاست اتحادیه اروپا مطرح کرده و لارس پی‌تر لوی، مسوول ریاست اتحادیه اروپا در وزارت امور خارجه دانمارک به پرسش او پاسخ داده است؟

رییس شورای اتحادیه اروپا که عموما رییس شورای اروپا نامیده می‌شود، برای دوره ۶ ماهه به نوبت از میان هر یک از ۲۷ عضو اتحادیه انتخاب می‌شود. اول ژانویه دانمارک ریاست دوره‌ای این اتحادیه را پس از لهستان در اختیار گرفت و پس از دانمارک نوبت قبرس فراخواهد رسید.

ریاست اتحادیه اروپا سیستم گردشی است که به هر یک از اعضا اجازه می‌دهد تا در راس اتحادیه اروپا مدیریت آن را در اختیار گیرد، البته نه به تنهایی.

لارس پی‌تر لوی در پاسخ به پرسش روآلد چنین گفت:

«نقش ریاست دوره‌ای اتحادبه اروپا قبل از هر چیزی هدایت و رهبری کشورهای عضو اتحادیه است. این بدان معناست که ریاست اتحادیه با برگزاری جلسات و همکاری با بازیگران صحنه سیاسی و در راستای دستیابی به اهداف اتحادیه در تلاش برای یافتن توافق بین کشورهای عضو است.

در مرحله بعد، نقش آن معرفی اعضای اتحادیه به نهاد‌ها و سازمان‌های اروپایی است.

برای مثال پارلمان اروپا جایی است که وزرای دانمارک هر هفته در آن حضور می‌یابد و در مورد امور مربوط به ریاست اتحادیه بحث و تبادل نظر می‌کند.

چهار اولویت اصلی ما عبارتند از اروپای مسوول، اروپای پویا، اروپای سبز و اروپای امن. روشن است که موضوع اصلی در دوره ریاست دانمارک شرایط اقتصادی است اما در عین حال، دانمارک به عنوان رییس دوره‌ای اتحادیه سیاستهایی برای کل اتحادیه اروپا مد نظر دارد که حاصل آن به نفع تمامی شهروندان اروپایی خواهد بود.»

شما هم چنانچه پرسش یا نظری دارید می‌توانید در تارنمای یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها